فرزندم آرزویم

با خانواده های مهاجربه کانادا که صحبت می کنیم دلیل اصلی مهاجرتشان را آینده فرزندانشان عنوان می کنند. همه ما مهاجرت کرده ایم نه مسافرت .همه آنها بر این باورند که تلاش دارند آینده ای به مراتب روشن تر از آنچه در کشور مبدا داشته اند برای کودکانشان مهیا کنند.

شما جهت آینده تحصیلی فرزندانتان چه کرده اید؟آیا از هزینه های دانشگاهی اطلاع دارید؟شاید بهتر باشد اینگونه عنوان کنیم ، برای فرزندمان چه نوع سرمایه گذاری را در نظر داریم ؟

یکی از راههای سرمایه گذاری ، ” پس انداز تحصیلی است که به آن RESP “ می گویند . Register Education saving Plan به عبارت دیگرRESP ، قراردادی است بین والدین و یا اقوام نزدیک کودک (Subscriber) از یک طرف و از طرف دیگر شخص و یا سازمانی که در سرمایه گذاری جهت کسب درآمد مشارکت می کند و این در حالی است که دولت طبق قانون مالیاتی عمل کرده و نظارت و همچنین مشارکت در این نوع سرمایه گذاری دارد.

برای گرفتنRESP ، کودک باید ساکن کانادا باشد و همچنین دارای شماره بیمه اجتماعی (SIN) در غیر این صورت از کمک دولتی برخوردار نخواهد شد . پدر و مادر می توانند تا سقف 50 هزار دلار در کل دوره مشارکت برای هر بچه سرمایه گذاری نمایند . در واقع این طرح تشویقی است جهت والدین برای فرزندانشان از زمان طفولیت و حمایتی است از افرادی که درآمد پایین دارند و از کمک دولت برخوردار خواهند بود.

با توجه به ارقام و هزینه های سرسام آور تحصیلی، تنها راه برخورد و مواجه شدن با هزینه های وحشتناک خصوصا در سالهای آینده ، پس انداز تحصیلی است که ضمن برخورداری از ریسک کم ، بالاترین سوددهی و قابلیت انعطاف و ضمانت را داشته باشد در مصاحبه با افراد مختلف به نظرات متفاوتی رسیدیم . عده ای معتقد بودند که به قدر کافی پس انداز دارند .

اما بیش از 70 درصد از این افراد آمار و ارقام تحصیلی را نمی دانستند سئوال پیش آمده برای ما این است که آیا ما به قدر کافی پس انداز داریم؟

برخی معتقد بودند وام خواهند گرفت . واقعا چند سال قرار است ما این پول را پرداخت کنیم که قطعا بهره را هم می بایست به این مبلغ اضافه کرد.

آیا تحصیل فرزندانمان را به آینده موکول می کنیم؟آیا قرار است فرزندمان در حین مدرسه کار کند تا هزینه تحصیل را جبران کند؟

شاید بهتر باشد امروز کمی دوراندیشی کنیم و با پس انداز RESP می توانیم از کمک 20 تا 40 درصدی دولت استفاده کنیم که کمک دولت بستگی به درآمد خانواده دارد .

در پاسخ به نگرانی های بعضی از عزیزان، بیان چند نکته ضروری به نظر می رسد :
اولن : پس انداز تحصیلی را می توانیم از یک فرزند به فرزند دیگر انتقال دهیم ، اگر یکی از فرزندان ما که RESP دارد به هر علتی به دانشگاه نرود می تواند این پس انداز را برای فرزند دیگر انتقال داد.

دومن : اگر پس اندازRESP به هیچ عنوان استفاده نشد می توان مبلغ فوق را به صندوق بازنشستگی (RRSP ) منتقل کنیم ( تا سقف 50 هزار دلار )، و مطلب دیگر این که ما هیچ گونه محدودیتی نداریم که فرزندمان کجا تحصیل نماید ، در دانشگاه ، کالج و یا انستیتو و یا حتی خارج از کانادا در هر کدام که مایل باشد می تواند از این پس انداز استفاده نماید.

یکی دیگر از موارد مهم که متاسفانه زیاد دیده شده، این است که بعضی فکر می کنند مشارکت در پس انداز تحصیلی (RESP) به منزله کسر مالیاتی است . به عبارت دیگر پول پرداختی کسر مالیات نخواهد شد .

با توجه به مطالب فوق فراموش نکنیم که آینده فرزندمان را بر ستون علم و دانش بنا کنیم چرا که فرزندان ما که مردان و زنان فردای جامعه هستند به چشم بر هم زدنی بزرگ خواهند شد .

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ