کالباس و سوسیس

سوسیس و کالباس، یکی از نمونه‌های مواد غذایی است که به راحتی آماده مصرف و در عین حال بسیار خوشمزه است و به همین دلیل طرفداران زیادی دارد.

افزایش استقبال مصرف کنندگان از انواع سوسیس و کالباس، در شرایطی مشاهده می‌شود که بسیاری از متخصصان تغذیه، به مضرات مصرف این نوع مواد غذایی اشاره می‌کنند.

با این حال مصرف سوسیس و کالباس همپای نوشابه‌ها هر روز افزایش می‌یابد و به همین علت اغلب کودکان و نوجوانان با مشکل کمبود روی، آهن و انواع ویتامین‌ها مواجه می‌شوند.

سرانه مصرف سوسیس و کالباس در ایران تنها ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم است، در حالی که این رقم در اروپا و آمریکا حتی به ۱۵ کیلوگرم هم می‌رسد.

از لحاظ تکنولوژی، تفاوت چندانی بين کالباس و سوسیس وجود ندارد و اختلاف آنها، تنها به دلیل قطر، درصد رطوبت، مقدار و نوع گوشت، چربی، فرمول مواد افزودنی و چاشنی و ادويه‌جات آن برمي‌گردد. برای ماندگاری کالباس و سوسیس استفاده از نگهدارنده‌هايی همچون نيتريت سديم و نمک متداول است.

مواد نگهدارنده، مواد شیمیایی طبیعی یا مصنوعی هستند که با اضافه کردن آن‌ها به مواد غذایی، آن‌ها را از فساد ناشی از رشد میکروب‌ها و یا فساد ناشی از تغییرات شیمیایی محافظت می‌نماید.

اين مواد از رشد ميکروب‌ها به ويژه انواع بی‌هوازی مثل کلستريديوم جلوگيری می‌کنند و همچنین در ايجاد رنگ صورتی و طعم و بوی گوشت سوسيس و کالباس مؤثر هستند. حد مجاز استعمال “نيتريت” در سوسيس و کالباس حدود ۱۲۰ پي‌.پي‌.‌ام يا قسمت در ميليون است.

در صورتی که در فرمولاسیون سوسیس و کالباس فقط از نمک طعام استفاده شود و نیتریت به کار نرود، این محصولات به رنگ سفید- خاکستری در خواهد آمد. به این گونه فرآورده‌ها “محصولات سفید” نیز می‌گویند.

در صورتی که برای تهیه سوسیس و کالباس از نیتریت استفاده نشود و از گوشت گاو کم چربی استفاده شود، فرآورده‌ها به رنگی مایل به خاکستری روشن در خواهند آمد.

دکتر ایرج خسرو نیا، محقق و متخصص داخلی در این خصوص می‌گوید: نیترات و نیتریت سدیم به عنوان نگهدارنده سوسیس و کالباس اضافه می‌شوند تا مانع رشد باکتری‌های خطرناکی مانند کلستریدیوم بوتولینوم شوند.

ميزان بالاي نمک در اين محصولات، در ايجاد پرفشاري خون و همینطور بالا بودن فسفات، باعث به هم خوردن تعادل کلسيم و فسفر شده و در جذب کلسيم تداخل ايجاد می‌کند. مصرف بالاي فست‌فود در برخي از جوامع، شيوع بيماري‌هاي قلبي عروقي، پرفشاري خون، چاقي و ديابت را افزايش داده است.

در ‏ضمن آنتی بیوتیک‌ها هم از جمله مواد نگهدارنده‌ای هستند که برای جلوگیری از رشد میکروارگانیسم‌ها در داخل سوسیس و کالباس استفاده می‌شوند.

به گزارش هلث‌دی‌نیوز، بررسی‌های دانشمندان دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد که چربی‌های گوشت قرمز موجود در گوشت‌های فرآوری شده، عامل خطری برای بیماری‌های قلبی است.

واژه گوشت فرآوری شده به هر گوشتی اشاره می‌کند که با دودی شدن، نمک سود شدن و یا اضافه کردن مواد شیمیایی خاص و نگهدارنده‌ها تهیه می‌شوند. همبرگر، سوسیس، کالباس و ژامبون‌ها جزو گوشت‌های فرآوری شده هستند.

برای کاهش خطر حملات قلبی و دیابت، افراد باید از مصرف زیاد گوشت‌های فرآوری شده اجتناب کنند. به عنوان مثال در وعده‌های غذایی خود هات‌داگ، سوسیس و یا کالباس را بیش از یک بار در هفته مصرف نکنند.

کارشناسان ژنتیک می‌گویند:
مصرف سوسیس و کالباس قطعاً در ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی اثر دارند، البته این ابتلا به مرور اتفاق می‌افتد و مصرف بیش از حد مواد افزودنی در سوسیس و کالباس خطرناک است و رادیکال‌های آزاد که بر اثر استفاده از این مواد به وجود می‌آید، می‌تواند اطلاعات ژنتیکی را تغییر داده و یک سلول سالم را به سمت سرطانی شدن سوق دهد.

گاهی ناگزیر به استفاده از این مواد غذایی خوشمزه هستیم!
اما چه خوب است در برنامه غذاییمان تجدید نظر کنیم و ضمن حفظ بهداشت تغذیه، تهیه بیمه‌های مناسب جهت حفظ  آرامش و پوشش بیمه برای امروز و فردا را در برنامه سلامتی خود و عزیزانمان قرار دهیم.

پیشنهاد می‌کنیم با همکاران ما در شرکت بیمه رحیمیان، در زمینه‌‌ بیمه‌های تکمیلی، بیماری‌های سخت، ناتوانی جسمی و از کار افتادگی و مراقبت ویژه ، در زمان مناسب مشورت کنید.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ