هپاتیت C ، دشمنی آرام و ویرانگر

ویروس هپاتیت سی (HCV) علت اصلی بیماریهای مزمن کبدی است که تخمین زده می شود حداقل 170 میلیون از مردم جهان به آن مبتلا هستند. حدود 242 هزار و پانصد نفر نیز در کانادا به بیماری هپاتیت C مبتلا هستند. از آنجاییکه ویروس هپاتیت C در سال 1989 کشف و شناسایی شده، تعداد بسیار زیادی از مردم آلوده به این ویروس از عفونت خود اطلاعی ندارند ضمن آنکه در بسیاری از موارد آلودگی، هیچ گونه علامتی دیده نمی شود و یا نشانه های عفونت پس از گذشت دهها سال بارز می شوند. در طی عفونت نیز، فرد آلوده ویروس را به دیگران منتقل می کند. به این دلایل است که هپاتیت C یکی از نگرانی های جدی در موضوع سلامت است که افراد باید از آن اطلاع کافی داشته باشند.

طیف شدت بیماری های کبدی مرتبط با این ویروس بسیار وسیع است و می تواند منجر به فیبروز و سیروز کبدی گردد. این طیف گسترده به شرایط فرد مانند سن ابتلا به عفونت،جنس، مصرف الکل، اضافه وزن و عفونتهای همزمان با ویروس هپاتیت B و HIV بستگی دارد.

کبد یکی از اندامهای ضروری است که وظایف بسیار مهمی را در بدن انجام میدهد، به هضم غذا کمک کرده و همچنین ویتامین ها و مواد معدنی را در خود ذخیره می کند. کبد به مانند فیلتری برای بسیاری از موادی که وارد بدن می شوند عمل می کند. در کبد، بسیاری از پروتئینهای بدن و خون ساخته می شوند. با تخریب کبد در اثر عفونت به ویروس هپاتیت C تمام این اعمال حیاتی مختل شده و حیات انسان به مخاطره می افتد.

جهت تشخیص عفونت به ویروس هپاتیت C، از آزمایش خون استفاده می شود. اگر عفونت به این ویروس تایید گردد ارزيابي وضعيت كبد الزامي است. اين كار از طريق آزمايشهاي خون، سونوگرافي و نمونه ‏برداري از كبد انجام مي شود. سپس اقدامات درمانی باید آغاز گردد. درمان هپاتيت C اگرچه مشكل است اما در بسياري موارد موفقيت‏آميز است. در موارد دیگر ویروس حذف نمی شود و همراه همیشگی فرد می گردد. فرد آلوده می تواند ویروس را منتشر کرده و افراد بسیاری را مبتلا نماید. متاسفانه تاکنون واکسن موثری برای این ویروس ساخته نشده است و تنها با رعايت نكات بهداشتي می توان مانع از ابتلاي خود و ديگران شد. ویروس هپاتیت C فقط از طریق خون آلوده منتقل می شود و بنابراین موارد زير در پيشگيري از انتقال ويروس نقش بسزايي دارند:

* زخم و بريدگي هاي پوست را پانسمان كنيد. در صورت نياز به كمك براي پانسمان زخم از دستكش استريل استفاده شود. در صورتيكه به اين بيماري مبتلا هستيد، خون، پلاسما، اعضاي بدن يا بافت اهدا نكنيد.

* لوازم نوک تیز مانند سوزن و سرنگ را به اشتراك نگذاريد.

* از ريش تراش، مسواك و لوازم آرايشي يا لوازم شخصي و بهداشتی ديگران بطور مشترك استفاده نكنيد.

* انتقال می تواند از طریق استفاده از لوازم آلوده ی دندانپزشکی، تاتو و طب سوزنی انجام شود.

* فرزند مادران آلوده نیز آلوده، متولد می شوند.

* انتقال از طریق تماسهای جنسی محافطت نشده بین افراد آلوده اتفاق می افتد.

* احتمال آلودگی افرادی که قبل از سال 1992 در کانادا خون دریافت کرده اند بسیار بالاست زیرا انجام تست آلودگی در نمونه های خون بعد از این سال انجام می شود.

* هپاتیت C از طریق تماسهای معمولی مانند در آغوش گرفتن، بوسه یا دست دادن، عطسه و سرفه منتقل نمی شود ضمن آنکه ویروس از طریق آب و غدا منتقل نمی گردد.

بيشتر مبتلايان به هپاتيت C هيچ علامتي ندارند. برخي از بيماران علائم عمومي عفونت ويروسي را نشان مي‏دهند، از قبيل خستگي، دل درد، درد عضلاني و تهوع و بي اشتهايي، ولي در موارد پيشرفته علائم نارسايي كبدي بروز مي كند كه شامل تورم شكم و اندامها، يرقان، خونريزيهاي گوارشي و… است. خواب آلودگي در مراحل بسيار پيشرفته نیز ديده مي‏شود.

در این خصوص پیشنهاد می شود با توجه به سطح توان مالیمان بیمه هایی نظیر ” بیمه بیمارهای سخت “ اختیارکنیم، این بیمه به صورت های مختلف می تواند تا سقف 2.000.000 دلار معاف از مالیات را پوشش دهد. مبلغ قرارداد در صورت تشخیص به بیماری توسط پزشک، از طرف شرکت بیمه ،به فرد بیمه شده پرداخت خواهد شد.

این بیمه به دوره زمانهای متفاوت نظیر قرارداد سالانه – 5 ساله – 10 ساله – 20 ساله و تمام عمر قابل اختیار است و حتا با برگشت پول در صورت عدم بیماری به بیمه شده پرداخت می شود. بیمه بیماریهای سخت از کودک تا بزرگسال را در بر می گیرد. در مدلی از این بیمه نامه فرد تنها کافیست در یک دوره کوتاه مدت نظیر 10 سال پرداخت کند و بدون هیچگونه پرداختی دیگر، تمامی عمر بیمه باشد.

با همکاری مشاور علمی، پزشکی شرکت بیمه Insufin خانم دکتر واحدی (ایمونولوژیست)

مطالب این مقالات صرفا در جهت اطلاع رسانی می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ