سلامتی با نخ

نخ دندان که به نظر یک تکه نخ ساده می اید ، می تواند از بیماری های مختلفی جلوگیری کند که شاید دور از ذهن باشد. این نخ ها از بیماری قلبی تا عفونت های لثه را برطرف می کنند.

عده ای فکر می کنند که نخ دندان فقط برای بیرون آوردن غذا از بین دندان هاست، لذا اگر غذایی در بین دندان ها گیر نکند، احتیاجی به نخ دندان نیست. در صورتیکه اگر هیچ غذایی هم بین دندان‌های ما گیر نکند، باز هم لازم است حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنیم.

مسواک‌ زدن تنها راه تمیز نگه داشتن دندان‌ها نیست. برخی افراد یا به تمیزی و نظافت دندان‌های خود اهمیت نمی‌دهند، یا تنها یک ‌بار در شبانه‌ روز، دندان‌های خود را مسواک می‌کنند، این در شرایطی است که بنابر توصیه پزشکان مسواک‌ زدن تنها باعث به جریان‌افتادن خون در لثه‌ها و تقویت آنها می‌شود.

رعایت کردن سلامت دندان تنها با نخوردن غذاهای مضر میسر نیست بلکه باید از وسایل جانبی مانند مسواک و نخ دندان نیز کمک بگیریم.استفاده از نخ دندان باعث می شود تا جاهایی که مسواک نمی تواند تمیز کند نیز پاک شود . مسواک نمی تواند جرم های لابه لای دندان را به راحتی از بین ببرد به همین علت باید از نخ دندان استفاده کنیم. ماندن این جرم ها در میان دندان باعث آلودگی و چرک کردن لثه می شود.

محققان در جدیدترین آزمایشات خود به این نتیجه رسیده اند که استفاده از نخ دندان می تواند از سکته قلبی یا مغزی جلوگیری کند. با استفاده از نخ دندان همچنین می توانیم بسیاری از بیماری های دستگاه گوارش را نیز از بین ببریم چرا که نبود جرم از خطر بیمارشدن ما می کاهد. نخ دندان را باید خیلی آرام از سمت بالا به پایین میان دندان ها بکشیم البته باید مراقب باشیم تا خیلی محکم این کار را انجام ندهیم. همچنین دقت کنیم لثه را زخم نکنیم که سبب خونریزی شود. زمان کشیدن نخ دندان باید تقریبا میان 2 تا 4 دقیقه باشد.

در برخي افراد نخ دندان باعث ايجاد خونريزي درقسمتي از لثه مي شود. اگر با هر تماسي چه مسواك يا نخ دندان، لثه ها شروع به خونريزي كنند، اين ممکن است از التهاب آن ناحيه باشد. كه به دليل عدم رعايت بهداشت در طي روزهاي گذشته ايجاد شده است. شدت اين التهاب وابسته به مدت زماني است كه فرد از مسواك يا نخ دندان استفاده نكرده است.

اما نخ دندان برای نظافت دقیق دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان کارآمدترین ابزار است. با به ‌کارگیری نخ دندان‌ می‌توان اجزای باقیمانده غذا را که لای دندان گیر کرده بیرون کشید. نخ دندان هنوز توسط بسیاری از مردم مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. هنگامی‌که توصیه می‌شود که حتما از نخ ‌دندان برای نظافت دندان‌‌ها استفاده کنیم، بسیاری از ما با تعجب و با نگاهی پر از سوال، دلیل این کار را می‌پرسیم. دندانها دارای پنج سطح هستند و تنها سه سطح آن با مسواک تمیز می شود. سطح بین دندانی به هیچ وجه با مسواک تمیز نمی شود و حال آن که میکروب که عامل پوسیدگی است در آنجا نیز لانه می کند.

در سنین نوجوانی و جوانی، این سطوح بین دندانی است که بیشتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرد. لذا اغراق نیست اگر بگوییم در این سنین، استفاده از نخ دندان اهمیت بیشتری از مسواک زدن دارداز سوی دیگر به‌علت تماس و اتصال سطوح جانبی دندان‌ها، پوسیدگی این نواحی تا مدت‌ها از نظر مخفی مانده و دیده نمی‌شود. همچنین به ‌دلیل فاصله کم مغز دندان تا سطوح جانبی، پوسیدگی این نواحی خیلی زود به پالپ (مغز دندان) و عصب دندان سرایت می‌کند.

تحقیقات زیادی نیز تا‌کنون در ارتباط با فواید نخ دندان انجام گرفته است؛ از جمله ثابت کرده است که نظافت دندان از بروز بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند و همینطور، مانع نفوذ صدها نوع از انواع باکتری‌ها به جریان خون می‌شود.

پروفسور هوارد جنکینسون که طی چند سال اخیر تحقیقات مفصلی را در این باره انجام داده، با اشاره به نتایج تحقیقات خود می گوید: حتی هنگامی که فرد از قدرت بدنی و سلامت کامل برخوردار است، توجه ‌نکردن به سلامت دهان و دندان می‌تواند زمینه ابتلا به بیماری‌های قلبی را فراهم کند علاوه بر این نیز پزشکان فرانسوی می‌گویند کسانی که از درد لثه و دهان رنج می‌برند، بیشتر از دیگران دچار بسته ‌شدن رگ‌های خونی می شوند. محققان در این تحقیق سعی کردند با بررسی افراد مختلف به ارتباط بیماری لثه و بیماری قلبی پی ببرند. پزشکان گفتند جمع‌ شدن بقایای غذا در میان دندان‌ها باعث بروز حساسیت لثه می‌شود. عدم‌استفاده از مسواک و نخ‌دندان روز به روز لثه را حساس‌تر می‌کند و بر اثر این حساسیت، فرد به بیماری قلبی مبتلا می‌شود.

رعایت بهداشت دندان و تهیه بیمه های مرتبط از جمله بیمه دندانپزشکی می تواند راه حل خوبی باشد . چرا که حتا ابتدایی ترین بیمه دندانپزشکی هم مواردی را پوشش می هد که می توان با داشتن آن ضمن برخورداری از پوشش ، از هزینه های سنگین در خصوص دندانپزشکی و بیماریهای مرتبط جلوگیری به عمل آوریم .

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ