غده ایی شبیه پروانه

اگر هر روز بیش از پیش احساس خستگی و رخوت می کنید و در انجام فعالیتهای روزانه و تمرکز خود دچار مشکل شده و یا متوجه تغییر وزن ، ریزش مو ، تعرق …….شده اید، غده تیروئید، در تمامی این عوارض می تواند نقش داشته باشد. این غده، تنظیم کننده تمامی بخش های بدن است و گاهی اوقات ، دچار اختلال در عملکرد می شود . مخصوصاً در خانم ها انجام درمان مناسب و به موقع منجر به بهبود وضعیت بدن و جلوگیری از مشکلات و بیماری های جدی تر می گردد.

تیروئید غده ی كوچك شبیه یك پروانه است و در قسمت تحتانی گردن واقع شده است. هورمونهای تیروئید انرژی را به سلولهای بدن منتقل می‌كنند .

بیماری های غده تیرویید بسیار شایع بوده و میلیون ها نفر را در سراسر دنیا مبتلا می کند. شایع ترین بیماری های تیرویید، پرکاری و کم کاری این غده است. در هر دو حالت، غده تیرویید ممکن است بزرگ تر از حد نرمال باشد. بزرگی غده تیرویید را “گواتر” می نامند. گاهی اوقات التهاب غده تیرویید باعث بزرگی آن می شود. بیماران ممکن است دچار توده یا گره در غده تیرویید شوند. این توده ها ممکن است به آرامی یا بسیار سریع بزرگ شوند .

تغییر در وزن بدن، بدون هیچگونه علت خاصی، شایع ترین نشانه بد کاری غده تیروئید است. افزایش وزن بدن ، بدلیل کاهش میزان ترشح هورمون هاست که به این وضعیت hypothyroidism یا کم کاری تیروئید می گویند. در مقابل اگر تیروئید بیش از حد نیاز بدن، هورمون ترشح کند، باعث کاهش وزن شده و به این حالت hyperthyroidism یا پرکاری تیروئید می گویند. کم کاری تیروئید در میان افراد بسیار شایع تر است.

هورمون های تیروئید بر تمام اعضای بدن، حتی بر سرعت تپش قلب، تاثیر می گذارند. کسانی که دچار کم کاری تیروئید می شوند ، متوجه کاهش ضربان قلب می شوند. در مقابل پرکاری تیروئید، منجر به افزایش ضربان قلب می شود؛ همچنین فشار خون را بالا برده و فرد احساس تپش قلب می کند.

میزان ترشح طبیعی هورمون تیروئید بستگی به ژنتیک دارد. به همین خاطر هست که افرادی که از ترشح تیروئید بالایی برخوردار هستند حتی با دریافت ۱۰۰۰۰ کالری در روز باز عضلاتی تفکیک شده دارند .

ورزشکارانی که از آنابولیک های استروئید بسیار قوی برای تفکیک و کات کردن عضلات استفاده می کنند، اکثر بدنساز های حرفه ای و بدنساز های با تجویز کردن داروهای تیروئیدی در صدد بر هم زدن روند طبیعی ترشح هورمون تیروئید شان بر می آیند .

پر کاری و کم کاری تیرویید معمولا به کمک داروها درمان می شوند. اگر هورمون تیرویید کمتر از حد نرمال تولید شود (کم کاری تیرویید) می توان آن را با استفاده از قرص لووتیروکسین درمان کرد. پرکاری تیرویید نیز به وسیله داروهایی مانند متی مازول درمان می شود. اما گاهی اوقات ممکن است برای درمان کامل، احتیاج به برداشتن غده تیرویید به کمک جراحی داشته باشد.

در موارد مشخصی امکان پیشگیری از بزرگ شدن غده تیروئید وجود دارد. کمبود ید در رژیم غذایی به بزرگ شدن یکپارچه غده تیروئید منجر می شود. به این ترتیب مصرف نمک یددار مانع بزرگی ، غده تیروئید به دلیل کمبود ید می شود.

بیمه بیماریهای سخت و بیمه تکمیلی راهکار مناسبی برای این بیماری می باشد .در خاتمه اندرزی از شهرزاد عزیز به خاطر داشته باشیم ، او که با سرطان خون دست و پنجه نرم می کند به امید اینکه هر چه زودتر شاهد سلامتی روزافزون او باشیم .

پيام شهرزاد دختر ايراني مبتلا به سرطان از بيمارستان خنديدن بهترين دارو براي هر دردي است .

سلام به همه دوستان من امروز بيمارستان هستم كه دوباره يه سرى آزمايش خون بدم و احتمالا خون هم بگيرم. من ياد گرفتم كه خنديدن بهترين دارو براى هر درديست و اينو به همه شما هم پيشنهاد ميكنم و واقعا زندگى رو سخت نگيريد و اجازه ندين هيچ چيزى براتون استرس درست كنه، چون هيچ چيز ارزش از دست دادن سلامتى رو نداره.

روز خوبى رو براتون آرزو ميكنم .

شهرزاد

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ