وسوسه تاتو و پشیمانی

بیش از ۴ هزارسال است که بشراستفاده از تاتو را شروع کرده ولی اولین بار تاتو در سال ۱۹۸۴به عنوان یک وسیله آرایشی برای رنگی کردن لبه پلک استفاده شد.

نقاشي روی بدن يا همان تاتو، حالا ديگر يكی از روش‌‌هايی است كه خيلي از افراد برای رسيدن به ظاهر دلخواهشان انجام می‌دهند. نقاشي روی بدن در ابتدا راهی بود برای ترسيم ابروها به شكل دلخواه، اما به مرور از ابرو به چشم و لب‌ها رسيد و هم‌اکنون روی هر قسمتی از بدن مي‌توانيد نقش دلخواه‌تان را ترسيم كنيد.

نكته اينجاست كه زيبايي، بعد ظاهری اين روش است. وارد كردن رنگ به سطح زيرين پوست می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد.

اگر تاتو يا نقاشي بدون رعايت نكات بهداشتی و توسط افراد غير متخصص روی پوست انجام گيرد به مراتب اين عوارض بيشتر هم مي‌شود.

به طوری كه به جرات می‌توان گفت رعايت نکردن بهداشت در تاتو كردن ريسك ابتلا به بيماری‌های ويروسی، باکتریال و قارچی رابالا مي‌برد. گذشته از اين تاتو كردن غير ازعوارض آنی مثل التهاب، تورم و قرمزی گاهی عوارض بلند مدت هم دارد كه حتی بعد از۱۰ سال احتمال بروز دارند.

همیشه تاتو کردن می‌تواند احتمال انتقال بیماری‌هایی عفونی مانند زگیل، ایدز، هپاتیت را افزایش دهد. این بیماری‌ها از طریق سوزن دستگاه‌های تاتو می‌تواند به افراد دیگر منتقل شود.

در تاتو کردن آنچه بیشتر از همه اهمیت دارد، واکنش تاتو است. هستند بیمارانی که حتی با گذشت ۱۰ تا ۱۵ سال محل تاتوشان برجسته، قرمز و سفت شده است. به این واکنش ” گرانولوماتوز ” می‌گویند که فرد به رنگ تاتو حساسیت نشان می‌دهد.

بدن می‌تواند به این رنگ‌ها واکنش نشان دهد. این واکنش‌ها لزوما در نقطه تاتو شده بروز پیدا نمی‌کند. در برخی موارد، سیستم دفاعی بدن به رنگ تاتو حساس می شود، در نتیجه با علایمی مانند سرفه، تنگی نفس و خستگی زودرس بروز پیدا می‌کند.

البته باید اضافه کرد که این واکنش نادر است. همچنین کسانی که تاتو می‌کنند امکان اهدای خون را از دست می‌دهند و امکان انتقال ویروس‌ها از طریق خونشان بیشتر می‌شود. افراد باید آزمایش‌های متعددی انجام دهند و تنها در صورتی می‌توانند خون اهدا کنند که چند سال از تاتو کردنشان گذشته باشد و آزمایش‌های دقیقی برای کنترل کیفیت خونشان داده باشند.

درصد زیادی از افرادی که تاتو می‌کنند از نوع، شکل و رنگ تاتو بعد از گذشت زمان، راضی نیستند و برای تغییردادن یا پاک‌کردن تاتو به متخصص مراجعه می‌کنند. رنگ دومی که برای پوشاندن رنگ اول به‌کار برده می‌شود، خطر بروز واکنش‌ها را بیشتر می‌کند.

نواحی‌ای از بدن مانند دور چشم و دور لب در صورت واکنش، درمان سخت‌تری دارند. همچنین روش پاک‌کردن و درمان تاتوی دور لب با لیزر از حساسیت بیشتری برخوردار است و لیزر این قسمت با احتیاط بیشتری انجام می‌شود.

یکی از راه‌های انتقال هپاتیت ” خون ” است. هر وسیله‌ای که هنگام استفاده از آن موجب خونریزی شود، می‌تواند منجر به انتقال هپاتیت شود.

در تاتو از سوزن استفاده می‌شود و احتمال خونریزی وجود دارد. اگر سوزنی که استفاده شده آلوده باشد، فرد را به ویروس آلوده می‌کند. به‌ ویژه در انواعی از تاتو که ماده تاتو به زیر پوست تزریق می‌شود، می‌تواند باعث انتقال بیماری‌هایی مانند هپاتیتB،C و ایدز شود. افرادی که خالکوبی می‌کنند، ۹ ‌برابر بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به هپاتیت C قرار می‌گیرند.

بسیاری از جوانان برای انجام تاتو به کشو‌رهای جنوب شرق آسیا سفر می‌کنند و به‌ دلیل گسترش بیماری‌های جنسی در این مناطق، انجام تاتو آن‌ها را بیشتر در معرض بیماری قرار می‌دهد.

بسیاری از کسانی که HIV مثبت هستند از بیماری خود مطلع نیستند، بنابراین ناخواسته می‌توانند بیماری ایدز را به دیگران منتقل کنند.

پیشنهاد می‌کنیم با همکاران ما در شرکت بیمه رحیمیان، در زمینه‌‌ بیمه‌های تکمیلی نظیر( دارو- دندان– فیزیوتراپی- ماساژتراپی و…)، بیماری‌های سخت، ناتوانی جسمی و از کار افتادگی و مراقبت ویژه ، در زمان مناسب مشورت کنید.

مطالب این مقالات صرفا در جهت اطلاع رسانی، مرتبط با خدمات ما می‌باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی‌شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ