شما بايد برای هر درآمدی در كانادا ماليات پرداخت كنيد، مگر اينكه پول‌تان را در اين حساب ذخيره كنيد.

Everything About Tax-Free Savings Account – TFSA

حساب‌ پس‌انداز معاف از مالیات یا Tax-Free Savings Account – TFSA نخستین بار در سال ۲۰۰۸ توسط وزیر فدرال وقت امور مالی کانادا در بودجه مطرح شد.

شما هم حتما بارها و بارها این چهار حرف TFSA را دیده‌اید و خوانده‌اید و احتمالا از خود پرسیده‌اید این چیست و به چه درد من می‌خورد؟ شاید هم بدانید که چیست ولی از جزئیات آن باخبر نباشید.

ابتدا باید گفت که شما در کانادا در ازای هر درآمدی که داشته باشید باید مالیات پرداخت کنید،‌ اما دولت برای اینکه کانادایی‌ها را تشویق کند تا برای تامین آینده خود پس‌انداز داشته باشند، فرمول‌هایی را تعیین کرده که اگر در‌آمد شخص در آن حساب‌ها ذخیره شود، این مبلغ از پرداخت مالیات معاف است.

یکی از این حساب‌ها همین TFSA است. در واقع این حساب نوعی پس‌انداز است که از مالیات معاف می‌باشد.

البته استفاده از امکانات این حساب شرایطی (Terms & Conditions) دارد که این مطلب دقیقا به همین مساله می‌پردازد.

هنگامی که Jim Flaherty فقید، وزیر فدرال وقت امور مالی کانادا در مارچ سال ۲۰۰۸، بودجه‌ خود را برای تصویب ارائه کرد، یک غافلگیری برای مالیات‌دهندگان کانادایی داشت. از سال بعد از آن، ابزار جدیدی در اختیار مردم قرار می‌گرفت تا بتوانند از پس‌اندازهای خود در برابر مالیات محافظت کنند و این همان حساب‌ پس‌انداز معاف از مالیات یا Tax-free Savings Account – TFSA بود.

حالا پس از گذشت ۱۰ سال، آمارها نشان می‌دهد که اگر چه TFSA بسیار پرطرفدار است ولی در عین حال، کانادایی‌ها از تمام ظرفیت‌های آن استفاده نمی‌کنند.

حساب TFSA در پنج نما

اما حساب TFSA در واقع چیست؟ خلاصه‌ای در پنج بخش کوتاه در زیر می‌آید.

۱ – حساب TFSA چیست؟

TFSA یک حساب پس‌انداز است که صاحب خود را از پرداخت هر گونه مالیات بر درآمدهای سرمایه‌گذاری حساب، معاف می‌کند؛ چه این درآمدها به صورت بهره باشد، یا سود سهام، یا بازده سرمایه‌گذاری. این پس‌اندازها هر چقدر هم که افزایش یابند، باز از مالیات، معاف هستند و حتی برداشت‌ها از آن هم معاف از مالیات خواهد بود.

۲ – حساب TFSA چه تفاوتی با RRSP دارد؟

حساب ثبت‌شده‌ پس‌انداز بازنشستگی یا Registered Retirement Savings Plan – RRSP هم به شما اجازه می‌دهد تا سرمایه‌ خود را در محیطی معاف از مالیات، رشد دهید.

اما این دو ابزار، همانطور که در جدول هم خلاصه شده است، قوانین متفاوتی دارند.

 

همچنین، حساب TFSA به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد که برداشت‌هایی داشته باشد و سپس، همان مبالغ را سال بعد دوباره به حساب واریز نماید. در مقابل، در حساب RRSP، مالیات تکلیفی withholding tax سنگینی به برداشت‌های پیش از بازنشستگی تعلق می‌گیرد، مگر آنکه این برداشت‌ها برای طرح خریداران خانه‌ اولی صورت بگیرد.

۳ – سقف سرمایه‌گذاری در حساب TFSA

محدودیت‌های سالانه‌ واریز به حساب‌های TFSA برای تمامی شهروندان ۱۸ سال به بالا، یکسان است.

این محدوده از زمان شروع این طرح، بین ۵ هزار تا ۱۰ هزار دلار در تغییر بوده است ولی پس از سه سال که سقف آن ۵۵۰۰ دلار ثابت بود، دولت برای سال ۲۰۱۹ مبلغ ۶ هزار دلار برای آن تعیین کرده است.

از آنجا که فضاهای استفاده نشده در حساب TFSA را، می‌توان در سال‌های بعد مورد استفاده قرار داد، مجموع مبلغی که می‌توانید در این حساب سرمایه‌گذاری کنید، به این بستگی دارد که چه زمانی ۱۸ ساله شده‌اید.

اگر قبل از سال ۲۰۰۹ به ۱۸ سالگی رسیده باشید، اجازه داشته‌اید که مبلغ ۶۳,۵۰۰ دلار به این حساب‌تان واریز نمایید. در غیر این صورت، می‌توانید با استفاده از جدول زیر، فضای استفاده‌ نشده‌ حساب خود را محاسبه کنید، یا به حساب شخصی‌تان در وبسایت اداره‌ مالیات کانادا مراجعه کنید.

۴ –  برداشت‌ها چطور انجام می‌شود؟

شما می‌توانید همه یا بخشی از واریزهای خود را از آغاز سال بعد از سالی که آن واریز مشخص را انجام داده‌اید، برداشت کنید.

همچنین، هر گونه برداشت موجب می‌شود که در سال بعد از آن، به همان اندازه جای خالی برای واریز ایجاد شود.

به عبارت دیگر، محدوده‌ اختصاص یافته برای واریز، هرگز از بین نمی‌رود، هر مقدار که از حسابتان برداشت کنید، به همان میزان به فضای آزاد سال آینده‌ حساب‌تان اضافه می‌شود.

باید مراقب چه چیزهایی باشیم؟

به حساب TFSA جریمه‌های مالیاتی سنگینی به میزان ۱٪‌ در ماه، برای هر گونه واریز بیشتر از فضای در دسترس حساب، تعلق می‌گیرد.

بنابراین مهم است که به زمان‌بندی برداشت‌ها و واریزهای‌تان دقت کافی داشته باشید، اگر بعد از برداشت از این حساب، زودتر از موعد بخواهید واریز کنید، ممکن است از سقف تعیین شده عبور کنید و دچار جریمه شوید.

راهبردهایی برای استفاده از TFSA

  • برای افراد دارای درآمد بالا
  • حساب TFSA می‌تواند بسیار مفید باشد اگر تا حداکثر سقف تعیین شده به حساب RRSP واریز کرده باشید.
  • این حساب، در اصل راهی برای محافظت مالیاتی از مبالغ اضافه‌ای تا حداکثر ۶۳,۵۰۰ دلار است.
  • برای افرادی که انتظار دارند درآمدشان افزایش یابد.

برخی از افرادی که پیش‌بینی می‌کنند درآمد آنها طی سال‌های آینده به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا خواهد کرد، ترجیح می‌دهند پول‌های خود را فعلا در یک حساب TFSA نگه دارند و اجازه بدهند که فضای استفاده‌ نشده‌ حساب RRSP شان روی هم جمع شود، چون به این ترتیب، معافیت مالیاتی آنها بیشتر از حالتی خواهد بود که اگر در زمان درآمدهای کمترشان، به حساب RRSP پول واریز می‌کردند.

TFSA و RESP

سرانجام آنکه، اگر مایل هستید برای تحصیلات دانشگاهی فرزندان‌تان پس‌انداز کنید، احتمالا ترجیح خواهید داد که این کار را با یک حساب RESP انجام بدهید، چون کمک‌های دولتی قابل توجهی به آن تعلق می‌گیرد. با وجود این، از آنجا که حساب‌های RESP محدودیت‌های واریز دارند، از حساب TFSA نیز می‌توان برای رسیدن به این هدف، استفاده کرد.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ