سرمایه‌گذاری برای آینده تحصیلی فرزندم، هم اکنون یا بعد؟

یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری Register Education saving Plan یا پس‌انداز تحصیلی است که به آن RESP می‌گویند.

با توجه به ارقام و هزینه‌های سرسام آور تحصیلی، تنها راه برخورد و مواجه شدن با هزینه‌‌های بالا، خصوصا در سال‌های آینده، پس‌انداز تحصیلی است که ضمن برخورداری از ریسک کم، بالاترین سود دهی و قابلیت انعطاف و ضمانت را دارد.

اما سوال پیش آمده این است که آیا ما به قدر کافی پس انداز داریم؟

از آنجا که همه بر این باورند و تلاش دارند آینده‌ای به مراتب روشن‌تر از آنچه در کشور مبدا داشته‌اند برای کودکانشان مهیا کنند، شما جهت آینده تحصیلی فرزندانتان چه اقدامی کرده اید؟

برخی معتقدند وام خواهند گرفت. اما واقعاً پرداخت قصد وام همراه با نرخ بهره، چند سال قرار است به طول بینجامد؟

  • آیا تحصیل فرزندانمان را به آینده موکول می‌کنیم؟
  • آیا قرار است فرزندمان در حین مدرسه کار کند تا از پس هزینه‌های تحصیلش برآید؟
  • آیا از هزینه‌های دانشگاهی اطلاع دارید؟

شاید بهتر باشد امروز کمی دوراندیشی کنیم. با پس‌انداز تحصیلی می‌توانیم از کمک۲۰ تا ۴۰ درصدی دولت استفاده کنیم اما کمک دولت بستگی به درآمد خانواده دارد.

برای فرزندمان چه نوع سرمایه گذاری را در نظر داریم؟ RESP یا پس انداز تحصیلی، قراردادی است بین والدین و یا اقوام نزدیک کودک و شخص یا سازمانی که در سرمایه‌گذاری جهت کسب درآمد مشارکت می‌کند.

این در حالی است که دولت طبق قوانین مالیاتی عمل کرده و در این نوع سرمایه‌گذاری نظارت و مشارکت دارد.

برای افتتاح پس‌انداز تحصیلی، کودک باید ساکن کانادا و همچنین دارای شماره بیمه اجتماعی (SIN) باشد. در غیر این صورت از کمک دولتی برخوردار نخواهد شد. همچنین پدر و مادر می‌توانند تا سقف ۵۰ هزار دلار در کل دوره مشارکت برای هر بچه سرمایه‌گذاری نمایند.

در واقع این طرح، تشویقی است جهت حمایت مالی والدین برای فرزندانشان و همچنین افراد کم درآمدی که از کمک دولت برخوردار خواهند بود.

انعطاف پذیری بستگی به نوع حساب پس انداز تحصیلی دارد:

هر کسی می‌تواند حساب پس‌انداز تحصیلی را افتتاح کند، مانند: خاله، عمو، مادر و پدر و دوستان نزدیک. با RESP شخصی، تنها یک فرزند می‌تواند از منافع این حساب برخوردار شود اما با RESP خانوادگی، چندین فرزند از یک خانواده می‌توانند از منافع آن برخوردار شوند.

اما نکته مهم این است که تنها والدین، مادر و پدر بزرگ یا برادر و خواهر می‌توانند این برنامه را افتتاح  کنند.

ویژگی جالب دیگر در ارتباط با حساب پس‌انداز تحصیلی این است که کودک از همان بدو تولد، امکان افتتاح حساب پس‌انداز تحصیلی را دارد. کارشناسان توصیه می‌کنند که حساب پس اندازRESP هر چه زودتر افتتاح شود.

زیرا جادوی سود مرکب یا Compound Interest بدون پرداخت مالیات، تنها چند سال پس از افتتاح حساب پس‌انداز تحصیلی، نتیجه بسیار جذابی دارد.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ