حساسیت های فصلی و ضرورت داشتن بیمه


آلرژى های تنفسی بیشتر در اوایل بهار و پاییز خود را نشان مى دهند. كسانى كه حساسیت هاى بهارى دارند نسبت به گیاهان موجود در محل زندگى خود حساس هستند و دانه‌هاي گرده گياهان و قارچ‌ها ازعوامل حساسيت‌ زايي هستند که سبب آلرژي‌هاي متعدد در بهار مي ‌شوند. گرده ها سلول هاى نر در گل هاى گیاهان هستند. این گرده ها توسط زنبورها، سایر حشرات و وزش باد جابجا می شوند.

البته با توجه به منطقه‌اي که شما در آن زندگي مي‌ کنيد، فصل گرده‌افشاني مي ‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، هر چه به طرف قطب شمال برويم، فصل گرده‌افشاني ديرتر آغاز مي‌ شود و در بعضي مناطق گرده‌افشاني درختان زودتر از ساير گياهان و از اواسط زمستان تا اواسط بهار، بسته به اينکه در چه منطقه‌اي واقع شده‌اند، شروع مي ‌شود.

علف‌ها پس از درختان گرده ‌افشاني خود را شروع مي‌ کنند و تا اواسط تابستان ادامه مي ‌دهند. علف‌هاي هرزه نيز اغلب در اواخر تابستان و اوايل پاييز گرده‌افشاني مي‌ کنند. وضعيت هوا بر ميزان بروزعلايم زکام بهاره تاثیر مستقيم دارد. روزهايي که هوا باراني يا ابري است، چون انتشار دانه‌هاي گرده‌ و قارچ‌ به حداقل مي ‌رسد، علايم بيماري نيز کاهش مي‌ يابد. برعکس، زماني که هوا گرم، خشک و همراه با وزش باد است، دانه‌هاي گرده و قارچ به سرعت در اطراف منتشر مي ‌شوند و علايم آلرژي بيماران تشديد مي ‌شود.

تغيير محل زندگي ممکن است زکام بهاره را بهبود بخشد، مشروط به اينکه دانه‌هاي گرده و قارچ‌هاي محل جديد اقامت با محل قبلي تفاوت داشته باشد. البته بعضي از قارچ‌ها و دانه‌هاي گرده به ويژه علوفه، در مناطق گوناگون وجود دارند و ايجاد آلرژي مي ‌کنند. غير از اين، بسياري از بيماران ممکن است پس از يکي دو سال اقامت در منطقه جديد، باز نسبت به مواد حساسيت‌زايي که از راه هوا منتشر مي ‌شود، آلرژي پيدا کنند.

 1. هنگامي که ميزان گرده گياهان درهوا زياد است، از منزل خارج نشويد که اغلب در بعدازظهرهاي خشک و خنک اينگونه است. ولي ميزان اين گرده ها در هواي سرد و مرطوب و بعد از باران کاهش مي يابد.
 2. هنگام راه رفتن بر روي چمنزار و انبوه برگ هاي ريخته شده از درختان به صورتتان ماسک بزنيد، زيرا در اين حالت، گرده گياهان و اسپور قارچ ها در هوا زياد هستند.
 3. هنگام رانندگي، تهويه ماشين را روشن کنيد تا مانع از ورود هواي بيرون به داخل ماشين که مملو از مواد آلرژي زاست گردد. مواقعي که در اطراف شهر هستيد، پنجره هاي ماشين را ببنديد.
 4. اگر نسبت به حيوانات آلرژي داريد، آنها را داخل اتاق نياوريد و هنگام دست زدن به آنها ماسک بزنيد، يا اينکه در کل، حيواني در منزل نگه نداريد.
 5. اگر نسبت به گرد و غبار حساسيت داريد، کف اتاق ها را با جاروبرقي های فیلتردار جارو بزنيد و با دستمال مرطوب، گرد و خاک وسايل را پاک کنيد. بطور منظم فيلترهاي تهويه هوا و گرما را عوض کنيد.
 6. شب‌ها پنجره‌ها را ببندید و از دستگاه تهويه‌اي که هوا را تصفيه، خنک و خشک مي‌ کند، استفاده کنید. فعاليت بدني را در ساعات اول صبح (ساعت 8 تا 10صبح) و ساعات عصر به حداقل برسانید، چون غلظت دانه‌هاي گرده گياهان در اين زمان به اوج خود مي ‌رسد.
 7. در زمان اوج فصل گرده‌افشاني به مناطقي مانند ساحل دريا که هواي آن دانه‌هاي گرده کمتري دارد، سفر کنید.
 8. از درو کردن علوفه، چيدن چمن و وجين کردن علف‌هاي هرز خودداري کنید و به علف‌هاي تازه چيده شده نزديک نشوید. برگ‌هاي گياهان و درختان را تکان ندهید، زيرا آنها هم قارچ‌ها را در هوا پراکنده مي‌ کنند. پارچه و لباس را براي خشک شدن بيرون آويزان نکنید، چون دانه‌هاي گرده و قارچ‌ها روي آنها جمع مي‌ شود. گياهان زينتي را داخل منزل پرورش ندهید، چون امکان رشد قارچ‌ها را در محيط فراهم مي ‌کنند.
 9. داروهايي را که پزشک تجويز کرده طبق دستور مصرف کنید.
 10. پس از پایان كار روزانه بدن (خصوصن موها) و لباسهایتان را بشویید تا امكان حضور گرده هاى حساسیت زا درمحل خواب و زندگیتان به حداقل برسد.
 11. اگر در اثر حساسیت چشمان شما متورم و قرمز شده اند كمپرس آب سرد برروى چشم ها مى تواند میزان تورم را كم كند، مالیدن چشم ها نه تنها مشكلى را حل نمى كند بلكه با آزادسازى تركیبات بیشتر باعث افزایش خارش مى شود.

شایان ذکر است با اخذ بیمه های مرتبط از جمله بیمه بیماری های سخت آرامش خاطر و امنیت را جهت خود و عزیزانمان فراهم آوریم. در هر سن و سال و با هر گونه توان مالی امکان گرفتن چنین بیمه ای را داریم، البته جهت واجد شرایط بودن و قیمت مناسب بهتر است به موقع اقدام کنیم.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ