یکی از شاخص‌ترین مشکلات و درگیری‌های جهانی

” اول دسامبر، روز جهانی مبارزه با ایدز” نام‌گذاری شده است. اهمیت این روز در این است كه به عموم مردم یاد‌آور می‌شود كه HIV از بین نرفته و هنوز كارهای زیادی است كه باید انجام شود.

ایدز همچنان یکی از شاخص‌ترین دغدغه‌های جهانی است و معمولاً در کشورهای ضعیف و متوسط به کرات دیده می‌شود. ایدز اولین بار در سال ۱۹۸۱ در بین معتادان تزریقی و همچنین همجنسگرایان دیده شد.

ویروسHIV در ابتدا، هیچ علایم و نشانه ظاهری از خود نشان نمی‌دهد و ماه‌ها طول می‌کشد تا این ویروس تکثیر یابد و پس از سال‌ها بتواند خودش را در مقابل تست‌های آزمایشگاهی نشان دهد.

ایدز عبارت‌ است‌ از به‌وجود آمدن‌ ضعف‌ عمده‌ در دستگاه‌ ایمنی‌ بدن‌ (نقص‌ ایمنی‌). این‌ امر باعث‌ کاهش‌ توانایی‌ بدن‌ در مقابله‌ با عفونت‌ها و توانایی‌ سرکوب‌ سلول‌های‌ غیرطبیعی‌ مثل‌ سلول‌های‌ سرطانی‌ می‌شود.

ویروس‌ ایدز سلول‌های‌ ایمنی‌ موجود در خون‌ (لنفوسیت‌ها) و بافت‌ها مانند مغز استخوان‌، طحال‌، کبد و گره‌های‌ لنفاوی‌ را درگیر می‌سازد. این‌ سلول‌ها در تولید پادتن‌ برای‌ مقابله‌ با بیماری‌ها و سرطان‌ها نقش‌ مهمی دارند. در مجموع‌ باید گفت‌ که‌ ایدز یک‌ نوع‌ نقص‌ ایمنی‌ ثانویه‌ است‌ که‌ در سیر عفونت‌ با ویروس‌ ایدز ایجاد می‌شود.

ممکن است فرد مبتلا به HIV، سال‌ها بدون هیچگونه علامتی با این ویروس  زندگی کند، اما به مرور زمان، این ویروس در داخل گلبول‌های سفید بدن تکثیر پیدا می‌کند و در نتیجه گلبول‌ها کم کم از بین می‌روند.

علایم پیشرفته‌تر HIV شامل کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن و ابتلا مکرر افراد به عفونت‌های قارچی، برفکی و هوازی، همچنین خوب نشدن زخم‌ها و کم شدن تعداد گلبول‌های سفید است.

این بیماری می‌تواند علایم اولیه خود را در دهان بروز دهد که توجه به آنها در تشخیص به موقع این بیماری موثر است. هر چند افراد آلوده به ویروس HIV ممکن است از آلودگی خود به این ویروس بی اطلاع باشند، ولی دوره نهفته این بیماری، در بعضی افراد می‌تواند علایم خاصی داشته باشد.

ایجاد دانه‌های سیاه رنگ در داخل دهان و بدن، عفونت‌های تنفسی، ابتلا به بیماری سل، بروز انواع سرطان‌های مرتبط با کاهش سیستم ایمنی و بروز دیگر بیماری‌ها در بدن، از مهم‌ترین علایم ابتلا به بیماری ایدز در افراد می‌باشد.

علایمی که ما در بیماری ایدز می‌شناسیم مربوط به بیماری‌هایی است که در اثر نقص دستگاه ایمنی بدن تولید می‌شوند. در اکثر بیماری‌های ویروسی مراحل تکثیر ویروس به این صورت است که سلول‌های مملو از ویروس، ویروس‌ها را آزاد کرده و این ویروس‌ها خود را با پادتن‌های آماده مواجه می‌بینند. در چنین شرایطی بیماری شخص برطرف می‌شود. اما در مورد ویروس HIV وضع به گونه‌ای دیگر است.

فرد مبتلا به ایدز به‌واسطه خود این بیماری جان خود را از دست نمی‌دهد، بلکه مبتلایان به ویروس HIV به سبب بروز دیگر بیماری‌ها و ناتوانی سیستم دفاعی بدنشان در مقابل این بیماری‌ها فوت می‌کنند. از جمله بیماری‌هایی که می‌تواند منجر به فوت شوند، می توان به سل، سرطان‌ها و انواع عفونت‌ها اشاره کرد .

مدارکی موجود است که نشان می‌دهد انسان‌هایی که در شکار و یا فروش حیوانات دخالت داشتند دچار ویروس SIV شده‌اند. اگرچه SIV ویروس ضعیفی است که سیستم دفاعی بدن انسان با آن مقابله می‌کند و بیش از چند هفته در بدن انسان باقی نمی‌ماند، اما انتقال سریع و متوالی آن بین انسان‌های مختلف زمان کافی را به این ویروس برای تبدیل آن به HIV می‌دهد.

از نگاهی دیگر مشاهده می‌شود که اعمال خطرناک پزشکی در آفریقا در طول جنگ جهانی دوم، مانند استریل نبودن محیط، استفاده مجدد از سرنگ‌ها در واکسن‌های عمومی، آنتی‌بیوتیک و آنتی‌مالاریا از عواملی بوده‌اند که باعث پخش ویروس و سازگاری آن با انسان‌ها شده است.

اگر واقع بین باشیم، بیمه در تمام مراحل زندگی می‌تواند آرامش بخش بوده و به این طریق بار مالی بزرگی را که در صورت بروز اتفاقات پیش بینی نشده ممکن است رخ دهد را کاهش دهد.

اگر تا به حال به اخذ بیمه مناسب فکر نکرده‌ایم، امروز که سلامت هستیم زمان آن است تا به فکر آینده خود باشیم.

پیشنهاد می‌کنیم با همکاران ما در شرکت بیمه رحیمیان، در زمینه‌‌ بیمه‌های تکمیلی، بیماری‌های سخت، ناتوانی جسمی و از کار افتادگی و مراقبت ویژه ، در زمان مناسب مشورت کنید.

منابع : ویکی پدیا ، IRDEN
*مطالب این مقالات صرفاً در جهت اطلاع رسانی می‌باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی‌شود.*

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ