کمبود ید

” عنصر ید ” به طور طبیعی در خاک و آب وجود دارد به طوری که نیاز طبیعی ما از سبزی‌ها و گیاهانی که روی خاک غنی از ید کاشته شده‌اند و گوشت حیواناتی که ید را از آب و گیاهان دریافت می‌کنند، تامین می‌شود اما وقتی خاک منطقه‌ای فاقد ید باشد، محصولات به دست آمده با كمبود این عنصر مواجه می‌شوند و در نتیجه ساكنان این مناطق که به طور مداوم از این محصولات استفاده می کنند، نیازشان به ید برآورده نمی‌شود. بهترین منابع حاوی ید، غذاهای دریایی هستند اما به علت کمی مصرف در رژیم غذایی، این مواد نمی‌توانند ید مورد نیاز بدن را تامین کنند. ماهی آب شور بیش از ماهی آب شیرین ید دارد. مقدار ید موجود در لبنیات و تخم‌مرغ به فصل و میزان ید خاک منطقه‌ای بستگی دارد که حیوانات در آنجا پرورش داده شده‌اند.

بدن انسان برای انجام فعالیت‌های روزانه خود به موادی به نام هورمون نیاز دارد که غدد موجود در بدن آنها را تولید می‌كنند. چند نوع از این هورمون‌ها در غده تیروئید که در جلوی گردن قرار گرفته است، تولید می‌شوند. غده تیروئید برای این که بتواند هورمون‌های خود را به میزان كافی و مناسب بسازد، نیاز به ید دارد. هورمونهای مترشحه از غده تیروئید در فرآیندهای مهمی نظیر رشد و تکامل جسمی و عصبی، سوخت و ساز، تولید انرژی، عملکرد طبیعی مغز و سلول‌های عصبی نقش دارند.

هورمون هاي تيروئيد پس از آن كه در تيروئيد ساخته شدند با جريان خون در سراسر بدن حركت كرده و بسياري از فعل و انفعالات شيميايي قسمتهاي مختلف بدن را كنترل مي نمايند، اين هورمون ها براي تكامل و عملكرد طبيعي بدن، مغز و دستگاه عصبي، و حفظ گرماي بدن و انرژي ضروري هستند.

به علاوه کمبود ید، بروز اختلالات دیگری را نیز سبب می‌شود كه از آن جمله می‌توان به عقب ماندگی ذهنی، کری و لالی، اختلال در ایستادن، راه رفتن و رشد جسمی اشاره كرد. در زنان باردار مبتلا به کمبود ید، سقط جنین و مرده‌زایی نیز مشاهده می شود.

گواتر شايعترين عارضه ناشي از كمبود يد است. در مناطقي كه خاك و در نتيجه محصولات زراعي دچار فقر يد هستند كمبود يد در انسان و حيوان رخ مي دهد. گواتر در يك منطقه بارزترين نشانه كمبود يد است كه از سنين کودكي ظاهـــر مي شـــود و بـــا افزايش سن، بزرگتر شده و پس از بيست سالگي معمولا” به صورت گواترهاي گره دار در مي آيد. در سنين پايين شيوع در دختران و پسران يكسان است ولي پس از بلوغ شيوع در پسران كاهش مي يابد. گاهي در مناطق كمبود يد زنان تا 6 برابر بيشتر در معرض عوارض قرار مي گيرند.

بیمه بیماریهای سخت که می تواند از 25000 تا 2000.000 دلارمعاف از مالیات، پوشش در اختیار متقاضی قرار دهد . زمانیکه سالم هستیم باید بیمه فوق را اختیار کنیم . برای هر یک از ما چنین شرایطی ممکن است پیش آید بیمه در این خصوص موجب می شود از نظر مالی پوشش مناسب داشته باشیم و از پس هزینه های مالی و تعهداتمان بر آییم . همچنین بیمه دارو با مدلهای مختلف بر اساس شرایط فردی می تواند از 400 دلار تا بدون مرز ، دارو را پوشش دهد در چنین بیمه هایی فاکتور درصد مشارکت , از دیگر موارد قابل توجه است (که می تواند از 50 تا 100 درصد باشد) عدم پوشش دارو های بهداشتی – آرایشی و ترک سیگار در اکثر بیمه ها مشاهده می شود در چنین بیمه هایی پوشش دارو به شکل های مارک دار و جنریک دیده می شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ