قلیان کدامیک از ما زیباتر است؟

امروزه بسیاری از جوانان از دخانیات به عنوان وسیله ای برای نشان دادن پشت سر گذاشتن دوران کودکی استفاده می کنند. از سوی دیگر بسیاری از بزرگسالان در منازلشان قلیان داشته و با تصور اینکه مصرف آن به کسی آسیبی نزده و از سیگار بهتر است به راحتی آن را روشن می کنند.

باید گفت قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می ‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌ شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است و مخصوصن کودکان در مقابل تاثیرات مضر قلیان آسیب‌پذیر هستند. متاسفانه اگر کودکان ما در محلی باشند که در آن قلیان کشیده می‌شود، احتمال ایجاد عفونت‌های ریوی، آسم و سندرم مرگ ناگهانی در آنها افزایش می‌یابد.
ازسوی دیگر مصرف کننده قلیان، اثرات زیانباری بر دو عضو مهم بدنش یعنی قلب و ریه خواهد گذاشت.  سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه، برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان هستند.
استفاده از قلیان درکنار سرطان ریه با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان و مثانه نیز همراه است. در سراسر جهان، سرطان‌ دهان یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها بوده و تقریباً ۵ درصد کل سرطان‌های بدن را تشکیل  و یکی از علل شایع مرگ ‌و میر هستند.
این بیماری معمولا به عنوان بیماری مرد ها شناخته می شود. دلایل مختلفی درمورد ایجاد این بیماری مطرح است كه مهمترین آن مصرف دخانیات و الكل است. تاثیرات مصرف سیگار و الكل بعنوان ریسك فاكتورهای اصلی در ایجاد سرطان حنجره آنقدر قوی است كه مطالعه جهت بررسی اثرات سایر عوامل باید با تطبیق این ریسك مهم باشد.

متاسفانه میزان مرگ و میر در اثر سرطان های دهانی بیش از سایر سرطان های ناحیه سر و گردن و یا سرطان های پوست می باشد، بطوریکه تقریبا فقط نیمی از بیماران دچار سرطان دهان بیش از ۵ سال عمر می کنند. از سوی دیگر مطالعات پزشکی نشان می دهد کسانی که به طور دائم، سیگار مصرف می کنند چند برابر افراد معمولی به سرطان و تومورهای مثانه مبتلا می شوند. باز در تحقیق دیگری که نتیجه یك تحقیق جامع در آمریكا است ثابت شده كه بین مصرف الكل و ابتلا به سرطان سینه در زنان رابطه مستقیم وجود دارد.

این پژوهش، نشان داده است كه مصرف نوشیدنی‌های الكلی باعث افزایش خطر ابتلا به شایع‌ترین نوع سرطان سینه در میان زنان بعد از یائسگی می‌شود. شاید شما از آن دسته افراد هستید که فکر می کنید به دلیل مصرف کم سیگار در روز، خطر زیادی شما را تهدید نمی کند، نکته بسیار مهم آن است که کشیدن مداوم تنها یک یا دو سیگار در طول روز احتمال مبتلا شدن به سرطان را در مقایسه با یک فرد عادی که سیگار نمیکشد تا دو برابر بیشتر می کند. بدتر از آن اینکه کشیدن سه یا چهار سیگار در روز بصورت مداوم احتمال ابتلا به سرطان را به هشت برابر یک فرد عادی افزایش می دهد.  طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، در آمریکا مصرف سیگار موجب حدود 438,000 مرگ و میر یا نزدیک به یک مورد از میان هر پنج حادثه فوت در یک سال است.  طبق اطلاع سازمان بهداشت جهانی، اگر اقداماتی برای مبارزه با این مشکل برداشته نشوند، تا سال 2030 مرگ و میر در اثر مصرف دخانیات به 8 میلیون در سال خواهد رسید که در مجموع با یک میلیارد حادثه فوت در قرن بیست و یکم برابر است.

اینکه کدامیک از ما آینده نگر خوبی است و کدامیک از ما برای فردای خود و روزهای عدم سلامتی اش از قبل اندیشیده، نکته ای است که فردای زندگی به ما نشان خواهد داد. شاید بد نباشد روزی را برای نوشتن راههای مقابله با دوران بیماری، زمان ناتوانی و احیانا مشکلات مالی فردا اختصاص دهیم. زمان برخورد با هر یک از بیمار ی های سخت، برای هر یک از ما می تواند حتی امروز باشد. متاسفانه همیشه به گونه ای زندگی می کنیم که برای آن پایانی نزدیک و یا همراه با بیماری متصور نیستیم.

برای دردهای دیگران و از دست دادن عزیزی محزون می شویم اما واقعیت این است که شاید بد نباشد به حال خودمان که بدون پوشش به استقبال فردا می رویم هم کمی غمگین شویم. اگر بیمه ای برای روزهای مقابله با بیماری هایی از این قبیل نداریم باید فکر کنیم درصورت ابتلا به بیماری های سخت، برای مراقبت و درمان جسم مان چه پشتوانه ای داریم. بی شک بیمه، مهمترین و قوی ترین دست یاری ما در چنین زمانی است.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ