آمدن نوروز، پایان فرخنده دلتنگی

آمدن عید و نوروز بدون شک برای بسیاری از ایرانیان بخصوص افرادی که کودکی و جوانی خود را در ایران گذرانده‌اند همراه با حسی نوستالژیک است. یادآوری یک حس خوب، بوی خوب، رنگ‌های شاد و طعم شیرین، صدای تیک تاک ساعتی که خبر از تحویل سال می‌دهد. خبر از تمام شدن یک خستگی. در پس تمام طنازی راز آلود نوروز و بهار، پشت تمام قصه‌های فلسفه عید، نوروز بهانه‌ای بود برای پایان دادن بی‌بهانه جدایی‌ها، قهرها، خستگی‌ها، تازه کردن دیدارها و پایان دادن به دلتنگی برای نگاهی گرم و آغوشی پذیرا. همچنین زمستان را مظهر دلتنگی و خستگی می‌دانستیم و شنیدن صدای توپی که به نشانه آمدن عید می‌شنیدیم پایان بخش همه زمستان‌های طولانی و تاریک بود.

فراوانی بروز افسردگی در فصل‌های سرد، الگویی از یک اختلال خلقی گذرا و مرتبط با فصل‌های سرد را مطرح نموده است که به نام بیماری افسردگی زمستانی یا اختلال خلقی فصلی SAD) Seasonal Affective Disorder) شناخته می‌شود.

به دلیل سردی هوا، تمایل افراد به فعالیت‌های بیرون از خانه کاهش می‌یابد و در نتیجه بسیاری از ارتباطات جمعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

یکی از توضیحات علمی این بیماری، کاهش میزان نور و تاثیر بر فعالیت‌های برخی مواد شیمیایی خاص مانند ملاتونین و سروتونین در مغز است که بر روی خلق و خوی تاثیر می‌گذارد.

افسردگی زمستانی هم مانند افسردگی‌های دیگر، بیشتر خانم ها را تحت تاثیر قرار می دهد و میزان بروز آن در خانم‌ها ۸ برابر آقایان است.

تخمین زده می‌شود که حدود ۴ تا ۶ درصد کل جمعیت جهان دچار این نوع افسردگی هستند.

طبق آمار انجمن اختلالات خلقی در انتاریو حدود ۲ تا ۶% ساکنین کانادا، اختلال SAD را تجربه می‌کنند. در عرض‌های بالای جغرافیایی و کشورهایی مانند کانادا که زمستان‌های بلندتر و کم‌نورتری دارد، این افسردگی بیشتر رخ می‌دهد. به عنوان مثال معلوم شد افسردگی فصلی تنها یک درصد افسردگی‌ها را در ژاپن شامل می‌شود، در صورتی که در آلاسکا این میزان به ۲‌/‌۹ درصد هم رسیده است. یا در فنلاند ۷۵ درصد زنان در گروه سنی ۲۰ تا ۴۵ سال دچار افسردگی زمستانی هستند.

شاخص ترین علائم بیماری افسردگی زمستانی عبارتند از:

  • بی حالی و احساس افسردگی بی انرژی بودن
  • تحریک پذیری و زودرنجی
  • پرخوری و افزایش وزن
  • عدم علاقه برای حضور در میان جمع
  • خواب آلودگی روزانه و افزایش خواب

درمان‌هایی که برای این اختلال پیشنهاد می‌شود در راستای افزایش فعالیت‌های فرد است، از جمله: شرکت در ورزش‌های دسته جمعی، سفرهای کوتاه به مناطق گرم و نیز در موارد شدیدتر نوردرمانی.

معمولا با نزدیک شدن به روزهای پایان سال، حس بوی عیدی و توپ وکاغذ رنگی، بوی ماهی و یاس، زمستان دلمان بسر می‌آید و خستگی سال به یکباره رخت بر می‌بندد. جنب و جوش حاصل از شوق آمدن بهار، بهانه‌ای بر دلتنگی باغ دل‌هایمان است و حس افسردگی از کوتاهی روزها و بقول مولانا لطف بهار بشکند رنج خمار باغ را.

بیمه ابزاری ارزشمند برای پیشگیری از بیماری‌ها و همواره ضمن آرامش و آسایش خاطر، پشتیبان مالی است. ریسک و خطرهای اطراف خود را بشناسیم و بیمه را در زمان مناسب با توجه به توان مالی مان تهیه کنیم.

اقتباس: با همکاری خانم دکتر واحدی(ایمونولوژیست)

مطالب این مقالات صرفا در جهت اطلاع رسانی می‌باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم در جهت حفظ زندگی بهتر، از بیمه‌هایی نظیر بیمه‌های تکمیلی، بیماری‌های سخت، ناتوانی جسمی و از کارافتادگی و مراقبت ویژه در زمان مناسب با توجه به سطح نیازتان اختیار کنید.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ