بیمه فقط برای سانحه نیست !

سالیانه میلیونها نفر با اهداف مختلفی به سفر رفته و مدت کوتاهی را در مکانی غیر از محل زندگی خود سپری میکنند. گزارشات متعددی از آلودگی مسافران به میکروبها درحین سفر و اقامت آنها در مناطق مختلف وجود دارند. گهگاه این سوغاتیها ناخواسته باعث زجر شدید بیماران و سردرگمی پزشکان معالج می شوند.

بیمه مسافرتی برای پوشش دادن هزینه های پزشکی، اورژانس و تأمین آرامش خاطر شماست .

گاستریت معده و روده به معنای التهاب بافت است. در این التهاب معمولا لایه مخاط درگیر است، اما وقتی در مورد زخم‌معده یا اثنی‌عشر( ابتدای روده کوچک) صحبت می‌کنیم، علاوه بر مخاط لوله گوارشی، زیر مخاط و گاهی عضله هم ممکن است درگیر باشند.

درد شاخص‌ترین علامت گاستریت و زخم‌معده و اثنی‌عشر است. بیماران معمولا از ترش کردن معده، نفخ، تهوع و … هم شکایت دارند. افرادی که درد معده دارند، درد را در نواحی بالای ناف، قسمت میانی شکم و گاهی هم درد در قسمت میانی پشت و کمی پایین‌تر از دو کتف هم احساس می‌کنند.

البته ممکن است بیمار درد نداشته باشد و با نفخ زیاد مراجعه کند یا در آزمایش، خون در مدفوع او وجود داشته باشد. گاهی بیمار دچار استفراغ خونی می‌شود که می‌تواند نشانه خونریزی از زخم باشد.

تا 3-2 دهه اخیر پزشکان فکر می‌کردند افزایش اسید معده موجب التهاب و زخم می‌شود. البته علت التهاب و زخم می‌تواند استرس زیاد، اعمال جراحی وسیع و سوختگی پیشرفته نیز باشد، ولی مطالعات نشان داد بسیاری از بیماران دچار گاستریت و زخم، به باکتری هلیکوباکتر آلوده هستند.

اما شاید این سوال مطرح شود که:

چرا بعضی افراد دچار التهاب یا زخم‌معده و بعضی هم دچار زخم اثنی‌عشر می‌شوند؟

در پاسخ باید گفت، نوع رژیم غذایی و سیستم دفاعی بدن نقش مهمی در ایجاد زخم و التهاب در معده یا اثنی‌عشر دارد. محل اصلی هلیکوباکتر معده است.

این باکتری از راه‌های مختلف وارد معده می‌شود و تکثیر پیدا می‌کند. گاهی هم آنزیم‌های معده و ابتدای روده کوچک تحریک می‌شوند. هر چه مقدار هلیکوباکتر بیشتر باشد، احتمال ایجاد زخم بیشتر خواهد بود، ولی مقدار کم آن هم در بعضی افراد می‌تواند زخم ایجاد کند. همان‌طور که گفته شد، نوع سیستم ایمنی افراد در شدت بروز این بیماری موثر است.

هلیکوباکتر در افرادی که بهداشت را رعایت نمی‌کنند، رژیم‌های غذایی نامناسبی دارند، به صورت گروهی مثلا در خانه سالمندان، سربازخانه و در خانواده‌های پرجمعیت زندگی می‌کنند و سطح اقتصادی و اجتماعی پایینی دارند، بیشتر دیده می‌شود.

اما بیمارانی که درد معده یا اثنی‌عشر ناشی از زخم دارند باید به این نکته توجه کنند که اگر با تاخیر به پزشک مراجعه کنند، احتمال سوراخ شدن معده یا اثنی‌عشر وجود دارد.

چنین بیمارانی با درد شدید زیر شکم مراجعه می‌کنند. درد آنها آنقدر شدید است که نمی‌توانند به راحتی بنشینند یا راه بروند و از درد به خود می‌پیچند. در عکسبرداری هوا داخل شکم وجود دارد. در واقع هوا از حفره معده به زیر دیافراگم نفوذ کرده است. جراحی چنین بیمارانی اورژانسی است.

تشخیص بیماری از روی علائم بیمار است، ولی برای تشخیص قطعی معمولا از بیمارآزمایش هلیکوباکترپیلوری درخواست می‌شود، اما یک روش تشخیصی مناسب این است که داخل معده و اثنی‎عشر با اندوسکوپی مشاهده شود. معمولا در مرحله اول برای بیمار دارو تجویز می‌شود.در صورتی‌که دارودرمانی باعث بهبود بیمار نشود و علائم همچنان باقی بماند، اندوسکوپی درخواست می‌شود.

اندوسکوپی در هر سنی ممکن است انجام شود، ولی افرادی که مسن هستند به بررسی بیشتری نیاز دارند. اگر در اندوسکوپی علائمی که نشانه بدخیمی نباشد، مشاهده نشود، دارو دوباره تکرار خواهد شد. گاهی هم بیماری ریشه‌کن می‌شود، ولی دوباره از فرد دیگری سرایت می‌کند.

گاستریت و زخم معده با بعضی غذاها تحریک می‌شود، مثلا علائم فردی که دچار گاستریت است، با خوردن غذاهای محرک مانند ادویه، سیر، فلفل، پیاز، استعمال سیگار، مصرف الکل،قهوه و… تشدید می‌شود.

مسافرت ضمن زیبایی هایش، ریسک هایی رو هم به دنبال دارد و در صورت پیشینه پزشکی، توجه به داشتن بیمه و آن هم بیمه مناسب بیشتر نیاز است.

ترجمه و اقتباس از: دکتر ایرج خسرونیا, متخصص داخلی و رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران و www.cover4u.ca

شماره تماس شرکت 9053700011 جوابگوی سوالات شما عزیزان میباشد. محمد رحیمیان کارشناس ارشد بیمه و سرمایه گذاری و عضو رسمی مشاوران متخصص بیمه و امور مالی کانادا به شماره ثبت 2065817 است.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ