حساب پس انداز تحصیلی

خانواده های مهاجر به کانادا، دلیل اصلی مهاجرتشان را، آینده فرزندانشان عنوان می کنند. همه آنها بر این باورند که تلاش دارند آینده روشن تر از آنچه در کشور مبدا داشته اند برای کودکانشان مهیا کنند. شما جهت آینده تحصیلی فرزندانتان چه کرده اید؟

آیا از هزینه های دانشگاهی اطلاع دارید؟ شاید بهتر باشد اینگونه عنوان کنیم، برای فرزندتان چه نوع سرمایه گذاری را در نظر دارید؟

یکی از راههای سرمایه گذاری، پس انداز تحصیلی است که به آن RESP می گویند.

Register Education Saving Plan به عبارت دیگر RESP، قراردادی است بین والدین و یا اقوام نزدیک کودک (Subscriber) و از طرف دیگر شخص و یا سازمانی که در سرمایه گذاری جهت کسب درآمد مشارکت میکند. دولت نظارت و همچنین مشارکت در این نوع سرمایه گذاری دارد.

برای گرفتن  RESP، کودک باید ساکن کانادا  و دارای شماره بیمه اجتماعی  (SIN) باشد. در غیر این صورت از کمک دولتی برخوردار نخواهد شد.

پدر و مادر می توانند تا سقف 50 هزار دلار در کل دوره مشارکت برای هر بچه سرمایه گذاری و مشارکت نمایند. در واقع این طرح تشویقی است جهت والدین برای آینده  فرزندانشان از زمان طفولیت و افرادی که درآمد پایین دارند و از کمک دولت برخوردار خواهند بود.

همه ما مهاجرت کرده ایم نه مسافرت، بنابراین با توجه به ارقام و هزینه های سرسام آور تحصیلی، تنها راه پس انداز تحصیلی است که ضمن برخورداری  از ریسک کم، بالاترین  سود دهی و ضمانترا داشته باشد.

در مصاحبه با افراد مختلف به نظرات متفاوتی رسیدیم. عده ای معتقد بودند که به قدر کافی پس انداز دارند، اما بیش از 70 درصد از این افراد آمار و ارقام تحصیلی را نمی دانستند. سوال این است که آیا شما به قدر کافی پس انداز دارید؟

شاید بهتر باشد امروز کمی دوراندیشی کنیم. با پس انداز RESP می توان از کمک دولت از 20 تا 40 درصد استفاده نمود بستگی به درآمد خانواده دارد. در پاسخ به نگرانی های بعضی از عزیزان، بیان چند نکته ضروری به نظر  می رسد:

اولا پس انداز تحصیلی را می توانیم از یک فرزند به فرزند دیگر انتقال دهیم، اگر یکی از فرزندان شما که RESP دارد به هر علتی به دانشگاه نرفت می توان این پس انداز را برای فرزند دیگر استفاده کرد.

دیگر اینکه اگر پس انداز RESP به هیچ عنوان استفاده نشد، می توان مبلغ فوق را به صندوق بازنشستگی (RRSP) انتقال داد (تا سقف 50 هزار دلار).

مطلب دیگر این که شما هیچ گونه محدودیتی ندارید که فرزندتان کجا تحصیل نماید، در دانشگاه، کالج و یا انستیتو و یا حتی خارج از کانادا. در هر کدام که مایل باشد می تواند از این پس انداز استفاده نماید.

یکی دیگر از موارد مهم که متاسفانه زیاد دیده شده این است که بعضی فکر می کنند مشارکت در پس انداز تحصیلی (RESP) به منزله کسر مالیاتی است. به عبارت دیگر پول پرداختی کسر مالیاتی نخواهد شد و این در حالی است که برگشت و دریافت پول پرداختی هم مشمول مالیات نخواهد بود.

با توجه به مطالب فوق فراموش نکنید فرزند شما به چشم برهم زدنی بزرگ خواهد شد. کودک دبستانی امروز شما به عمری بسان یک لحظه به دانشگاه خواهد رفت. آینده ی پسران و دختران کوچک امروز را که مردان و زنان فردای جامعه هستند، بر ستون علم و دانش بنا کنید.

شماره تماس شرکت 9053700011  جوابگوی سوالات شما عزیزان میباشد. محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی مشاوران متخصص بیمه و امور مالی کانادا به شماره ثبت 2065817 است.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ