خطر ویروس H5N1

این روزها مرگ فردی ناشی از یکی از انواع سرماخوردگی یا بیماری آنفلوانزای پرندگان در آلبرتا در کانون خبرها قرار گرفته است. اهمیت خبر به این دلیل است که این مورد اولین مورد گزارش شده از آنفلوانزای پرندگان در آمریکای شمالی است و گرچه احتمال انتقال و شیوع آن بسیار ضعیف است اما در صورت انتقال می تواند به بحران و در معرض خطر قرار گرفتن زندگی تعداد بسیاری از انسانها منجر شود. به دلیل هشدارهای مکرر، در گفتگوهای این روزها، سوالات بسیاری در زمینه ی آنفلوانزا مطرح می شود. پاسخ شفاف به این سوالات می تواند سبب کاهش نگرانی و پیشگیری از شیوع آنفلوانزا گردد.

شاید شنیده یا خوانده باشید که نام ویروس معمولا با نام منطقه یا کشور به همراه شماره ها و علایم خاصی می آید به عنوان مثال ویروس آنفلوانزا (A / Moscow / 10 / 1999 / H3N2) که به ترتیب به نوع مولکولهای H و N– سال جداسازی و شناسایی ویروس– شماره جداسازی – منطقه شیوع و تيپ ويروس اشاره می کند. در کنار آن نیز ممکن است نام میزبانی که از آن ویروس جدا شده بیاید ، مانند آنفلوانزای پرندگان یا خوکی.

مورد اخیر گزارش شده آنفلوانزا در آلبرتا از نوع H5N1 و پرندگان بوده است. سازگاري اين ويروس ها در پرندگان آّبزي، اين پرندگان را به عنوان مخزن طبيعي اين ويروس ها معرفي كرده است. اين ويروس ها مي توانند با شكستن سد بين گونه اي و انتقال به پستانداراني مثل خوك، اسب و انسان باعث انتقال بيماري شوند. انواع فوق حاد H5 و H7 و نوع ویروس با بیماری زایی کم H5 به دلیل انتقال مستقیم آنها به انسان بیشتر مورد توجه هستند.

در طی سالهای گذشته آلودگی و مرگ تعداد بسیار زیادی از پرندگان و نیز انسانها گزارش شده است مانند موارد سال 1997 در هنگ کنگ و 1998 در ایران. آلودگی مرغداری ها سبب خسارت بسیار زیادی به صنعت طیور در دنیا گردید و آزمایشات، انتقال ویروس به کارکنان مرتبط با طیور را نیز تایید نمودند.

یکی از مهمترین راههای انتقال آنفلوانزای پرندگان، جابجایی پرندگان است که یا بصورت طبیعی در طی مهاجرت آنها و یا تجارت پرندگان زینتی اتفاق می افتد. در سال 2006 در تالاب انزلی حدود 300 لاشه قو وحشی یافت شد که بررسی ها نشان داد این قوهای وحشی مهاجر به نوع H5N1 آلوده بودند و بنام ( swan/Iran/Z101/2006 H5N1) گزارش گردید. یکی از توصیه های جدی کنترل آنفلوانزای پرندگان این است که در صورتی که در پیرامون محیط زندگی خود با لاشه ی پرنده ای روبرو شدید هرگز به آن دست نزده و بلافاصله مراجع بهداشتی مربوطه را در جریان بگذارید.

پرندگان مهاجر می‌توانند فرم ضعیف این ویروس را برای مسافتهای طولانی با خود حمل کنند بدون اینکه علایمی را از خود نشان دهند و یا در تعداد بالایی دچار مرگ و میر شوند. بنابراین حذف امکان ارتباط پرندگان وحشی با پرندگان اهلی و یا ورود آنها به مرغداری ها مهم می باشد.

پیشنهاد بیمه های سلامتی نظیر تکمیلی ( دارو – دندان – فیزیوتراپی- ماساژتراپی و ….) بیماری های سخت ، ناتوانی جسمی و از کارافتادگی و مراقبت ویژه می تواند سطح و نوع زندگیLife style افراد را در زمان نیاز محفوظ بدارد.

اقتباس : سازمان بهداشت جهانی و با همکاری خانم دکتر لیلا واحدی ( ایمونولوژیست )

مطالب این مقالات صرفا در جهت اطلاع رسانی می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ