“ترک یکباره سیگار”

ممکن است بهترین راه، ترک سیگار کشیدن باشد. محققان بریتانیایی می گویند ترک سیگار در طی زمان زیاد موثر نیست.

بهترین راه برای ترک سیگارکشیدن چیست؟ تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ترک یک‌باره نتایج بهتری از به مرور ترک کردن دارد.

از نتایج تحقیقات این است که بعد از چهار هفته، نزدیک به نیمی از کسانی که به صورت یک‌باره ترک کرده‌اند، سیگار نمی‌کشند. محققان گفتند، اما افرادی که به مرور زمان ترک کرده‌اند تنها 39 درصد بعد از چهار هفته سیگار نمی‌کشیدند.

نویسنده ارشد این تحقیق، نیکولا لیندسون هاولی، می‌گوید:” بیشتر مردم فکر می‌کنند که ترک کردن تدریجی سیگار، بهتر است.” او که محقق ارشد پزشکی در دانشگاه آکسفورد در انگلستان است، افزود :”اما تحقیقات نشان می‌دهد که ترک کردن یک‌باره سیگار، عملی‌تر است.”

بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری‌ها: (CDC)، هنوز سیگار کشیدن اولین اقدام برای پیش‌گیری از مرگ است. همچنین، هر ساله حدود 400 هزار آمریکایی بر اثر مصرف سیگار، می‌میرند. طبق گزارش منابع دولتی، برای هر فردی که در اثر استعمال سیگار می‌میرد، 30 نفر دیگر با بیماری‌های مرتبط با آن، زندگی می‌کنند. طبق اظهارات CDC، خبر خوب این است که ترک یک‌باره سیگار، احتمال بیماری‌های مرتبط با سیگار را به مقدار زیادی، کاهش می‌دهد.

متاسفانه ترک سیگار کار ساده‌ای نیست، اما تعجبی ندارد اگر بگوییم، تحقیقات نشان داده است، نیکوتین به همان میزان مواد مخدر، مانند هرویین و کوکایین، اعتیادآور است.

بر اساس یافته های اخیر CDC، افراد سیگاری که سعی در ترک دارند، اغلب احساس اضطراب، گرسنگی و افزایش وزن دارند. شیوه‌های درمانی، مانند جایگزین نیکوتین و همچنین مشاوره، بسیار موثر خواهد بود و بسیاری از افراد، به این صورت موفق به ترک می‌شوند.

در آخرین تحقیق، کمتر از 700 بزرگسال سیگاری، شرکت داشتند. آنها، در روز، به طور میانگین 20 سیگار می‌کشیدند. بیش از 9 نفر از 10 نفر از شرکت کنندگان، سفید بودند. میانگین سن سیگاری‌ها، 49 سال بود و نیمی از آنها زن بودند.

داوطلبان، به صورت یک‌باره و 75 درصد به مرور و طی 2 هفته سیگار را ترک کردند. پیش از روز ترک، آنها از چسب نیکوتین به‌ علاوه محصولات کوتاه مدت دیگر، مثل قرص یا آدامس، استفاده می‌کردند و بعد از مدتی یک‌باره، تنها از چسب‌های جایگزین نیکوتین استفاده کردند. همه شرکت‌کنندگان از پرستاران مشاوره می‌گرفتند و از داروهای جایگزین نیکوتین کوتاه مدت پس از روز ترک استفاده می‌کردند.

محققان 4 هفته و 6 ماه پس از شروع تحقیق، این روند را پی‌گیری کردند. آزمایش خون نشان می‌داد که افراد واقعا سیگار را ترک کرده‌اند.

این تحقیق نشان داد که در 4 هفته، 39 درصد از افرادی که به مرور ترک کرده بودند در مقایسه با 49 درصدی که به صورت یک‌باره ترک کردند، سیگار کشیدن را متوقف کردند. در 6 ماه، 16 درصد از افرادی که به مرور ترک کرده بودند و 22 در صد از افرادی که به یک‌باره ترک کرده بودند، هنوز در ترک بودند.

درصد سیگاری‌هایی که به صورت موفقیت آمیزی ترک کردند به نظر ممکن است کم باشد اما لیندسون هاولی می‌گوید، این درصد طبیعی است.

چرا ترک کردن یک‌باره بهتر است؟ فیوره می‌گوید: “کسانی که سعی در ترک به مرور زمان دارند، اغلب در برابر چالش‌های زندگی، حتی زمانی که انگیزه زیاد دارند نیز، تسلیم می‌شوند.

افراد سیگاری چه نتیجه‌ای از نتایج این تحقیق می‌گیرند؟  لیندسون هاولی می‌گوید: ” آنها ابتدا باید سعی کنند که به صورت یک‌باره ترک کنند. گرچه، بسیاری از افراد فکر می‌کنند که اصلا نمی‌توانند این کار را، انجام دهند.”

با توجه به تصمیم‌های جدید دولت در خصوص مصرف‌کنندگان ماری‌جوآنا، شرکت‌های بیمه، یکی پس از دیگری تغییراتی در قوانین خود ایجاد کرده‌‌اند، به این معنی که لیست مصرف‌کنندگان ماری‌جوآنا را از افراد سیگاری، جدا کرده‌اند.

پیش از این، مبلغ بیمه افراد سیگاری، افزایش چشمگیری داشت و حتی در بعضی سنین، دو برابر محاسبه می‌شد. این تغییرات بیشتر در بیمه‌هایی مانند انواع بیمه‌های عمر، دیده می‌شد. توصیه اکید می‌شود افراد سیگاری بیمه اختیار کنند و اخذ بیمه را مشمول زمان نکنند. این امکان وجود دارد که از شانس دوباره آزمایش و تست پزشکی، پس از صدور بیمه و گذشت یک‌سال بر خوردار شوند و در صورت تایید غیر سیگاری بودن، از کاهش نرخ بیمه برخوردارشوند.

 

یافته های تحقیق به صورت آنلاین در 14 مارچ، درمنتشر شده است.

منابع: Nicola Lindson-Hawley, Ph.D., post-doctoral researcher, Nuffield Department of Primary

Care Health Sciences, University of Oxford, U.K.; Michael Fiore, M.D., M.P.H.,

M.B.A., professor, University of Wisconsin, Madison; March 14, 2016

ترجمه و منابع: news health / www.cover4u.ca  /  www.cover4u.ca

شماره تماس شرکت 9053700011 جوابگوی سوالات شما عزیزان میباشد. محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی مشاوران متخصص بیمه و امورمالی کانادا به شماره ثبت 2065817 است.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ