آنفولانزا یا سرماخوردگی؟

آنفولانزا یک عفونت ویروسی است که بینی، گلو و ریه را درگیر می‌کند. علائم این بیماری شامل تب، درد بدن، سردرد، خستگی، بی‌اشتهایی، سرفه خشک، احساس خشکی یا زخم در گلو می‌باشد که به صورت ناگهانی ایجاد می شوند. آنفولانزا با سرماخوردگی متفاوت است و علایم شدید تری دارد. بیشتر افراد بدون هیچگونه عارضه ای خوب می شوند اما برخی اوقات عفونت باکتریایی هم به آن اضافه می شود مانند عفونت گوش، عفونت سینوسها و یا التهاب مجاری هوایی.

اگر شخص مبتلا از نظر سنی جوان و از نظر سیستم ایمنی بدن در سلامت كامل باشد بیماری خطرناک نبوده و پس از طی دوره، بیماری خودبخود بهبود یافته و شخص سلامتی خود را باز می یابد. اما اگر فرد مبتلا از قبل دچار برخي بيماريهاي زمینه ای ديگر باشد، بايد فوری پزشك معالج خود را در جريان قرار دهد.

ویروسها دارای یک محتوای ژنتیکی و معمولا پوششی از پروتئین، قند و چربی بوده و به دلیل ناقص بودن سیستم تکثیری، برای زنده ماندن و رشد به سلولهای زنده نیاز دارند. به عبارتی در خارج از بدن انسان و یا حیوان نمی توانند تکثیر شوند و نیاز به یک میزبان زنده و ایجاد رابطه ای انگلی دارند. ویروسها می توانند برای مدتی در خارج بدن زنده بمانند ولی میزان مقاومت ویروسها متفاوت است. برخی از این ویروسها بلافاصله پس از خروج از بدن از بین می روند (مانند ویروس عامل بیماری ایدز) و برخی مانند بسیاری از ویروسهای سرماخوردگی، برای مدت کوتاهی در حد چند ساعت در محیط زنده می مانند و می توانند از طریق قطرات تولید شده در حین عطسه، سرفه و تماس با افراد آلوده و یا اشیای آلوده از فرد مبتلا به افراد دیگر منتقل گردند.

مرکز کنترل بیماری ها (CDC) موارد زیر را برای مبتلایان به آنفلوانزا توصیه می نماید:

– در صورت ابتلا به آنفلوانزا به هنگام عطسه یا سرفه ، بینی و دهان خود را با دستمال کاغذی یا دست پوشانده و پس از استفاده از دستمال کاغذی ،آن را دور بیاندازید.

– اگر دچار عوارض مربوط به آنفلوانزا هستید، بعد از بر طرف شدن تب خود حداقل به مدت 24 ساعت در خانه بمانید. تب شما باید بدون استفاده از داروهای کاهش تب از بین برود. در خانه ماندن به این معنی است که شما نباید از منزل خود خارج شوید مگر برای تهیه دارو و مراقبتهای پزشکی تا جایی که ممکن است از دیگران فاصله بگیرید تا آن ها را بیمار نکنید.

– به چشم ها،بینی یا دهان خود دست نزنید زیرا سبب انتشار آلودگی می شود.

– بارها دست های خود را با صابون و آب گرم و یا شوینده های الکلی بشویید.

– بیاد داشته باشید که فرد بیمار تا 7 روز می تواند باعث پخش ویروس در فضا شود پس توصیه های بالا را باید تا یک هفته رعایت کرد، تا احتمال انتشار ویروس آنفولانزا کاهش یابد.

تخمين زده مي شود كه آنفلوآنزا در آمريكا در حالت عادي سالانه 12 بيليون دلار و در پاندمي ها از 71 تا 167 بيليون دلار هزينه به جامعه تحميل مي كند. این هزینه شامل بازماندن از کار و هزینه های درمان می باشد.

پیشنهاد می کنیم در جهت حفظ زندگی بهتر، از بیمه هایی در این خصوص نظیر بیمه های تکمیلی، بیماریهای سخت، ناتوانی جسمی و از کارافتادگی، مراقبت ویژه در زمان مناسب با توجه به سطح نیازتان اختیار کنید.

اقتباس: با همکاری مشاورعلمی،پزشکی شرکت بیمه Insufinخانم دکتر واحدی (ایمونولوژیست)

– راهنمای مراقبت و کنترل بیماری آنفلوانزا (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران)

– مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها

مطالب این مقالات صرفا در جهت اطلاع رسانی می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی شود .

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ