چقدر در طول روز دچار استرس می‌شوید؟

دنیای امروز جهانی است پراز تنش، فشار روحی، اندوه، افسردگی و دلهره. امروزه میلیون‌ها نفر مبتلا به استرس هستند، اما باید توجه داشت که دل‌نگرانی (استرس) همیشه مخرب و زیانبار نیست! در واقع گاهی اوقات بهتر است كه ما نگران باشیم.

در یك كلام می توان گفت استرس واكنشی لازم و حیاتی است، اما با گذشت زمان ویرانگر می‌شود. استرس یا فشار روانی فراگیرترین عارضه در بین مردم جهان و ریشه اكثر بیماری‌های جسمی و روانی است.

می‌گویند از بسیاری جهات استرس مانند عشق است، زیرا که استرس نیز یك نیروی قوی است كه قادر است خوبی ها و بدی های بسیاری را سبب شود و خودش را از راه‌های عجیب نشان دهد. از نظر علمی، استرس عبارت است از عدم تناسب بین تقاضاها در زندگی ما و منابعی كه برای برآوردن آن نیازها داریم.

در حقیقت استرس یك واقعه نیست. بلكه واكنش فرد نسبت به یك واقعه است.

بیماری‌های قلبی، زخم‌های گوارشی، احساس فرسودگی و خستگی مداوم، از دست دادن حافظه، گرفتگی عضلات گردن، افسردگی و سردرد، تعدادی از نشانه های عمومی استرس می باشند. استرس مزمن در بسیاری از افراد سبب چاقی می شود كه
همین امر به نوبه خود از طول عمر فرد می‌كاهد.

باید توجه داشت که استرس حتی با بیماری‌های خطرناكی مانند سرطان نیز در ارتباط است.

هورمون استروژن نقش بسیار مهمی در بروز سرطان سینه دارد. استرس در سوخت و ساز استروژن در بدن تأثیر‌گذار است و اختلال در سوخت و ساز این هورمون می‌تواند سب بروز سرطان‌های وابسته به دستگاه‌های تناسلی در زنان شود.

بر اساس نتایج برخی از مطالعات، استرس به تدریج روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می‌گذارد و سیستم دفاعی بدن را دچار اشکال می‌کند. نتیجه برایند حاصل از آن می‌تواند موجب رشد سلول‌های سرطانی در بدن شود، زیرا که سیستم دفاعی در مقابله با تکثیر این سلول‌ها دچار ضعف می‌شود. بر این اساس، استرس می‌تواند عامل آغازگر سرطان باشد.

سلول‌های سرطانی روزانه به طور مرتب در بدن تشکیل می‌شود ولی طبق نظم خاصی از بدن جمع آوری می‌گردند. رویارویی با استرس‌ها و مشکلات زندگی می‌تواند این نظم را دچار اختلال نماید.

مطالعات انجام شده از سوی دانشمندان دانشگاه ایندیانا در آمریكا نشان می‌دهد كه افراد مبتلا به اختلالات روحی در سنین جوانی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. در این شرایط امكان ابتلا به سرطان‌های مهم از قبیل تومور‌های مغزی و سرطان ریه بسیار افزایش می‌یابد. در این مطالعه، محققان دپارتمان‌های پزشكی روانپزشكی و طب داخلی از كالج این دانشگاه بیش از ۷۰۰ هزار بیمار سرطانی را مورد بررسی و آزمایش قرار دادند. بررسی‌ها نشان داد كه در حدود ۱۰ درصد از این بیماران ۶ ماه پیش از مشاهده اولین علایم ابتلا به سرطان دچار مشكلات روحی و روانی بوده‌اند. همچنین میزان استعمال دخانیات از جمله سیگار در جوانان مبتلا به اختلالات روحی بسیار زیاد است كه این امر موجب افزایش نرخ بروز سرطان ریه در میان جوانان می‌شود.

طبق تحقیقات جدید، استرس مهم‌ترین عامل بروز سرطان در انسان شناخته شده است.

تغذیه نادرست و مصرف مواد و غذاهای سرطان‌زا، سیگار و دخانیات، تحرك ناكافی، قرار گرفتن در معرض امواج و اشعه‌های مضر در محیط‌های شغلی و یا از طریق موبایل، زمینه بروز سرطان‌های مختلف را در انسان افزایش می‌دهند.

بیش از۵۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند و حدود۳۰ درصد از آنها با تشخیص زودرس قابل درمان می‌باشند.

از آنجا که هر یک از ما در معرض فشار‌های روحی و استرس و به دنبال آن عدم توانایی کار می‌باشیم منطقی این است که به‌دنبال راهی برای کسب درآمد برای دوران کهولت و ناتوانی باشیم. به یاد داشته باشیم که بدن ما در سنین گوناگون واکنش‌های پیش بینی نشده‌ای را نشان می‌دهد. هرگز نمی‌دانیم در لحظه بعد واکنش ما در برابر حوادث چگونه خواهد بود اما می‌دانیم که در هر شرایط تعهدات ما پا بر جا هستند. برای بررسی راه‌های کمک‌های مالی در شرایط عدم توانایی انجام کار و یا رویارویی با بیماری‌های سخت، همچون سرطان وسکته‌های ناشی از استرس با ما تماس بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم در جهت حفظ زندگی بهتر، از بیمه‌هایی نظیر بیمه‌های تکمیلی، بیماری‌های سخت، ناتوانی جسمی و از کارافتادگی و مراقبت ویژه در زمان مناسب با توجه به سطح نیازتان اختیار کنید.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ