غده‌ای در مردان به اندازه یک گردو

“پروستات ” غده‌ای است به اندازه یک گردو که زیر مثانه قرار دارد و بخشی از سیستم تناسلی مردان را تشکیل می‌دهد. این غده در دو مرحله افزایش حجم پیدا می‌کند؛ یکی در دوران بلوغ و دیگر در حدود 25 سالگی. گاهی افزایش حجم باعث مشکلات ادراری در سنین بالا می‌شود به طوری که تا 60 سالگی 80 درصد مردان این مشکل را دارند. اطراف این غده را مجرای خروجی ادرار احاطه کرده است. احتمال ابتلا به سرطان پروستات با بالا رفتن سن افزایش می یابد. در حالی که از هر 10 هزار مرد زیر 40 سال فقط یک نفر دچار سرطان پروستات می شوند، از هر 15 مردی که در دهه 60 سالگی عمر خود بسر می برند، یک نفر به این بیماری مبتلاء می شود.

در مراحل اولیه، سرطان پروستات بی علامت است ، تنها راه تشخیص این بیماری معاینات منظم و دوره ای است.

با افزایش سن ،بزرگی خوش‌خیم پروستات اتفاق می‌افتد که در مواردی با علائم ادراری خود را نشان می‌دهد و این با سرطان پروستات متفاوت است. سرطان پروستات تا زمانی که پخش نشود علائمی ندارد. بنابراین توصیه می‌شود مردان بالای 40 سال سالانه آزمایش بدهند.

*** رژیم غذایی دارای اثرات مهمی در پیشگیری از سرطان پروستات به شمار می‌رود . ***

مجرای ادراری در مردان از میان پروستات عبور می‌کند، درنتیجه موقعی که پروستات شروع به رشد و بزرگ‌تر شدن کند، ایجاد انسداد در مسیر مجرای ادرار کرده و علائم خاص خود را نظیر تأخیر در شروع ادرار،کاهش فشار ادرار (کاهش پرتاب ادرار ) ، طول کشیدن زمان ادرارکردن، عدم قطع سریع درخاتمه ادرار کردن احساس عدم تخلیه کامل مثانه، تکرر ادرار روزانه و شبانه ،سوزش ،وجودخون در ادرار، تولید می‌کند .

شایع ترین محل برای گسترش سرطان ، استخوانها به خصوص استخوانهای لگن و ستون مهره ها است. در نتیجه گسترش سرطان، استخوانها دردناک و حساس می شوند .

گاهی اوقات اولین علامت تشخیص سرطان پروستات ،درد استخوانی ناشی از گسترش سرطان به این ناحیه است.سرطان پروستات در سیاه پوستان بیشتر از سفید پوستان دیده می شود. همچنین عواملی ژنتیکی وجود دارند که مردان را به ابتلا به سرطان پروستات مستعد می سازند. این تغییرات ژنتیکی را با آزمایش می توان تشخیص داد.

داشتن عوامل مستعد کننده فوق دلیل بر این نیست که حتما مبتلا به سرطان پروستات خواهیم شد. سازمانهایی نظیر انجمن سرطان پروستات مبادرت به جمع آوری کمک های مالی می کنند، مبلغ جمع آوری در 21 کشور جهان حدود 146.6 میلیون دلار بوده ، که 50% برای سرطان پروستات ، 40% بیماران روانی و 10% برای سرطان بیضه هزینه شده است .

پیشنهاد بیمه های سلامتی تکمیلی نظیر ( دارو – دندان – فیزیوتراپی- ماساژتراپی و ….) بیماری های سخت ، ناتوانی جسمی و از کارافتادگی و مراقبت ویژه می تواند سطح و نوع زندگی Life style افراد را در زمان نیاز محفوظ بدارد.

ترجمه و منابع : آقای عباس درخشان

مطالب این مقالات صرفا در جهت اطلاع رسانی ، مرتبط با خدمات ما می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ