آزمون سنجش تراكم استخوان- معاینه ای که باید بانوان جدی بگیرند

برای داشتن زندگی سالم و کنترل وضعیت سلامتی، هر فرد باید در برنامه زندگی خود، زمان و برنامه ای برای انجام چکاپ های سلامتی خود قرار دهد تا در صورت مشاهده هرگونه نتیجه غیر طبیعی از شدت آنها جلوگیری نمود و با تشخيص زود هنگام آنها نسبت به درمان به موقع اقدام كرد.

بسیاری از این چکاپ ها مانند بررسی میزان قند و فشارخون، بین زنان و مردان مشترک هستند و تعدادی از آنها در زنان و مردان اختصاصی هستند.

ابتلا به برخی بیماری ها در خانم ها در سنين مختلف متفاوت است. در سالهای اخیر توصیه به انجام منظم آزمون های تشخیصی در سنین خاصی شدت گرفته که در کاهش ابتلا به بیماری ها بسیار موثر بوده است.

ماموگرافی، تست پاپ اسمیر و سنجش تراکم استخوان سه آزمونی هستند که در چکاپ های بانوان بخصوص پس از سن چهل سالگی از اهمیت خاصی برخوردارند.

ذخيره شدن كلسيم در استخوان از زمان جنینی آغاز مي شود و تا سن ۳۰ سالگي ادامه دارد؛ به طوري كه توده استخوان هر فرد معمولاً در ۳۰ تا ۳۵سالگي به بيشترين ميزان خود مي رسد و پس از اين سن كاهش توده استخواني به صورت يك روند طبيعي آغاز مي شود و معمولاً ۳۰ درصد خانم هايي كه به سن ۷۵سالگي مي رسند دچار عوارض پوکی استخوان مانند شكستگي مي شوند. تخمین زده می شود که حدود 44 ميليون نفر در سراسر جهان به پوكي‌استخوان مبتلا هستند كه البته اكثر آن ها را خانم‌ها تشكيل مي‌دهند.

حدود دو میلیون کانادایی از استئوپروسیس و از هر چهار زن در کانادا یک نفر از این بیماری رنج می برد. تخمین زده می شود سالانه حدود 1.9 بیلیون دلار هزینه ی درمان، بستری شدن و مراقبت برای پوکی استخوان و شکستگی ها ی ناشی از آن می شود. حداقل 80% شکستگی ها در افراد بالای 60 سال با پوکی استخوان ارتباط دارد.کیفیت زندگی در افراد مبتلا به پوکی استخوان بشدت تحت تاثیر قرار گرفته و بیماران از بدشکلی در شکل بدن، افت اعتماد به نفس، کاهش تحرک و کاهش استقلال رنج می برند.

بهتر است خانم‌ها از سن 65 سالگي شروع به انجام آزمايش سنجش تراكم استخوان كنند. اما خانم‌هايي كه داراي عوامل خطرساز ابتلا به پوكي ‌استخوان نظير سابقه خانوادگي اين بيماري، سيگار كشيدن، وزن كم و يا يائسگي زودرس هستند، بايد اين آزمايش را از سن 50 سالگي آغاز كنند. غربالگري مي‌تواند از عواقب بد پوكي‌استخوان پيشگيري كند و حتا گاهي جان افراد را از مرگ نجات مي‌دهد. گرچه درمان كاملي براي پوكي‌استخوان وجود ندارد اما داروهای موجود مي‌توانند از اين بيماري پيشگيري و یا روند آن را کند نمایند.

راههای سنجش تراكم استخوان، همگي مطمئن و بدون درد هستند. براي سنجش تراكم استخوان نوعي اشعه ايكس خاص به كار مي‌رود و تراكم استخوان‌هاي ستون فقرات، لگن و يا مچ دست يا انگشت مياني دست و يا ساق‌پا سنجيده مي‌شود. براي انجام اين تست نياز به هيچ آمادگي خاص نيست.

برای فردایی که در آن احتمال بیماری و یا ناتوانی جسمی است اندیشه کنیم. بیمه تکمیلی سلامتی در مدلهای مختلف ، مراقبت ویژه در صورت عدم توانایی انجام کارهای روزانه هر فرد عادی از 1000 دلار تا 8500 دلار معاف از مالیات ، پوشش از کارافتادگی ، ناتوانی جسمی و یا بیماری های سخت از 25000 دلار تا سقف 2.000.000 دلار معاف از مالیات ، از مهمترین پشتوانه هایی است که می تواند نیاز ما را از جهت رفع نیاز مالی و داشتن پرستار و پرداخت هزینه های معمول تا رسیدن به سلامتی، و حفظ سبک زندگی و پوشش خانواده برطرف نماید.

اقتباس: با همکاری مشاور علمی، پزشکی شرکت بیمه Insufin خانم دکتر واحدی (ایمونولوژیست)

http://www.womenshealth.gov

http://www.hiphealth.ca

Home

مطالب این مقالات صرفا در جهت اطلاع رسانی می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ