درآمد غیر مستقیم چیست؟

?What Is Passive Income

در اصلاحات مالیاتی که از سال ۲۰۱۸ به اجرا درآمده، بخشی به درآمد غیرفعال اختصاص یافته است که برای بسیاری از بیزینس‌ها حائز اهمیت است. از این رو بخشی از اصلاحات مالیاتی که در یکی دو سال گذشته در کانادا به مرحله اجرا درآمده است، مربوط به درآمد غیرفعال می‌شود.

سوال:

مالیات بر درآمد غیرفعال چه تاثیری بر کسب‌وکارهای کوچک و متوسط دارد؟

درآمد غیرفعال به معنای درآمدی است که به صورت بهره، سود سهام یا عواید سرمایه‌ای به دست می‌آید و به صورت مستقیم با فعالیت‌های بیزینسی شرکت مرتبط نیست اما در هر صورت این نوع درآمد هم مشمول دریافت مالیات می‌شود.

از میان بخش‌های متعدد اصلاحات مالیاتی که از اول ژانویه، صاحبان کسب و کارهای کوچک و متوسط را تحت تاثیر قرار داده است، بخشی که با درآمد غیرفعال ارتباط دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پس از ماه‌ها مشاوره و صدور بیانیه‌های فراوان، سرانجام اصلاحات مالیاتی‌ که در سال ۲۰۱۷ توسط Bill Morneau ، وزیر فدرال امور مالی، آغاز شد، در سال ۲۰۱۸ جنبه رسمی پیدا کرد وبه مرحله اجرا درآمد، در نتیجه بخش‌های اصلی این اصلاحات مالیاتی، برای تمامی مالیات‌دهندگان پس از ۲۰۱۸ لازم‌الاجرا شده است.

در صورتی که کارفرما باشید، قوانین جدیدی بر درآمد غیرفعال شما تاثیرگذار خواهد بود. در ادامه ۳ دلیل این امر را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

۱- درآمد غیرفعال چیست؟

با رشد یک کسب و کار، اندوخته‌های نقدی آن نیز رشد پیدا می‌کند؛ این در حالی است که برای گذران امور روزمره، تنها به بخشی از این نقدینگی نیاز خواهد بود. باقی نقدینگی به طور معمول توسط مالکان کسب و کار، سرمایه‌گذاری می‌شود تا سوددهی داشته باشد. درآمد غیرفعال یک شرکت، به طور دقیق‌تر، درآمدی است که از سرمایه‌گذاری‌ها، به صورت بهره‌، سود سهام یا عواید سرمایه‌ای، حاصل می‌شود.

  • به عبارت دیگر، درآمد غیرفعال، درآمدی است که به صورت مستقیم با فعالیت‌های بیزنسی مرتبط نیست.

۲- چرا این تفاوت مهم است؟

از دیدگاه امور مالی، نحوه برخورد با درآمد غیرفعال، متفاوت از درآمد فعال بیزینس است. کسب و کارهای کوچک و متوسط، عملا برای بخشی از درآمد عملیاتی خود که کمتر از حد مشخصی باشد (در حال حاضر ۵۰۰ هزار دلار) از نرخ مالیات پایین‌تری بهره‌مند می‌شوند.

 این موضوع تحت عنوان «تخفیف مالیاتی کسب و کارهای کوچک» یا SBD شناخته می‌شود. از سوی دیگر، مالیات درآمد غیرفعال، بر اساس نرخ مالیات بر درآمد بالاتری که به طور کلی برای شرکت‌ها در نظر گرفته شده است، محاسبه می‌شود.

۳- چه چیزی در اصلاحات مالیاتی تغییر کرده است؟

در اصلاحات مالیاتی ۲۰۱۸، گرچه تفاوت برخورد مالیاتی با این دو نوع درآمد حفظ شده، رابطه‌ای بین مبلغ درآمد غیرفعال و مبلغ درآمد فعالی که واجد شرایط تخفیف مالیاتی کسب و کارهای کوچک خواهد بود، در نظر گرفته شده است.

  • به عبارت دیگر، هرچه درآمد غیرفعال یک شرکت بالاتر باشد، کمتر به چشم یک کسب و کار کوچک به آن نگاه خواهد شد.

محاسبات به شکل زیر خواهد بود:

اگر درآمد غیرفعال شرکتی ۵۰ هزار دلار یا کمتر باشد، کارفرما کل محدوده ۵۰۰ هزار دلار را برای بیزینس خود حفظ می‌کند. به عبارت دیگر، تا این سقف درآمد، مشمول تخفیف مالیاتی کسب و کارهای کوچک باقی خواهد ماند. با وجود این، به ازای هر یک دلاری که درآمد غیرفعال شرکت از ۵۰ هزار دلار فراتر رود، محدوده واجد شرایط برای تخفیف SBD به میزان ۵ دلار کاهش خواهد یافت، همانگونه که در دیاگرام زیر به نمایش در آمده است.

تاثیر شرایط جدید بر بیزینس‌های مختلف:

همانطور که مشاهده می‌شود، شرایط جدید تاثیر اندکی بر مالکان بیزینس‌هایی دارد که درآمد سرمایه‌گذاری پایین یا درآمد عملیاتی آن‌ها کمتر از محدوده ۵۰۰ هزار دلار تعیین شده برای کسب و کارهای کوچک است. اما برای کارفرمایان ریشه‌داری که از درآمد عملیاتی سرشار و درآمد سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه‌ای برخوردار هستند، وضعیت مالیاتی جدید می‌تواند به معنای هزاران دلار تفاوت در درآمد بعد از مالیات آن‌ها باشد.

اگر شما در چنین موقعیتی قرار دارید، حتما با مشاوران خود در این زمینه‌، گفتگو و مشورت کنید.

پیشنهاد می‌کنیم در جهت حفظ زندگی بهتر، از بیمه‌هایی نظیر بیمه‌های تکمیلی، بیماری‌های سخت، ناتوانی جسمی و از کارافتادگی و مراقبت ویژه در زمان مناسب با توجه به سطح نیازتان اختیار کنید.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ