تاثیرکووید19 بر بیمه عمر و نرخ حق بیمه در کانادا !

اگر تصمیم دارید در این روزهای پاندمی کرونا، بیمه عمر اختیار کنید، توصیه ما این است که ،با کارگزار متخصص بیمه عمر تماس بگیرید و ببینید که کووید ۱۹ به‌طور مشخص چه تأثیراتی بر بیمه‌نامه‌ها و شرایط آنها گذاشته است. مطمئن باشید آشنا شدن با این تاثیرات می‌تواند به شما کمک کند که تصمیم‌ درستی درباره خرید بیمه عمر بگیرید.

کووید ۱۹ چه تأثیری براخذ بیمه عمر و نرخ حق بیمه داشته است؟

مرگ، تحت هر شرایطی، یک حادثه غم‌انگیز است، اما این که بعد از فوت، بازماندگان متوفی، بی‌پناه بمانند و تحت فشار مالی قرار بگیرند، ناراحتی وغم ،این اتفاق را چند برابر می‌کند.

بیمه‌های عمر تا حدی برای افراد، در مورد آینده خود و عزیزانشان اطمینان‌خاطر ایجاد می‌کنند و برای همین است که محبوبیت زیادی پیدا کرده ‌است.

با وجود پاندمی کرونا، هنوز هم کانادایی‌ها به خرید بیمه عمر تمایل دارند، اما شرایط و نحوه خرید این بیمه‌نامه‌ها دیگر مانند گذشته نیست و تغییراتی در آن ایجاد شده، از شرایط انجام آزمایش‌ها و تعویق آنها گرفته تا تغییر در نرخ حق بیمه‌ها.

برای همین، اگر به تازگی تصمیم گرفته‌اید که شما هم به جمع دارندگان پوشش بیمه عمر اضافه شوید، باید اطلاعات کافی درباره این تغییرات داشته باشید.

ما در این مطلب به شما کمک می‌کنیم که ویژگی‌های هر یک از بیمه‌نامه‌ها را بشناسید و با توجه به شرایط و نیاز خود دست به انتخاب بزنید. همچنین،توضیحاتیدرموردتاثیراتکووید19بربیمه‌نامه‌هایعمروشرایطاخذآنها را ارائهکرده‌ایم.

قبل از هر چیز بهتر است این اصل را بدانیم که بیمه عمر مندرج در بیمه های گروهی بدلایل بسیار زیاد نمیتواند جایگزین بیمه عمرمستقل برای شما باشد.

کانادایی‌ها از بین بیمه عمر دائمی یا مدت‌دار گاهی یکی را انتخاب می‌کنند و البته، بیشتر آنها بیمه عمر مدت‌دار را ترجیح می‌دهند و البته گاهی بهتر است از هر 2 بیمه مذکور ( بیمه مدت دار و تمام عمر ) به مقدار لازم و توان مالی اختیار شود.

بیمه زمان دار کوتاه مدت را می‌توان براساس تعداد سال‌ها تنظیم نمود‌ که عموما بین 10 تا ۳۰ سال است.

بیمه عمر مدت‌دار چه ویژگی‌هایی دارد و چرا محبوبیت زیادی پیدا کرده است؟

در این نوع بیمه، چنانچه بیمه‌گذار در طول دوره بیمه خود از دنیا برود، ذینفع تعیین‌شده مبلغی را از بیمه دریافت می‌کند.

محدود بودن دوره این نوع بیمه عمر، موجب می‌شود که هزینه کمتری داشته و در نتیجه، از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

بیمه عمر دائمی به چه شکل‌هایی عرضه می‌شود؟

نوع دیگر بیمه عمری که در دسترس می تواند باشد، بیمه عمر دائمی است. این نوع بیمه که شما را برای تمام طول حیات‌تان تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد، در چندین فرمت عرضه می‌شود:

بیمه عمر ۱۰۰ ساله (Term 100)  که پوشش برای تمام عمر را تضمین می‌کند و پوشش و حق بیمه‌های آن ثابت است.

نوع دیگر، بیمه عمری است که در طول زمان، ارزش نقدی آن افزایش پیدا می‌کند و می‌توان آن را به عنوان وثیقه هم مورد استفاده قرار داد و هم اینکه در صورت لغو کردن بیمه‌نامه، مبلغ آن را یکجا دریافت کرد ( البته بستگی به تنظیم بیمه نامه و بلوغ آن دارد).

بیمه عمر فراگیر Universal  که سرمایه‌گذاری و بیمه عمر را با هم ترکیب می‌کند. مبلغ پرداختی در این نوع بیمه، به نحوه عملکرد سرمایه‌گذاری شما بستگی دارد.

کانادایی‌ها از پول بیمه عمر، بیشتر برای چه کارهایی استفاده می‌کنند؟

ذینفعان بیمه عمر می‌توانند از این پول به هر نحو که بخواهند، استفاده کنند، ولی بیشتر کانادایی‌ها، از این عواید برای پرداخت دیون، هزینه‌های تدفین، صورتحساب‌های پزشکی، اقساط خانه، بازپرداخت بدهی‌ها یا پرداخت شهریه‌های دانشگاهی بهره می‌گیرند.

تاثیرات کرونا بر بیمه‌نامه‌های عمر و شرایط خرید آنها:

در کنار افزایش کلی نرخ‌های بهره در هنگام اخذ بیمه عمر، تغییرات اندک دیگری نیز، در نتیجه بحران فعلی سلامت جهانی، در نحوه‌ اختیارکردن بیمه عمر رخ داده است.

برای مثال، انجام آزمایش‌های خون و ادرار که به‌طور کلی برای واجد شرایط بودن بیمه عمر لازم و مورد نیاز هستند، به دلیل آنکه بیشتر پاراپزشک‌ها و پزشک‌ها اکنون از خانه یا با ظرفیت محدود مشغول به کارند، به تعویق افتاده است و بصورت مصاحبه تلفنی انجام می شود.

بیشتر شرکت‌ها از تماس فیزیکی با درخواست‌های مکتوب روی کاغذ خودداری کرده و تنها با اسناد اسکن‌شده یا آنلاین کار می‌کنند.

برخی از شرکت‌های بیمه کانادا، مهلت پرداخت حق بیمه‌ها را برای کانادایی‌ها تمدید کرده‌اند تا به کاهش فشارهای مالی وارد آمده به بخش بزرگی از مردم، کمک کرده باشند.
آنها همچنین به منظور کمک کردن به گسترش ظرفیت‌ تعهدهای خود، تغییرات موقتی‌ در پروتکل‌های استانداردشان ایجاد کرده‌اند.

اگر تصمیم دارید بیمه عمر بخرید، توصیه ما این است که با کارگزار بیمه عمر خود تماس بگیرید و ببینید که کووید ۱۹ به‌طور مشخص چه تأثیراتی بر بیمه‌نامه‌ها و شرایط آنها گذاشته است.

البته فعلا هیچ استثنایی در مورد پاندمی در بیمه‌های عمر قید نشده است.

بیمه عمر، قرارداد حقوقی فیمابین ارائه‌دهنده بیمه و مشتری است، به این معنا که تا وقتی حق بیمه‌های خود را به موقع پرداخت کنید و به این کار ادامه بدهید، بیمه‌نامه شما دارای اعتبار است.

در حال حاضر، هیچ استثنایی در مورد پاندمی در بیمه‌های عمر قید نشده است، بنابراین چنانچه خدای ناکرده به دلیل کووید ۱۹ یا مشکلات سلامتی مرتبط با این بیماری از دنیا بروید، مانعی بر سر راه دریافت مبلغ بیمه از سوی ذینفعان شما وجود نخواهد داشت.

همچنین مهم است توجه داشته باشید، مادامی که حق‌بیمه‌های‌تان را به موقع پرداخت کنید، نر‌خ‌ها و حق‌بیمه‌های شما نیز تغییر نخواهد کرد.

صرف‌نظر از بحران جاری، شما تحت پوشش قرار خواهید داشت و وراث، آنچه را که در بیمه‌نامه بیمه عمرتان تعیین شده است، دریافت خواهند کرد.

البته شرط و شروط‌هایی برای متقاضیان جدید در نظر گرفته شده است که بیمه‌گذاران فعلی را تحت تأثیر قرار نخواهد داد.

اگر تست کووید ۱۹ شما قبل از درخواست برای بیمه عمر مثبت شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ 

با آنکه شرکت‌های بیمه کانادایی هیچ تغییری در بیمه‌نامه‌ها یا خط مشی‌های پذیرش خود ایجاد نکرده‌اند، شرایطی وجود دارد که ممکن است روی پوشش شما تأثیر بگذارد.

یکی از موانع بالقوه، به تعویق افتادن معالجات برای درخواست‌های جدید است. با وجود آن که بیمه‌گذارانی که از نظر پرداخت حق بیمه‌ها در شرایط خوبی قرار دارند، تحت تأثیر بحران جهانی سلامتی قرار نخواهند گرفت، چنانچه تست کووید ۱۹ شما قبل از درخواست برای بیمه عمر مثبت شود، این امر می‌تواند برحق بیمه شما تأثیر بگذارد.

علاوه بر این، چنانچه برای شما تشخیص کووید ۱۹ داده شده باشد یا برای این بیماری تحت درمان باشید، احتمالا برای تأیید بیمه‌نامه خود، باید تا پایان دوره درمان‌تان و دریافت مدرکی دال بر سلامتی‌تان،‌ منتظر بمانید.

تاثیری که مسافرت شما به مناطق پرخطر بر درخواست بیمه عمرتان می‌گذارد:

یک تأثیر بالقوه دیگر بر متقاضیان جدید، تاریخچه مسافرت آنها به مقصدهای پر خطر است. در بیشتر درخواست‌های استاندارد بیمه عمر، این الزام وجود دارد که جزئیات مربوط به سفرهای اخیر یا سفرهای برنامه‌ریزی‌شده خود را به‌عنوان بخشی از فرایند پذیرش، ارائه دهید.

چنانچه به مکان‌هایی با ریسک بالای آلودگی سفر کرده باشید یا بخواهید سفر کنید، شرکت بیمه ممکن است تأیید بیمه‌نامه شما را به تعویق بیاندازد یا درخواست کند که جزئیات بیشتری در اختیار آنها قرار گیرد که همین امر می‌تواند فرایند تأیید را طولانی‌تر کند.

با توجه به ممنوعیت سفرهای غیر ضروری به مناطقی که درگیری شدید دارند، شرکت بیمه شما ممکن است شروط خاصی داشته باشد که روی بیمه‌نامه‌تان تأثیر بگذارد.

در دوران بحران جهانی ممکن است حق بیمه‌ها برای متقاضیان جدید بیشتر شود.

شرکت‌های بیمه عمر در هنگام تعیین میزان حق بیمه، از طیف متنوعی از شاخص های قیمت گذاری متاثر در بیمه عمر و دیگر فاکتورهای مختلف استفاده می‌کنند. در دوره‌هایی که با افزایش ریسک یا خطر همراه است، متقاضیان جدید بیمه عمر ممکن است شاهد افزایش حق‌بیمه‌ها باشند.

با آنکه بیمه‌نامه‌های قبلی تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت، از آنجا که پاندمی‌ها میزان مرگ‌ومیر را افزایش می‌دهند، این احتمال وجود دارد که در بیمه های صادره در آینده شما با حق‌بیمه‌های بالاتری مواجه شویدو لذا شما می توانید با این دوراندیشی امروز به فکر اخذ بیمه عمر خود باشید.

در نهایت همین که بیمه‌نامه نهایی شد، شما صرف‌نظر از علت بالقوه مرگ خود، از پوشش کامل برخوردار خواهید بود. در حال حاضر، استثناهای اصلی عبارتند از خودکشی ( البته بعد از 2 سال قابل پوشش خواهد بود)، مرگ در حین ارتکاب جنایت یا مرگ در شرایط خاصی مانند مرگ در حین فعالیت‌های با ریسک بالا.

در مورد مسافرت‌های خود،( به لحاظ Covid 19 ) حقیقت را به شرکت بیمه بگویید.

بسیار مهم است که درباره مسافرت‌های قبلی یا سفرهای برنامه‌ریزی شده خود،( به لحاظ Covid 19) به شرکت بیمه دروغ نگویید.

عدم اطلاع‌رسانی یا دروغگویی عمدی در این باره،‌ می‌تواند باعث شود که ذینفعان شما پول بیمه را دریافت نکنند.

چرا که بیمه یک قرارداد حقوقی است و شرکت‌های بیمه، براساس پالیسی عمل می کنند.

اگر بیمه‌گر تحقیق کند و شواهدی مبنی بر عدم صداقت شما بیابد، هر مطالبه‌ای، صرف‌نظر از علت مرگ، ممکن است به تعویق بیافتد یا حتی رد شود.

بسیاری از کانادایی‌ها به فکر دریافت پوشش بیمه عمر در دوران کرونا هستند:

با وجود تأخیرهای بالقوه، بسیاری از کانادایی‌ها در فکر دریافت پوشش بیمه عمر در ایام پاندمی فعلی هستند. مانند بحران‌های جهانی پیشین در حوزه سلامت، محافظت از خانواده و چشم داشتن به آینده، به اولویت اصلی بسیاری از افراد تبدیل شده است.

مرگ زودهنگام، از هر دیدگاهی و تحت هر شرایطی، حادثه‌ای غم‌انگیز است، اما این که بازماندگان، بی‌پناه بمانند و تحت فشار مالی قرار بگیرند، وضعیت را حتی بدتر هم می‌کند.

ممکن است افرادی فکر کنند اخذ بیمه عمر، چندان ضروری نیست!

البته، اگر شما بدهی نداشته باشید، کسی تحت تکفل‌تان نباشد یا پس‌انداز قابل ملاحظه‌ای از خود به جا بگذارید، برای شما شاید بیمه عمر به نظرچندان ضروری نباشد. اما از آنجا که ریسک فاکتورها و واجد شرایط بودن هیچ گاه تضمینی نیست، پیشنهاد می شود با متخصص با سابقه و تجربه بیمه ضمن مشاوره از راهنمای های او که بر اساس تمامی فاکتورهای ریسک و توان مالی و همچنین سایر پیش بینی های لازم است استفاده نمایید.