رمز سلامت روان

ورزش و فعاليت‌هاي جسماني نقش قاطع و موثري بر بهداشت رواني دارد. تحقيقات بسياري نشان داده است كه ورزش علاوه بر اينكه ابزار ارزشمندي براي حفظ سلامت جسماني است، رابطه نزديكي با سلامت رواني و به‌ ويژه پيشگيري از بروز ناهنجاري‌هاي رواني نيز دارد. ورزش از اضطراب و افسردگي مي‌كاهد و اعتماد به نفس را افزايش مي‌دهد.

ورزش کردن راهکاری معجزه‌آسا برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌هایی همچون بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، دیابت و سرطان و حتی مرگ زودرس است و هیمنطور یک روش پیشگیری و درمان رایگان، راحت و با تاثیرات سودمند آنی روی بدن است اما با این حال مدت‌ها است که مورد غفلت واقع شده و پیامد این بی توجهی نیز تاثیر سوء و مخرب بر سلامت جسم و روان انسان‌ها است.

به گفته پزشکان در هر سنی که باشید شواهد علمی نشان می‌دهد داشتن فعالیت و تحرک بدنی می‌تواند به داشتن زندگی سالم‌تر و شادتر کمک کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد فعالیت جسمی می‌تواند بر روان فرد، میزان انرژی، کیفیت خواب، کاهش استرس، افسردگی، زوال عقلی و آلزایمر تاثیر مثبت داشته باشد.

«نیک کاویل» از مشاوران ورزش و سلامت انگلیس در این رابطه می‌گوید: اگر ورزش کردن را یک قرص در نظر بگیریم می‌تواند یکی از کارآمدترین داروها به حساب آید. فعالیت ایروبیک در حد متوسط باید به گونه‌ای باشد که فرد بر اثر تحرک بدنی ضربان قلبش بالا رود و به تعریق بیافتد. از جمله این گونه فعالیت‌ها می‌توان به راه رفتن سریع، انجام حرکات ایروبیک در آب و دوچرخه‌سواری اشاره کرد.

همچنین باید توجه داشت فعالیت‌های روزانه همچون خرید کردن، آشپزی یا انجام کارهای خانه در گروه فعالیت‌های آیروبیک قرار نمی‌گیرند چون این فعالیت‌ها به افزایش ضربان قلب منجر نمی‌شوند. به این ترتیب علاوه بر ورزش کردن توصیه مهم دیگر برای مقابله با عواقب بی‌تحرکی و سالم ماندن پرهیز از نشستن‌های طولانی‌مدت در طول روز است.

روانشناسان تاكيد دارند ، از مزاياي قابل توجه در بهبود بهداشت روان،انجام تمرينات ورزشي در فضای سبز است و همینطور بررسي‌ها نشان مي‌دهد ورزش در طبيعت و ميان سبزه‌ها و درختان خطر ابتلا به اختلالات و بيماريهاي رواني را كاهش مي‌دهد و احساس سلامتي را در انسان بيشتر مي‌كند. آنها تاكيد می کنند جواناني كه به مشكلات رواني مبتلا هستند اگر از اين روش بهره گیرند شانس بيشتري براي درمان پيدا مي‌كنند و اگر فضاي سبز با آب همراه شود، چون دو رنگ سبز و آبي آرامش بخش روح و روان انسان هستند اين تاثير مثبت خيلي بيشتر مي‌شود.

به‌طور كلي كساني كه فعاليت‌هاي جسمي و تمرينات ورزشي را انجام مي‌دهند داراي هوش بيشتر، خستگي كمتر، نظم و انگيزه، اعتماد به نفس و بازدهي بيشتر مي‌باشند. ورزش به‌ ويژه در سنين كودكي و نوجواني مفر سالمي براي آزادكردن انرژي‌هاي اندوخته شده است و اين خود بسيار لذت‌بخش و آرامش‌دهنده است. شركت در فعاليت‌هاي ورزشي به اجتماعي شدن، كسب مهارت و كفايت و همچنين دوست‌يابي و ارتباط سالم با همسالان كمك مي‌كند. تحقيقات نشان مي‌دهد كه ورزش بر عملكردهاي شناختي و هوش تاثير مثبت دارد، در جریان یكی از پژوهش های اخیر در ایالات متحده، 65 درصد از جوانان ابراز كردند كه ورزش، آنها را از اعتیاد به الكل و مواد مخدر باز داشته است.

با طرح و برنامه ریزی سلامتی و مالی می توان مکمل خوبی برای خود و عزیزانمان بوجود آورده و در این راستا با توجه به شرایط سنی ، توان مالی و سلامتی از راهکارهای مناسبی درخصوص بیمه و سرمایه گذاریهای تضمینی و کاهش مالیات بهره ببریم.

منابع: ویکی پدیا ، سلامت

مطالب این مقالات صرفن در جهت اطلاع رسانی مرتبط با خدمات ما می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ