خانمها بدونید آقایون بیش از شما از استرس آسیب می بینند

دنیای امروز جهانی است پرتنش، پر از فشارهای روحی و عصبی، اندوه و افسردگی و دلهره و تشویش. میلیون ها نفر مبتلا به استرس هستند ، اما دل نگرانی ( استرس ) همیشه مخرب و زیانبار نیست! در واقع گاهی اوقات بهتر است كه ما نگران باشیم. در یك كلام می توان گفت استرس واكنش لازم و حیاتی است، اما با گذشت زمان ویرانگر می شود.

استرس یا فشار روانی فراگیرترین عارضه در مردم جهان و ریشه ی اكثر بیماری های جسمی و روانی است. می گویند از بسیاری جهات استرس مانند عشق است . خودش را از راه های عجیب نشان می دهد، و یك نیروی قوی است كه قادر است خوبی ها و بدی های بسیاری را سبب شود و هر كس آن را به گونه ای درك می كند. از نظر علمی، استرس عبارت است از عدم تناسب بین تقاضاها در زندگی ما و منابعی كه برای برآوردن آنها داریم. در حقیقت استرس یك واقعه نیست. بلكه واكنش فرد نسبت به یك واقعه است.

بیماری های قلبی، زخم های گوارشی، احساس فرسودگی و خستگی مداوم، از دست دادن حافظه، گرفتگی عضلات گردن، افسردگی و سردرد، تعدادی از نشانه های عمومی استرس می باشند. استرس مزمن در بسیاری از افراد سبب چاقی می شود كه همین امر به نوبه خود از طول عمر می كاهد. حتی بیماری های خطرناكی مانند سرطان ها با استرس در ارتباط هستند. تحقیقات نشان داده است كه بدن زنان و مردان به گونه ی متفاوتی به تنش های روانی پاسخ می دهد. مغز مردان و زنان به گونه های متفاوتی با استرس برخورد می کند و این امر باعث ایجاد تفاوت در نحوه واکنش بدن آنان در مقابل بیماری های مزمن مانند افسردگی، بیماری های قلبی و اختلالات سیستم ایمنی خودکار بدن می گردد.

دانشمندان برای کنترل چگونگی فعالیت مغز مردان و زنان سالم در هنگام تماشای تصاویری که ایجاد استرس می کنند از MRI استفاده کرده اند. در مورد زنان اسکن مغز 2 بار انجام شد، یکبار در هنگام شروع قاعدگی و بار دیگر در زمان تخمک گذاری. در زمان شروع قاعدگی، فعالیت مغز زنان در پاسخ به استرس شبیه به مردان بود، اما عکس العمل مغز مردان در برابر استرس بسیار شدیدتر از واکنش مغز زنان به آن در دوره تخمک گذاری بود.

پژوهش ها نشان می دهد که زنان دارای ظرفیت هورمونی خاصی برای تنظیم واکنش به استرس در مغز می باشند که این نحوه واکنش در مردان متفاوت است. پاسخ به استرس در زنان و مردان اختلافات فاحشی دارد. فشارخون زنان در این شرایط كمتر از مردان افزایش می یابد، هر چند پس از یائسگی یا برداشتن رحم ، این تفاوت كمتر خواهد شد. این امر مطرح كننده ی اثر حمایتی استروژن است. اما واكنش زنان نسبت به استرس زاهای بیرونی طیف وسیعتری را نشان می دهد. به عبارت دیگر، زنان بیشتر تنش های خارجی را احساس می كنند و این به دلیل طرز نگاه خاص آنان به جنبه های مختلف زندگی است. در حقیقت مردان در یك زمان تنها مراقب یك چیز هستند، اما زنان مراقب همه چیز هستند.

براستی چه چیزهایی سبب استرس در شما می شوند؟ اولین چیزهایی كه معمولاً به نظرما می رسند وقایعی هستند كه ما را عصبانی یا دگرگون می سازند.

اما راجع به مسائلی كه شما را متأثر می كنند، می ترسانند، هیجان زده یا خوشحال می كنند، چه می گویید؟ شما حتی ممكن است با افكار، احساسات و انتظاراتتان موجب پیدایش استرس در خود شوید. هر رویداد یا فكری كه سبب ایجاد احساسات قوی، منفی یا مثبت گردد، می تواند باعث پیدایش استرس شود كه حتی گاهی ناشی از جمع شدن وقایع كوچك است. سوالی که ما در پس این مبحث داریم اینکه در چنین شرایطی چگونه میتوان زندگی را به روال عادی آن حفظ نمود؟

از واقعیت های زندگی گریزی نیست چرا که مشکلات مالی می تواند در عدم بهبودی ما نقش مهمی را ایفاء کند. از آنجا که هر یک از ما در معرض فشارهای روحی و استرس و به دنبال آن عدم توانایی کار می باشیم منطقی این است که بدنبال راهی برای کسب در آمد در زمان های عدم توانایی انجام کار باشیم. به یاد داشته باشیم بدن ما در سنین گوناگون واکنش های پیش بینی نشده ای را نشان می دهد. هرگز نمی دانیم در لحظه بعد واکنش ما در برابر حوادث چگونه خواهد بود. اما می دانیم که در هر شرایط تعهدات ما پا بر جا هستند. برای بررسی راههای کمک های مالی در شرایط عدم توانایی انجام کار و یا رویارویی با بیماریهای سخت، همچون سکته های ناشی از استرس با ما تماس بگیرید .

روز سلامت هر یک از ما می تواند فقط امروز باشد.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ