هر ساله چه هزینه‌ای صرف خرید دارو می‌کنید؟

اولین باری كه می‌خواست مادربزرگ را به دكتر ببرد، تمام مسیر به بحث و جدل گذشت. مادربزرگ اصرار داشت كه به دكتر بگوید برایش آمپول بنویسد تا زودتر خوب شود و او می گفت اگر لازم باشد دكتر خودش این كار را انجام می‌دهد و نیازی به توصیه ما نیست، مادربزرگ قانع نمی شد و می گفت: من حال خودم را بهتر می‌فهمم!
در آخر تسلیم شد، ولی وقتی با شرمندگی خواسته مادربزرگ را به پزشك گفت، آقای دكتر لبخندی زد و جوابش را فقط با این جمله داد: چیز دیگری احتیاج ندارید برایتان بنویسم؟!

این خاطرات با تغییراتی کم و بیش یاد آور روزهای زندگی در ایران است. روزهایی که خیلی از ما از دیدن نسخه چند خطی دکتر با اینکه نمی‌توانستیم آن را بخوانیم مسرور می‌شدیم و یاد آور کشوری که طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، به لحاظ مصرف دارو، جزء ۲۰ كشور نخست دنیاست و در آسیا بعد از چین مقام دوم را دارد و البته بعضی معتقدند این آمار دقیق نیست و ایران در این زمینه هم در دنیا رتبه اول را كسب كرده است.

ایران، بزرگترین مصرف کننده دارو در جهان است و سالانه بیش از ۲۰ میلیارد عدد دارو در اشکال مختلف در آن مصرف شده که سرانه هر ایرانی ۳۰۰ عدد دارو در سال است. خیلی از ما هنوز با همان افکار و اعتقاد به مصرف دارو و خود درمانی و خود نسخه پیچی در گوشه و کنار دنیا از جمله کانادا زندگی می‌کنیم.

نکته تاسف آوری که می‌توان اضافه کرد اینکه در گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) بیش از یک میلیارد نفر در جهان توانایی پرداخت هزینه‌های درمان و سلامت خود را ندارند. علاوه بر آن هزینه‌های بخش بهداشت و درمان هر سال نزدیک به ۱۰۰میلیون نفر را به زیر خط فقر می‌کشد. متاسفانه در حالی که جهان هنوز هم درگیر تبعات بحران اقتصادی است، بیماری‌های همه‌گیر هر چند وقت یک بار قسمتی از جهان را مبتلا می‌کند و در عین حال نیازها برای مراقبت از بیماری‌های مزمن بیش از پیش شده است.

امروز نیاز به پوشش جهانی برای خدمات بهداشتی به شدت احساس می‌شود و یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که مردم تمام کشورهای جهان باید به آن توجه داشته باشند.

از سوی دیگر، با کمی دقت در آمار و ارقام متوجه می‌شویم که نمی‌توانیم میل و رغبت خرید دارو را فقط به ایرانیان نسبت، دهیم چرا که امروزه این مطلب جهانی شده است!

برای مثال، آمار نشان می‌دهد در سال ۲۰۰۸ در کانادا، مبلغ ۳۰ بیلیون دلار صرف خرید دارو شده است، (چه داروهایی که توسط پزشک تجویز شده و چه آنهایی که بدون نسخه پزشک خریداری شده است). بدیهی است مصرف داروهایی که توسط پزشک تجویز شده، باعث بهبود حال بیماران و سلامتی جامعه خواهد بود و این مصرف بی رویه‌، بیش از حد و البته سر خود برخی داروهاست که موجبات نگرانی را فراهم می‌کند.

طبق آمار در کانادا ۸۱ درصد از میزان مصرف داروها مربوط به نسخه‌های پزشکان و ۱۹ درصد مربوط به داروهای غیر تجویزی است.

بیش از نیمی از تمام داروها در جهان به اشتباه تجویز، توزیع یا فروخته می‌شود و نیمی از مردم جهان موفق به دریافت داروهایی که برای آن‌ها تجویز شده است نمی‌شوند.

نکته جالب این است که قیمت دارو طی سال‌های آینده در مصرف آن تاثیری نخواهد داشت! شاید یک علت آن داروهای جدیدی است که هر روز به بازار مصرف، روانه می‌شوند.

بیشترین سهم مصرف کنندگان دارویی به بیماران قلبی و مبتلایان به آرتروز و ورم مفاصل اختصاص دارد و چون هر ساله به تعداد این بیماران افزوده می شود، مصرف داروهای مربوطه نیز افزایش می یابد.

شاید مایل باشید بدانید پرفروش ترین داروهای جهان چه داروهایی هستند. در سال گذشته بیش از هفتصد بیلیون دلار دارو در سراسر دنیا بفروش رفته. در این لیست، داروی لیپیتور، داروی کنترل کلسترول خون سیزده بیلیون دلار ، داروی قلب”پلاویکس” شش بیلیون دلار، داروی قلب” نکسیوم” با پنج و هفت بیلیون دلار. داروی مخصوص آسم “آدویر” پنج و سه بیلیون دلار. داروی کلسترول” زوکر”پنج و سه بیلیون دلار. داروی فشار خون” نوروسک” پنج بیلیون دلار.
داروهای درمان اسکیزوفرنی” زیفرکسا” و ” ریسفردال” به ترتیب با هفت و چهار بیلیون دلار، داروی قلب” پریواسید” با چهار بیلیون دلار و داروی ضد افسردگی” افکسور” با سه و هشت بیلیون دلار جزء پرفروشترین داروهای جهان به شمار می‌روند.

اگر بخواهیم به این آمار لیست تاثیر گذارترین داروهای جهان را اضافه کنیم باید به داروهای مخصوص دیابت، پوکی استخوان، گرفتگی عروق، پیوند اعضاء، مسکن‌ها و دیگر عوارض فیزیکی اشاره کنیم.

همه ما در شرایطی غیر قابل پیش‌بینی به دارو نیاز پیدا می‌کنیم. حوادث، سوانح و بیماری‌های مختلف ازجمله مواردی است که فرد را به خرید دارو وادار می‌کند.

  • شما هر ساله چه هزینه‌ای صرف خرید دارو می‌کنید؟
  • آیا جزء افراد واجد شرایط دریافت دارو هستید؟
  • آیا در زمان نیاز به دارو، خودتان پرداخت کننده هستید؟
  • آیا از بیمه ای در خصوص دارو اطلاع دارید؟
  • آیا می دانید بسیاری از داروهای بیماری های خاص، قیمت های گزافی دارند؟

قبل از اینکه برای خرید دارو به مشکل مالی برخورد کنید به بیمه دارو، دندان و فیزیوتراپی فکر کنید و اگر نیاز به اطلاعات کافی در این زمینه داشتید می توانید با ما تماس بگیرید.

لحظات زندگی انباشته از رویدادهای غیر قابل تصور است. بیمه می‌تواند در این ناباوری اتفاق، شما را به مسیری هدایت کند که در آن دست نیاز مالی تان به روی کسی دراز نشود. در میان مشغله‌هایتان، جایی برای برنامه‌ریزی باز کرده و قبل از این که واجد شرایط بودن را از دست دهید اقدام کنید.

پیشنهاد می‌کنیم در جهت حفظ زندگی بهتر، از بیمه‌هایی نظیر بیمه‌های تکمیلی، بیماری‌های سخت، ناتوانی جسمی و از کارافتادگی و مراقبت ویژه در زمان مناسب با توجه به سطح نیازتان اختیار کنید.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ