هشداری برای سرخک

با توجه به شیوع سرخک (Measels) در طی هفته های اخیر در برخی ایالت های کانادا، اطلاع رسانی پیرامون آن می تواند نقشی در کاهش ابتلا به این بیماری مسری داشته باشد.

عامل سرخک ویروس است و ویروس سرخک یکی از عفونی ترین ویروسهاست و هر فرد مبتلا حدود 15 نفر دیگر را به این بیماری مبتلا خواهد کرد درحالی که برای ویروس آنفلوانزا کمتر و 2 نفر است. البته خطر ابتلا متوجه افرادی است که واکسن سرخک را نزده اند و یا به دلیلی دچار ضعف سیستم ایمنی هستند. خبر ناخوشایند دیگر اینکه بسیاری از مردم، مستعد ابتلا به این بیماری هستند و توصیه می شود به فایل سوابق ایمونیزاسیون خود نگاهی انداخته و اگر یک بار تزریق داشته اید و یا بهر دلیلی مطمین نیستید حتما تزریق مجددی داشته باشید. هر فرد حداقل باید 2 بار واکسن را دریافت کرده باشد و دریافت مجدد و اضافی آن خطری ندارد البته از آنجایی که واکسن سرخک از نوع ویروس ضعیف شده است تزریق آن برای زنان باردار و افرادی با سیستم ایمنی سرکوب شده ممنوع است. برای خانمهای باردار، بهترین راه بررسی میزان ایمنی بدن است و در صورت پایین بودن سطح آن و صلاحدید پزشک از ایمونوگلوبولینهای آماده استفاده می گردد.

معمولا فردی که قبلا به سرخک مبتلا شده ، دیگر به سرخک مبتلا نمی‌شود. افرادیکه در یک سالگی، واکسن سرخک را زده‌اند، 98 درصد نسبت به سرخک ایمن می‌شوند. نوزادانی که از شیر مادران تغذیه می شوند، تا حدودی ایمن می‌شوند. اما این ایمنی کامل نیست و نوزادان جزو گروه پرخطر می‌باشند تا در سن 12 تا 15 ماهگی واکسن سرخک را دریافت کنند.

این بیماری بسیار مسری است و یکی از دلایل سهولت انتشار این بیماری، این است که فرد حدود چهار روز پس از ابتلا علایم نشان می دهد و ممکن است این دوره نهفته به 15 روز نیز برسد. بیمار در طی این مدت، می تواند افراد زیادی را از طریق تنفس (قطره های ریز آب و ترشحات) و ارتباطات روزمره معمولی مبتلا نماید.

علایم این بیماری عبارتند از ایجاد راش های قرمز رنگ در صورت، تب، سرفه، آبریزش بینی، سرفه، چشمان قرمز و متورم و احتمال حضور دانه ای سفید رنگ در دهان و گلو. راشهای قرمز رنگ معمولا از صورت شروع شده و بتدریج به بازوها و پاها نیز کشیده می شود که حدود 4 تا 7 روز پایدار می مانند. این علایم پس از یک تا دو هفته از بین می روند. توصیه می شود اگر فردی دچار نشانه های سرخک مانند سرفه، عطسه و تب شد خود را ایزوله نموده و از پزشک خود مشورت بگیرد. سرخک می تواند به بیماری های جدی دیگر تنفسی مانند پنومونی و یا مغزی و حتی مرگ نیز منجر شود.

در آمریکا در سال 2006 حدود 240 هزار مرگ ناشی از سرخک اعلام شده است و درحال حاضر حدود 330 کودک روزانه بر اثر ابتلا به این بیماری می میرند. کانادا یکی از کشورهایی محسوب می شود که میزان سرخک در آن بسیار پایین بوده است و میزان مرگ یک نفر از بین 3 هزار مورد ابتلا است.

مسافرینی که به سرخک ایمن نیستند یا به عبارتی واکسن را دریافت نکرده اند و یا به آن مبتلا نشده اند بشدت در معرض ابتلا به این بیماری هستند. فرودگاههای بین المللی به دلیل ورود مسافرین از کشورها و مناطق آلوده، یکی از گلوگاههای ورود این ویروس است. در بسیاری از کشورها هنوز سرخک وجود دارد و این روزها به دلیل طغیان این بیماری توصیه می شود حتمن احتمال ابتلا به بیماری های ویروسی را جدی بگیرید.

شناخت از ریسک و خطرات نبایستی موجب ناراحتی و نگرانی ما باشد . بلکه با مطالعه و مشاوره می توانیم زندگی همراه با آرامش و آسایش داشته باشیم ، در این خصوص پیشنهاد می کنیم با توجه به توان مالی مان اقدام به طرح و برنامه ریزی و پوشش های بیمه نظیر بیمه تکمیلی – ناتوانی جسمی – از کارافتادگی- بیماریها – مراقبت ویژه – حوادث و عمر برای خود و عزیزانمان باشیم .

با همکاری مشاور علمی، پزشکی شرکت بیمه Insufin خانم دکتر واحدی (ایمونولوژیست)

مطالب این مقالات صرفا در جهت اطلاع رسانی می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ