به ظاهر کوچک, ولی پر هزینه

از مواردی که گاهی با سهل انگاری موجب هزینه های بسیار بالایی می شود و شوربختانه زمانی که بیمه مناسبی هم نداریم، از طرفی دیگر اتفاقات فقط آن مواردی نیستند که شما منتظر وقوع آن هستید .

” اچ پیلوری” ، یکی از بیماری‌های دستگاه گوارش است که در سال ۱۹۹۵ کشف شد. باکتری مولد این بیماری، هلیکوباکتر پیلوری نام دارد. این باکتری، بسیار مقاوم بوده و تنها باکتری است که می‌تواند در محیط اسیدی معده زنده بماند. هلیکوباکتر پیلوری، شکلی مارپیچ دارد و در معده‌ تقریبا دو سوم از مردم جهان یافت می‌شود، اما اکثر آنها هیچ‌ وقت بیمار نمی‌شوند.

با این‌ حال عفونت اچ پیلوری درصورت تشدید علایم باید به‌ سرعت درمان شود، چون می‌تواند زمینه‌ ابتلا به بیماری‌های خطرناک گوارشی مانند زخم معده و زخم اثنی‌عشر را فراهم کند.

هلیکوباکتر پیلوری (اچ پیلوری) باکتری‌هایی هستند که پوشش داخلی معده را آلوده می‌کنند. طبق داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در سال ۱۹۹۸، این باکتری‌ها مسئول ۸۰ درصد از زخم‌های معده‌ای و ۹۰ درصد از زخم‌های اثنی‌عشری هستند. آنها همچنین می‌توانند باعث بروز مشکلات دیگر معده‌ نیز شوند، از جمله:

• درد سوزشی در شکم
• نفخ شکم
• حالت تهوع
• ازدست دادن اشتها
• آروغ‌ زدن مکرر
• کاهش وزن بدون دلیل

استفاده از درمان‌های متداولی مانند آنتی بیوتیک ها می‌تواند برای برخی از افراد دشوار باشد و ضمنا با مصرف این داروها احتمال بروز عوارض جانبی مانند تهوع، اسهال و کاهش اشتها وجود دارد. بعضی از افراد هم به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم هستند که این مسئله می‌تواند روش‌های مرسوم برای درمان را پیچیده کند. درنتیجه، میزان علاقه به درمان‌های طبیعی درحال افزایش است.

پزشکان معمولا ترکیبی از دو آنتی‌بیوتیک و یک داروی کاهنده‌ اسید را برای درمان اچ پیلوری تجویز می‌کنند. این روش به درمان سه‌گانه معروف است.

اگر به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم باشید، ممکن است پزشک‌تان داروی دیگری را به برنامه‌ درمانی شما اضافه کند. هدف درمان آن است که شما حداقل از شر ۹۰ درصد از باکتری‌های اچ پیلوری موجود در معده‌تان خلاص شوید.

درمان معمولا بیش از دو هفته طول نمی‌کشد. استفاده از دو آنتی‌بیوتیک به‌جای یک آنتی‌بیوتیک ممکن است احتمال دچار شدن به مقاومت آنتی‌بیوتیکی را کاهش دهد. آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای درمان اچ پیلوری به‌کار می‌روند، عبارت‌اند از:

• آموکسی‌سیلین؛
• تتراسایکلین؛
• مترونیدازول؛
• کلاریترومایسین.

داروهای کاهنده‌ اسید به پوشش داخلی معده‌ شما کمک می‌کنند که التیام یابد. برخی از این داروها عبارت‌اند از:
• مهارکننده‌های پمپ پروتون مانند امپرازول (پریلوسک) و لانسوپرازول (پِرواسید) که تولید اسید را در معده متوقف می‌کنند.
• مسدودکننده‌های هیستامین مانند سایمتیدین (تاگامت) و رانیتیدین (زانتاک) که هیستامین تحریک‌کننده‌ اسید را مسدود می‌کنند.
• بیسموت ساب‌سالیسیلات (پپتوبیسمول) که پوشش داخلی معده‌ شما را می‌پوشاند و از آن محافظت می‌کند.

بسیاری از مردم در تمام زندگی‌شان این باکتری‌ را دارند، اما هیچ‌گونه علائمی از آن نمی‌بینند. ولی اگر این باکتری باعث التهاب مزمن معده شود و بدون درمان باقی بماند، ممکن است عوارض جدی ایجاد کند. این عوارض می‌توانند شامل زخم معده و سرطان معده باشند. اچ پیلوری، عامل خطر اصلی برای برخی از انواع سرطان معده است.

در ایالات متحده پزشکان به‌ ندرت آزمایش‌های لازم برای تشخیص اچ پیلوری را تجویز می‌کنند؛ مگر آنکه شما علائم مربوط به این عفونت را داشته باشید. اگر نشانه‌های مشکوکی دارید، حتما برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از علائم عفونت اچ پیلوری با سایر بیماری‌های معده مانند رفلاکس اسید و بیماری GERD مشترک هستند. تشخیص صحیح بیماری شما توسط پزشک‌تان بسیار مهم است تا بتوانید مطمئن باشید که به‌درستی درمان می‌شوید.

اگر آزمایش شما برای عفونت اچ پیلوری مثبت بود، هرچه درمان را زودتر شروع کنید، برای شما بهتر است. درمان‌های طبیعی احتمالا به شما آسیب نمی‌رسانند، اما تابه‌حال ثابت نشده است که این عفونت را ازبین می‌برند. بنابراین هرگز بدون نظارت پزشک‌تان از آنها به‌جای درمان‌های متداول استفاده نکنید.

منبع اچ پیلوری مشخص نیست و CDC هیچ‌گونه توصیه‌ی رسمی برای پیشگیری از آن ارائه نداده است. به‌طور کلی شما باید با شست‌وشوی مکرر دست‌ها و آماده کردن غذاهایتان به شیوه‌ای صحیح و سالم، بهداشت را رعایت کنید. اگر عفونت اچ پیلوری در شما تشخیص داده شد، دوره‌ی کامل درمان‌تان را تکمیل کنید تا خطر عود مجدد آن تا حد زیادی کاهش یابد.

بعضی افراد با داشتن کردیت کارت،بر این باورند که در زمان مسافرت دارای بیمه مسافرتی هستند،در صورتی که چنین نیست و غالبا تمامی کردیت کارت ها دارای بیمه مسافرتی نیستند و آنچه می بایست دقت کرد پوشش بیمه مسافرتی و به عبارتی نافذ بودن بیمه و شرایط آن در هنگام مطالبه خواهد بود.

قوانین بسیاری است که موجب می شود شما حتا با داشتن آن ، تجدید نظر بفرمایید و بیمه نامه ای مستقل بنا به شرایط خودتان و مسافرتتان تهیه و اختیار کنید.

ترجمه و اقتباس از: دکتر ایرج خسرونیا, متخصص داخلی و رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران و www.cover4u.ca

شماره تماس شرکت 9053700011 جوابگوی سوالات شما عزیزان میباشد. محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی مشاوران متخصص بیمه و امور مالی کانادا به شماره ثبت 2065817 است.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ