حافظه دایم

به مناسبت روز جهانی آلزایمر

روزهای زندگی پر از خاطره اند خاطره هایی که شاید در ذهن ما با خطوطی کج و معوج باقی بمانند و بایگانی شوند. خیلی از ما ها ناتوانی را بسیار دور از خود می بینیم و فکر می کنیم سال های زیادی با آن فاصله داریم هر لحظه ممکن است این یک نواختی حساب شده از دید ما،با تلنگری ازهم بپاشد.

آلویس آلزایمر، روانپزشک آلمانی پس ازسال‌ ها تحقیق توانست تعریفی علمی از این بیماری ارایه کند. این بیماری برای قدردانی از یک عمر تحقیق آلویس آلزایمر، آلزایمر نامیده شده است. 31 شهریور (21 سپتامبر) روز جهانی آلزایمر است.

روزی که به جهانیان یادآوری می‌کند ،این افراد فراموشکار را از یاد نبرند. علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نیست، اما در این بیماری تغییرات متعددی در مغز بیمار رخ می‌دهد که باعث کوچک شدن مغز و از میان رفتن سلول ‌های مغزی می‌شود و به جای آنها لکه ‌های مختلف با اشکال خاصی به نام پلاک ‌های پیری می‌نشیند. این بیماری اشکالات مختلفی را برای فرد به دنبال دارد حالات فرد مبتلا به سرعت تغییر میکند و بی‌هیچ توجیه و دلیلی ، آرامش به اشک و خشم تبدیل می شود و با سوظن و بدگمانی به اطرافیان خود مینگرد.

در بیماری آلزایمر ترشح برخی مواد در مغز بشدت کاهش می‌یابد، اما این مساله همیشه به علت پیرشدن سلول‌ها نیست. سکته مغزی که باعث از دست رفتن بخشی از سلول‌ های مغز می‌شود یا شوک عاطفی پس از دست دادن عزیزی، می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهند .

درحدود 24 ميليون نفر در جهان به بيماري آلزايمر مبتلا هستند و در هر 7 ثانيه يك نفر به این بيماري مبتلا مي‌شود. بر آورد شده تا سال 2040 اين رقم به 81 ميليون نفر خواهد رسيد. 70 درصد شيوع اين بيماري مربوط به كشور هاي در حال توسعه و جهان سومي است. زنان بيشتر از مردان به آلزايمر مبتلا مي‌شوند و به طور متوسط زنان 5 تا 6 درصد بيش ازمردان در معرض ابتلا به اين بيماري هستند. بررسي‌ ها نشان داده ‌اند درحدود 3 – 2 درصد افراد بالاي 65 سال داراي نشانه‌ هايي ازابتلا به آلزايمرهستند؛ اما اين ميزان در افراد 85 ساله به حدود 25 تا50 درصد مي‌رسد. به زبان ساده‌ تر، احتمال ابتلا به بيماري آلزايمر پس ازسن 65 سالگي هر 5 سال 2 برابرشده وبيماران آلزايمري بالاتراز 85 سال بيشترين ميزان افراد مبتلا به آلزايمر را شامل مي‌شوند.

سن بالا، سابقه خانوادگي، جنس مونث بودن و سندرم داون، مهم ‌ترين عوامل خطر ساز براي آلزايمرهستند. در موارد پيشرفته، بيمار توانايي ارتباط با محيط يا كنترل عملكرد هاي جسماني خود را از دست مي‌دهد و با پيشرفت بيشتر بيماري، مراحلي از كاهش هوشياري، كما و به دنبال آن مرگ رخ مي‌دهد.

مشکل خانواده های چنین بیمارانی تنها فراموشی آنها نیست نگهداری و مراقبت از این بیماران بسیار سخت است نگهداری از آنها به وقت و نیروی زیادی احتیاج دارد خانواده باید قادر باشد فشارهای عصبی بر بیمار را تقلیل دهد و در همه مراحل مراقب ضربه هایی باشد که برجسم و عواطف او وارد می آید . هزینه این بیماران به مراتب مشکلی بزرگتر است به همین سبب بیشتر خانواده های بیماران آلزایمری تحت فشار روحی و روانی و اقتصادی هستند.

راهکار مناسب ،تهیه بیمه در این خصوص است بیمه بیماریهای سخت که می تواند از 25000 تا 2000.000 دلار پوشش در اختیار متقاضی قرار دهد .زمانیکه سالم هستیم باید بیمه فوق را اختیار کنیم . برای هر یک از ما چنین شرایطی ممکن است پیش آید بیمه در این خصوص موجب می شود از نظر مالی پوشش مناسب داشته باشیم و از پس هزینه های مالی و تعهدات بر آییم . پس از اخذ بیمه در این خصوص ، در صورت تشخیص بیماری فوق توسط پزشک معالج ، و تایید آن و گزارش به شرکت بیمه فرد بیمه شده واجد شرایط خواهد بود. در صورت عدم بیماری امکان اخذ پولهای پرداختی در بعضی از انواع این بیمه امکان پذیر است.

مطالب این مقالات صرفا در جهت اطلاع رسانی می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ