سرخک برگشته است!؟

آنها که گذشته های دور را به یاد دارند و در دنیای کتابهای تاریخی گذری دارند می توانند چهره زشت بسیاری از بیماری های عفونی را که در گذشته جولان می دادند بخاطر آورند، طاعون، وبا، آنفلوانزا و بسیاری دیگر از بیماری ها قاتلین بشر محسوب می شدند که به هر جا که راه پیدا می کردند کشتاری هولناک را سبب می شدند. همیشه مادران از ابتلای فرزندانشان به بیماریهایی مانند سرخک، آبله، سرخجه، سیاه سرفه، دیفتری و….هراس داشتند. یا شاید تجربه منع بازی با یکی از دوستانتان را در دوران کودکی داشته اید که مبادا دچار بیماری شوید.

در دهه های اخیر بسیاری از این بیماری ها حذف شده اند که مرهون افزایش تلاشهای بهداشتی و اطلاعات پزشکی بشر می باشد و آب پاک و واکسن ها دو دلیل اصلی حذف بسیاری از این بیماری ها بوده است. اکنون برای بسیاری از افراد و حتی پزشکان، چهره این بیماری ها ناشناس است و دستیاران پزشکی و عفونی ممکن است حتی در طی دوران آموزش خود با یکی از این موارد هم روبرو نشوند و تنها در کتابهای مرجع خود با آن آشنایی پیدا کنند.

به دلیل روبرو نشدن با این بیماری ها، بسیاری از افراد تصور می کنند که ایمونیزاسیون دیگر ضرورتی ندارد. اما غافل از اینکه حذف بیماری و ریشه کن شدن برخی عوامل عفونی به دلیل ماهیت جان سخت آنها متصور نیست و امکان ندارد و ممکن است در جایی در طبیعت پنهان شده و در موقع مناسب حمله خود را آغاز نمایند. ویروس آبله از دنیا ریشه کن شده است اما بیماری مانند کزاز به دلیل عدم امکان از بین بردن باکتری جان سخت آن که همیشه در خاک حضور دارد، علیرغم کنترل آن با واکسن، براحتی در افراد در معرض خطر ایجاد می گردد.

متاسفانه در طی هفته های گذشته، خبرها از جولان سرخک در کانادا حکایت می کنند. بعد از تعطیلات مارچ و بازگشت دانش آموزان به مدرسه، اولین افراد مبتلا به سرخک در مدرسه ای در Frazer valley ایالت بریتیش کلمبیا شناسایی شدند که به دلیل قدرت بالای انتشار ویروس سرخک، تعداد بسیاری از دانش آموزان به آن مبتلا شده و بیماری در منطقه گسترده شده است. تعداد زیادی از دانش آموزان این مدرسه به دلیل اعتقادات مذهبی از برنامه های ایمونیزاسیون همگانی پیروی نکرده اند و مدرسه توسط مسوولین بهداشتی تعطیل شده است. در اتاوا نیز در هفته گذشته شیوع این بیماری تایید شده است. توصیه می شود در صورت مشاهده علایم، بیمار باید حدود 21 روز ایزوله شود. بنظر می رسد که این بیماری این بار نیز همسفر مسافران از کشورهای دیگر بوده است.

جهت امنیت خود و عزیزانمان، با کمترین هزینه در این مسیر، که همانا تهیه بیمه، نظیر بیمه های تکمیلی سلامتی، مراقبتهای ویژه و بیمه بیماریهای حاد, راهکاری مناسب در این خصوص است برای امروز و فردایمان برنامه ریزی کنیم.

با همکاری مشاور علمی، پزشکی شرکت بیمه Insufin خانم دکتر واحدی (ایمونولوژیست)

مطالب این مقالات صرفا در جهت اطلاع رسانی می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ