نباید به آن بی اعتنا بود چرا؟

سکته خاموش، یکی از سوالات مهم و اساسی در بیمه های مسافرتی!

زمانی که گردش خون به بخشی از مغز، برای مدت کوتاهی متوقف می شود، حمله کم خونی آنی TIA) Transient Ischemic Attack) نامیده می شود و می تواند شبیه به نشانه های سکته باشد. این نشانه ها ظاهر شده و در کمتر از 24 ساعت ناپدید می شوند. اگر چه کلا TIA منجر به آسیب دائمی مغز نمی شود اما هشدار جدی است که ممکن است سکته در آینده اتفاق افتاده و نباید به آن بی اعتنا بود.

چند حقیقت مهم که باید به خاطر سپرد:

* درصدی از افراد که یک TIAدارند یک سکته واقعی خواهند داشت تقریبا نیمی از کل سکته ها در اولین روزهای پس از TIA اتفاق می افتند.
*نشانه های TIAهمانند نشانه های سکته هستند عوامل احتمال خطر.
*  احتمال بالای افرادی که سابقه سکته در خانواده شان است.
* در افراد 55 ساله و بالاتر احتمال خطر بیشتر است.
* مردان معمولا احتمال TIA  بیشتر از زنان دارند، اما احتمال اینکه زنان در اثر سکته بمیرند بیشتر است.
* فشار خون بالا.
* دیابت Mellitus
* استعمال دخانیات

انواع TIA

معمولا TIA ناشی از یکی از این سه مورد است

– گردش خون پایین در یک قسمت باریک از شاهرگ اصلی که خون را به مغز می رساند.
– یک لخته خون در یک بخش.
– یکی از اعضای بدن ( مثل قلب ) حرکت خون به سمت مغز را متوقف کرده و یک رگ خونی در مغز را مسدود می کند.
– باریک شدن رگ خونی.
– کوچک تر شدن رگ ها در مغز، مسدود کردن گردش خون برای یک مدت کوتاه، معمولا ناشی از یک پلاگ ( ماده چربی ) ساخته شده است.

یک TIAممکن است منجر به تاری یا فقدان ناگهانی دید، عدم قدرت تکلم، گفتار نامفهوم و اختلال ذهنی می شود. اما برخلاف سکته، نشانه های TIAدر چند دقیقه یا کمتر از 24 ساعت از بین می روند. جراحت مغزی نیز ممکن است  در یک TIA اتفاق افتاده و تنها چند دقیقه باقی بماند. داشتن یک TIA در نهایت، یک عامل احتمال برای داشتن سکته یا سکته خاموش است.

نشانه ها
نشانه ها از یک فرد به فرد دیگر بستگی به ناحیه ای که مغز درگیر شده، متفاوت است. بیشترین نشانه های مکرر آن فقدان دید موقتی است، مشکلات تکلم، ناتوانی یک سمت بدن و بی حسی یا خارش و سوزش معمولا در یک سمت بدن است. آسیب هوشیاری خیلی غیر معمول است. در برخی موارد فلج موضعی و موقتی منجر به آسیب هایی  به صورت و زبان می شود.

نشانه های TIA کوتاه مدت بوده و معمولا تنها چند ثانیه تا چند دقیقه باقی می ماند و بیشترین نشانه ها در 60 دقیقه ناپدید می شود. برخی افراد ممکن است یک حس کندی داشته باشند که یک حادثه عجیب برای بدن اتفاق افتاده است. گیجی، فقدان هماهنگی یا تعادل ضعیف برخی نشانه های مربوط به  TIA هستند. شدت نشانه های TIA متفاوت است.

شماره تماس شرکت 9053700011  جوابگوی سوالات شما عزیزان میباشد. محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی مشاوران متخصص بیمه و امور مالی کانادا به شماره ثبت 2065817 است.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ