حساسیت یا سرماخوردگی

نشانه‌های سرماخوردگی و آلرژی می‌توانند مشابه باشند اما یك سری از نشانه‌های به‌خصوص، موجب تمایز بین این دو می‌شود.

هم آلرژی و هم سرماخوردگی دارای نشانه‌های مشترکی از قبیل: گرفتگی بینی، عطسه، آبریزش بینی، آبریزش چشم و گاهی سردرد و احساس سرما می‌باشند.

اما علائم سرماخوردگی یكی یكی ظاهر می‌شود. ابتدا عطسه، آبریزش بینی، آبریزش چشم و به دنبال آن گرفتگی بینی، اما در آلرژی تمام علائم با هم و در یك زمان ظاهر می‌گردند.

عطسه‌های پیاپی و پشت سرهم معمولاً نشانگر وجود آلرژی است. در صورتی كه تك عطسه معمولا نشانگر سرماخوردگی می‌باشد. به علاوه در سرماخوردگی ترشحات بینی زرد رنگ است، در صورتی كه در آلرژی ترشحات بینی بی‌رنگ و رقیق می‌باشد.

طول مدت وجود علائم سرماخوردگی می‌تواند ۷ تا ۱۰ روز ادامه داشته باشد، در حالی كه نشانه‌های آلرژی در مدت بسیار كوتاه‌تری پایان می‌یابند.

برای ایرانیان باعث افتخار است که اولین کسی که در مورد «زکام یونجه‌ای» یا «آلرژی بهاره» رساله‌ای علمی نوشته و آن را از سرماخوردگی متفاوت دانسته زکریای رازی بوده است. ابوعلی سینا نیز یکی از علل زکام و نزله را بوییدن داروهای گرمی‌بخش مانند زعفران، مشک و پیاز می‌داند و آن را نوعی آلرژی به گیاهان شرح می‌دهد.

پزشکان پرافتخار دیگر ایران مانند سید اسماعیل جرجانی مؤلف کتاب ذخیره خوارزمشاهی و بنیان‌گذار طب فارسی و بهاء الدوله رازی در کتاب «خلاصه التجارب بوی مشک»، عطر و رنگ برخی از غذاها و آشامیدنی‌ها را سبب بروز سرفه‌های خشک و تنگی نفس ذکر می‌کنند و پرهیز از عطرها، عرق‌ها، ترشی‌ها و مواد تحریک کننده را برای رفع زکام و تنگی نفس مفید می‌داند.

در زندگی امروز ما، در جایی که بسیاری از ما محدوده رایگان کارت اهیپ را نمی‌دانیم، گرفتن بیمه ضروری به نظر می‌رسد. بیمه بیماری‌های سخت می‌تواند تا ۳۲ بیماری (با توجه به سن) را تحت پوشش قرار دهد.

ما می‌توانیم با محکم کردن پشتوانه‌های خود در صورت بروز هر حادثه، مانند بیماری و ناتوانی جسمی، با اطمینان از منابع مالی به درمان خود ادامه دهیم.

در روزگاری که سلامتی ما وابسته به تمام رفتار‌هایمان در زندگی شخصی و شغلی ما می‌باشد، تکیه بر بیمه‌های گوناگون، می‌تواند در حل  مسائل مالی در روزهای بیماری ، ناتوانی و …. کمک‌کننده باشد.

پیشنهاد می‌کنیم با همکاران متخصص ما در زمینه‌‌ بیمه‌های تکمیلی، بیماری‌های سخت، ناتوانی جسمی و از کار افتادگی و مراقبت ویژه در زمان مناسب مشورت کنید.

اقتباس: با همکاری مشاور علمی، پزشکی شرکت بیمه Insufin خانم دکتر واحدی (ایمونولوژیست)

مطالب این مقالات صرفا در جهت اطلاع رسانی می باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ