سرماخوردگی، آنفولانزا و یا کرونای جدید؟

آگاهی و پیشگیری به موقع در هر امری به ویژه شرایط امروز الزامی است.

آنفولانزا یک عفونت ویروسی است که بینی، گلو و ریه را درگیر می‌کند. علائم این بیماری شامل تب، درد بدن، سردرد، خستگی، بی‌اشتهایی، سرفه ی خشک، احساس خشکی یا زخم در گلو می‌باشد که به صورت ناگهانی ایجاد می شوند. آنفولانزا با سرماخوردگی متفاوت است و علایم شدید تری دارد. بیشتر افراد بدون هیچگونه عارضه ای خوب می شوند اما برخی اوقات عفونت باکتریایی هم به آن اضافه می شود مانند عفونت گوش، عفونت سینوسها، و یا التهاب مجاری هوایی.

اگر شخص مبتلا از نظر سنی جوان و از نظر سیستم ایمنی بدن در سلامت كامل باشد بیماری خطرناک نبوده و پس از طی دوره، بیماری خودبخود بهبود یافته و شخص سلامتی خود را باز می یابد. اما اگر فرد مبتلا از قبل دچار برخي بيماريهاي زمینه ای ديگر باشد، بايد فوری پزشك معالج خود را در جريان قرار دهد.

ویروسها دارای یک محتوای ژنتیکی و معمولن پوششی از پروتئین، قند و چربی بوده و به دلیل ناقص بودن سیستم تکثیری، برای زنده ماندن و رشد به سلولهای زنده نیاز دارند. به عبارتی در خارج از بدن انسان و یا حیوان نمی توانند تکثیر شوند و نیاز به یک میزبان زنده و ایجاد رابطه ای انگلی دارند. ویروسها می توانند برای مدتی در خارج بدن زنده بمانند ولی میزان مقاومت ویروسها متفاوت است. برخی از این ویروسها بلافاصله پس از خروج از بدن از بین می روند (مانند ویروس عامل بیماری ایدز) و برخی مانند بسیاری از ویروسهای سرماخوردگی، برای مدت کوتاهی در حد چندساعت در محیط زنده می مانند و می توانند از طریق قطرات تولید شده در حین عطسه، سرفه و تماس با افراد آلوده و یا اشیای آلوده از فرد مبتلا به افراد دیگر منتقل گردند.

مرکز کنترل بیماری ها (CDC) موارد زیر را برای مبتلایان به آنفلوانزا توصیه می نماید:

  • در صورت ابتلا به آنفلوانزا به هنگام عطسه یا سرفه، بینی و دهان خود را با دستمال کاغذی یا دست پوشانده و پس از استفاده از دستمال کاغذی، آن را دور بیاندازید.
  • اگر دچار عوارض مربوط به آنفلوانزا هستید، بعد از برطرف شدن تب حداقل به مدت 24 ساعت در خانه بمانید. تب شما باید بدون استفاده از داروهای کاهش تب از بین برود. در خانه ماندن به این معنی است که شما نباید از منزل خود خارج شوید مگر برای تهیه دارو و مراقبت های پزشکی. تا جایی که ممکن است از دیگران فاصله بگیرید تا آنها را بیمار نکنید.
  •  به چشم ها، بینی یا دهان خود دست نزنید زیرا سبب انتشار آلودگی می شود.
  • بارها دست های خود را با صابون و آب گرم و یا شوینده های الکلی بشویید.
  • بیاد داشته باشید که فرد بیمار تا 7 روز می تواند باعث پخش ویروس در فضا شود پس توصیه های بالا را باید تا یک هفته رعایت کرد، تا احتمال انتشار ویروس آنفولانزا کاهش یابد.

تخمين زده مي شود كه آنفلوآنزا در آمريكا در حالت عادي سالانه 12 بيليون دلار و در پاندمي ها از 71 تا 167 بيليون دلار هزينه به جامعه تحميل مي كند. این هزینه شامل بازماندن از کار و هزینه های درمان می باشد.

و اما وضعیت فعلی در خصوص کرونای جدید

موارد COVID-19 اولین بار در ووهان چین گزارش شد، اما از آن زمان تاکنون در سایر مناطق در جهان گزارش شده است.

 COVID-19 می تواند از فرد به فرد دیگر گسترش یابد. در ایران ، انتشار ویروس در جامعه گزارش شده است. این بدان معناست که معلوم نیست چگونه یا کجا برخی از افراد به این ویروس آلوده شده اند و شیوع آن همچنان ادامه دارد. میزان گسترش در حال حاضر مشخص نیست.

اطلاعات موجود نشان می دهد افراد مسن و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف یا شرایط پزشکی خاص در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری شدید هستند. ممکن است این مسافران بخواهند سفر به تعویق بیاندازند،

لطفاً برای تأیید توصیه های بهداشت سفر و اطلاعات ایمنی و امنیتی، به طور مرتب به صفحه مشاوره و مشاوره سفر دولت کانادا برای ایران مراجعه کنید.

درباره شیوع COVID-19

مانند سایر بیماریهای تنفسی، COVID-19 می تواند باعث علائم خفیفی از جمله سرفه و تب شود. همچنین می تواند برای برخی از افراد شدیدتر شود و منجر به ذات الریه یا مشکلات تنفسی شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد شیوع COVID-19 در چین ، لطفاً به بیماری Coronavirus (COVID-19) در چین توجه کنید.

آژانس بهداشت عمومی کانادا به طور جدی وضعیت را کنترل می کند و با WHO و سایر شرکای بین المللی همکاری می کند تا اطلاعات بیشتری را جمع کند. اوضاع به سرعت در حال پیشرفت است.

درباره coronaviruses

Coronaviruses خانواده ای از ویروس ها هستند که باعث بیماری تنفسی می شوند. برخی از ویروس های کورو ویروسی مانند سرماخوردگی می توانند باعث بیماری خفیف نشوند، اما سایر کوروویروسها می توانند باعث بیماری شدید شوند، مانند سندرم شدید تنفسی کروناویروس (SARS-CoV) و سندرم تنفسی خاورمیانه، کروناویروس (MERS-CoV).

برخی از ویروسهای کرونای انسانی به راحتی بین افراد پخش می شوند، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند.

هیچ درمانی خاص برای بیماریهای ناشی از انسداد ویروسهای انسانی وجود ندارد. اکثر مبتلایان به بیماری کروناویروس به خودی خود بهبود می یابند.

توصیه هایی برای مسافران:

ایرانیان عید نوروز را در 20 مارس 2020 جشن خواهد گرفت. در ایام نوروز و جشن سال نو، سفر در داخل ایران ممکن است افزایش یابد. گذراندن وقت در شلوغی های بزرگ و یا مناطق شلوغ می تواند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد.

اگر به ایران سفر می کنید، در مورد تنفس و سایر بیماری ها احتیاط کنید و در صورت مریض بودن ، به پزشک مراجعه کنید.

در طول سفر:

• از گذراندن وقت در شلوغی های بزرگ و یا مناطق شلوغ خودداری کنید.

• از تماس با افراد بیمار خودداری کنید ، به خصوص اگر تب ، سرفه یا مشکل در تنفس دارید.

• از وضعیت محلی آگاه باشید و توصیه های بهداشت عمومی محلی را دنبال کنید.

به مسافران یادآوری می شود که موارد احتیاطی بهداشتی معمول را رعایت کنند:

دستان خود را بشویید:

دستان خود را حداقل به مدت حداقل 20 ثانیه با صابون در زیر آب گرم بشویید.

• در صورت عدم دسترسی صابون و آب از ضدعفونی كننده دست استفاده كنید. این ایده خوبی است که همیشه هنگام سفر، مقداری لوازم بهداشتی همراه خود داشته باشید.

آداب و رسوم مناسب سرفه و عطسه را تمرین کنید:

• دهان و بینی خود را با بازوی خود بپوشانید تا انتشار میکروب ها کاهش یابد.

• در صورت استفاده از دستمال هرچه سریعتر آن را دور ریخته و دستان خود را بعد از آن بشویید.

سلامت خود را زیر نظر بگیرید:

اگر هنگام مسافرت بیمار شوید ، از تماس با دیگران خودداری کنید ، مگر این که یک متخصص مراقبت های بهداشتی را ببینید.

اگر در حین پرواز به کانادا یا هنگام ورود احساس مریضی کردید ، به مسئول پرواز یا یک افسر خدمات مرزی کانادا اطلاع دهید.

پس از بازگشت به کانادا:

به مدت 14 روز ، سلامت خود را از نظر تب ، سرفه یا مشکل در تنفس کنترل کنید و از مکانهایی که در صورت بیمار شدن نمی توانید به راحتی از دیگران جدا شوید ، دوری کنید. برای محافظت بیشتر از اطرافیان ، مرتباً دست خود را بشویید و هنگام سرفه یا عطسه ، دهان و بینی خود را با بازوی خود بپوشانید.

اگر ظرف 14 روز دچار تب ، سرفه یا مشکل تنفسی شدید:

• در اسرع وقت خود را از دیگران جدا کنید

• فوراً با یک مسئول بهداشت و درمان یا مسئول بهداشت عمومی تماس بگیرید

o علائم و تاریخچه سفر خود را شرح دهید

o دستورالعملهای آنها را با دقت دنبال کنید

خط اطلاعات کروناویروس جدید دولت کانادا: 1-833-784-4397

پیشنهاد می کنیم در جهت حفظ زندگی بهتر، از بیمه هایی در این خصوص نظیر بیمه های تکمیلی، بیماریهای سخت، ناتوانی جسمی و از کارافتادگی، مراقبت ویژه در زمان مناسب با توجه به سطح نیازتان اختیار کنید.