ویروس‌های چند چهره و سرماخوردگی

سرماخوردگی (Common cold) به عفونت‌های دستگاه فوقانی تنفسی شامل گلو، بینی و سینوس‌ها اطلاق شده و به‌ ترتیب به نام فارنژیت، رینوفارنژیت و سینوزیت شناخته می‌شود.

سرماخوردگی با احساس خستگی، احساس سرما، عطسه و سردرد آغاز و با علایمی چون سرفه، گلودرد، آبریزش بینی، دردهای عضلانی و تب همراه می‌شود و معمولاً در طی هفت تا ده روز بعد برطرف می‌گردد. برخی علایم ممکن است تا سه هفته طول بکشند.

علت نامگذاری این بیماری به نام سرماخوردگی به دلیل مرتبط دانستن آن با سرما و افزایش نسبی سرماخوردگی در فصل‌های سرد سال می‌باشد.

گرچه ارتباط سردی و برودت هوا با ویروس‌های عامل سرماخوردگی از نظر علمی ثابت نشده اما تصور می‌شود به دلیل حضور بیشتر افراد در محیط‌های بسته در زمستان و هوای سرد، احتمال ورود ویروس‌ها به دستگاه تنفسی افزایش می‌یابد.

همچنین به دلیل سردی و خشکی هوای ناشی از وسایل گرمایی، ریزش لایه بیرونی دستگاه تنفسی یا سطح مخاط بینی، سینوس‌ها و حنجره سریع‌تر بوده و به این ترتیب ویروس‌ها راحت‌تر نفوذ می‌کنند.

افزایش رطوبت منازل با استفاده از دستگاه‌های بخور و تهویه هوا سبب کاهش شیوع سرما خوردگی می‌شود.

عامل اصلی ایجاد سرماخوردگی، ” ویروس‌ها ” هستند. حداقل دویست نوع ویروس به عنوان عامل سرماخوردگی شناخته شده است. یکی از ویروس‌های ایجاد سرماخوردگی، ویروس آنفلوانزا است.

در واقع آنفلوانزا یکی از انواع سرماخوردگی است که توسط دسته خاصی از ویروس‌ها به‌نام ویروس‌های آنفلوانزا ایجاد می‌شود. آلودگی با ویروس‌های سرماخوردگی به‌صورت طیف وسیعی، از حالت بدون علامت تا حتی مرگ بروز پیدا می‌کند. علت ایجاد این طیف گسترده مربوط به شرایط میزبان و نوع ویروس می‌باشد.

در برخی از همه‌گیری‌‌های آنفلوانزای نوع H1N1 و تایپ B در ۲۵ درصد کودکان احتمال بروز اختلالات دستگاه گوارش (تهوع و استفراغ و اسهال) وجود دارد.

ویروس آنفلوانزا دارای سه تیپ A , B , C است. ویروس تیپ A در میزبان‌های مختلفی مثل انسان، خوک، اسب و گونه‌های وسیعی از پرندگان قادر به ایجاد بیماری بوده و مسبب اکثر همه‌گیری‌ها می‌باشد. دو تیپ دیگر B و C منحصر به انسان می‌باشند.

تیپ A بر اساس ساختار پوشش آن به زیر گروه‌هایی تقسیم می‌شود. در پوشش ویروس آنفلوانزا، دو مولکول به نام‌های هماگلوتینین (H) و نورآمینیداز (N) وجود دارد که در اثر تغییرات در محتوای ژنتیکی ویروس، تغییر می‌کند.

برای تصور بهتر، می‌توان موجود موذی، هوشمند و حیله گری را در نظر گرفت که برای فریب دادن و فرار از میزبان، چهره خود (مولکول‌های مورد اشاره) را تغییر می‌دهد تا ناشناس باقی بماند.

سیستم دفاعی بدن پس از هر بار تغییر چهره ویروس نیاز به زمان دارد تا نیروی دفاعی خود را علیه آن آماده کند. یکی از علت‌هایی که یک فرد سالم در طی عمر خود و حتی در طی یک سال، بارها دچار آنفلوانزا و سرماخوردگی می‌شود، تغییرات ویروس‌ها می‌باشد.

برخی از این ویروس‌ها چنان تهاجمی عمل می‌کنند که میزبان را قبل از هر دفاعی، از پای در می‌آورند. این اتفاقی است که در موارد کشنده آنفلوانزا دیده می‌شود.

آنفلوانزای اسپانیایی یکی از وحشتناک‌ترین همه‌گیری‌های آنفلوانزا بوده که در سال ۱۹۱۸ از آمریکا شروع شد و در سراسر دنیا منتشر گردید. بر اثر این اپیدمی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون انسان جان خود را از دست دادند. آنفلوانزای اسپانیایی از جمعیت ۵۰۰۰۰ نفری شیراز حدود ۱۰۰۰۰ جان خود را از دست دادند.

در کتاب قحطی بزرگ اثر محمدعلی جمال‌زاده به این واقعه اشاره شده و از آنفلوانزای اسپانیایی به عنوان سواری مخوف و شمشیر به‌دست یاد می‌شود که مردم چون برگ‌های خزان در اثر حمله آن فرو ریختند.

بیمه‌های تکمیلی، ابتدایی‌ترین پوشش‌های مورد نیاز در خصوص دارو، درمان، دندان، چشم و آنچه بیمه بهداشت استانی پوشش نمی‌دهد نظیر آمبولانس، ماساژتراپی، کایروپراکتور، فیزیوتراپی، وسایل پزشکی و بیمارستانی و مشاور روانشناس را در اختیار شخص بیمه شده قرار می‌دهد.

این بیمه به شکل‌های مختلف فردی و گروهی و با تنوع پوشش بیمه قابل اختیار می‌باشد.

اقتباس: با همکاری خانم دکتر لیلا واحدی (ایمونولوژیست)

مطالب این مقالات صرفاً در جهت اطلاع رسانی می‌باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی‌شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ