به بهانه روز هوای پاک در ایران

*** 29 دی ماه روز هوای پاک در ایران***

برای ساکنین شهرهای بزرگ ایران دیدن آسمان آبی و صاف و خورشیدی تابان که از شدت نور آن دست را سایبان چشمها کرد و بتوان در آن پرواز پرندگان را دید و یا شبها ستاره ها را شمرد و یافتن خرس کوچک و بزرگ و راه شیری و نشان دادن آنها به کودکان، دیگر به خاطرات بزرگترها پیوسته است. گویا خورشید از رمق افتاده و دیدن آسمان صاف و تنفس هوای پاک و تازه برای بسیاری از مسافران ساکن این شهرها، در بدو ورود به کانادا قابل توجه و هیجان انگیز است و در مکالمات این روزها سخن از گله و شکایت دوستان ساکن این شهرهای آلوده بسیار است.

متاسفانه آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در کلان شهرهای ایران بسیار وحشتناک بوده و سیاست های بکار گرفته شده کافی نبوده است بطوری که مسئولین به صراحت فرار را بر قرار در این شهرها پیشنهاد می کنند.

آلودگی هوا بطور عام، حضور هر گونه ماده آسیب رسان شامل مواد شیمیایی، بیولوژیکی، ذرات معلق در هوای اتمسفر درنظر گرفته می شود که موجب بیماری و مرگ انسانها و یا سایر موجودات زنده مانند حیوانات و گیاهان و حتا آسیب رسیدن به اشیای غیر زنده مانند ماشین ها می شود.

آلودگی هوا یکی از پیامدهای صنعتی شدن و بزرگ شدن شهرهاست و بخصوص در کشورهایی که از منابع انرژی فسیلی مانند نفت و گاز استفاده می کنند روز به روز بر شدت آن افزوده می شود. در نتیجه سوخت این مواد، گازها و مواد خطرناکی تولید شده که در فضا رها می شوند. افزایش ماشین ها نیز ارتباط مستقیمی با افزایش آلودگی شهرها دارد.

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته مانند کانادا میزان آلودگی هوا کنترل شده و با اجرای برنامه ها و سیاست ها از ایجاد و یا افزایش آن جلوگیری می شود. اما آمار از مرگ حداقل 40 نفر در روز در کشور کانادا بر اثر بیماری های حاصل از آلودگی هوا حکایت می کند.

Canadian Medical Association تخمین می زند که آلودگی هوا علت مرگ حداقل 21 هزار انسان، 92 هزار مورد مراجعه به اورژانسها و 62 هزار مراجعه به مطب پزشکان در سال می باشد. هزینه تحمیل شده این موارد در کانادا سالانه 8 بیلیون دلار برآورد می شود. بنابراین بنظر می رسد که هوای آلوده موذیانه تر از آنچه تصور می کنیم بر زندگی ما تاثیر می گذارد و حتی در کانادا نیز که هوا پاک بنظر می رسد مشکلات جدی ببار می آورد. افزایش بیماری های قلبی تنفسی، آسم کودکان، افزایش سرطانها و بیماری های روانی با افزایش آلودگی هوا ارتباط مستقیمی دارد.

ترافیک در تورنتو علت اصلی ایجاد آلودگی هواست که سلامت حداقل یک سوم ساکنین تورنتو را تهدید می کند. صنعتی و ماشینی شدن زندگی، پدیده ای اجتناب ناپذیر است و مقابله با افزایش آلودگی هوا نیاز به افزایش آگاهی شهروندان و تعهد اجرایی آن توسط تک تک افراد دارد. برای بازیابی هوای پاک، تعیین یک روز در تقویم به عنوان روز پاک در ایران شاید برای ایجاد حساسیت مفید باشد اما کافی نیست و رهایی از این بحران نیاز به اجرای سیاست های سریع و پیوسته دارد.

دور اندیشی کنیم با برنامه ریزی برای امروز و فردایمان ، با کمترین هزینه در این مسیر با راهکاری مناسب که تهیه بیمه در این خصوص است .” بیمه بیماریهای سخت” که می تواند از 25000 تا 2000.000 دلارمعاف از مالیات، پوشش در اختیار متقاضی قرار دهد . زمانیکه سالم هستیم باید بیمه فوق را اختیار کنیم . برای هر یک از ما چنین شرایطی ممکن است پیش آید ، بیمه در این خصوص موجب می شود از نظر مالی پوشش مناسب داشته باشیم و از پس هزینه های مالی و تعهدات بر آییم.

اقتباس : Environment Canada و با همکاری خانم دکتر واحدی (ایمونولوژیست )

مطالب این مقالات صرفا در جهت اطلاع رسانی می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ