ثبات نهاد خانواده به هر قیمتی؟

اولین بار در سال ۱۹۹۳ مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۵ ماه مِی را به عنوان روز جهانی خانواده اعلام كرد. شعار این روز در سال جاری “کنترل فقر خانواده و محرومیت اجتماعی” است. اگر بخواهیم به فقر و محرومیت اجتماعی خانواده بپردازیم، باید آن را در دهکده جهانی تعریف کرده و به تبع آن رفع این معضل را هم می‌بایست در همین سطح معنا کنیم.

به تعبیر سعدی شاعر بزرگمان، جهان ” یک پیکر” دیده شده و باید مواجهه این خانواده را با رنج ها و مصائبی که بر پیکره‌اش وارد می‌آید یکسان برخورد نمود.

  • اما آیا امروز در این خانواده ی بزرگ آرام و قراری هست؟
  • آیا تنها با تأمین نیازهای اولیه  مادی، آرام و قرار به آدمی، خانواده و پیکره عظیم بشریت بازمی گردد؟
  • آیا همین وسایل ابتدایی حیات و معیشت برای همه آدمیان و خانواده‌ها در همه جای دنیای امروز به یک میزان فراهم است؟
  • آیا نیازهای اولیه چون غذا، آب آشامیدنی، مسکن و شغل مناسب برای همه آحاد جامعه فراهم آمده تا بتوان انتظار داشت پرورش اخلاقی و معنوی جوامع تحقق یابد؟
  • آیا خانواده امروزی مهارت‌های لازم برای رویارویی با موضوعات زندگی در عصر حاضر را آموخته است؟

در دنیای امروزی، خانواده‌ها بیش از گذشته، متلاشی شده و اندیشه ” ثبات نهاد خانواده به هر قیمتی” امروز معنای قدیمی‌اش را از دست داده است. در حال حاضر، کشورهای روسیه و آمریکا در رده‌های بالای نرخ طلاق قرار دارند.

بسیاری از کارشناسان دلیل آن را در روسیه بداخلاقی مردان روسی می‌دانند. مسائلی همچون ضرب و شتم زنان، خیانت به همسران و عدم پرداخت هزینه‌های زندگی از طرف شوهران از جمله دلایل بالا بودن نرخ طلاق در این کشور است.

در مورد آمریکا بسیاری معتقد هستند که ازدواج‌های بین نژادها و فرهنگ‌های مختلف و همچنین عقاید مذهبی متفاوت باعث بالا رفتن نرخ طلاق در این کشور شده و در این میان موج مشکلات اقتصادی که در چند سال اخیر به سمت آمریکا آمده، از دیگر دلایل افزایش میزان نرخ طلاق در این کشور است.

امروزه عواملی مانند عدم تفاهم، عدم بلوغ اجتماعی، توقعات بیجا، اختلاف سن، خشونت، اختلالات عاطفی، بداخلاقی، تفاوت های فرهنگی و یا عدم علاقه به راحتی می تواند از دلایل اصلی متلاشی کردن خانواده بشمار بیاید.

آدام ویكتور، متخصص و كارشناس مشاوره در انگلیس با بررسی مسائل مربوط به روانشناسی و شرایط اجتماعی پس از طلاق در این ‌باره گفت: مردان به لحاظ احساسی بعد از طلاق خیلی بیشتر از زنان آسیب می‌بینند و به همین خاطر به سلامت و تغذیه خود پس از این تجربه تلخ، بی‌توجه می‌شوند و خیلی كمتر به خودشان اهمیت می‌دهند.

نتایج مطالعه:

در این مطالعه معلوم شد كه یك سال بعد از جدایی، ۴۸ درصد مردان اظهار می‌كنند كه خیلی تنها هستند در حالی كه این احساس تنها در ۳۵ درصد زنان مشاهده می‌شود. به گزارش روزنامه دیلی میل، علاوه بر مسائل احساسی، از آنجا كه مردان اغلب بار مالی زندگی را به دوش می‌كشند پس از جدایی، ضربه سختی از نظر مالی متوجه آنها می‌شود و اگر شریك جدیدی را برای آینده خود پیدا كنند، باز هم باید به دنبال راهی برای حمایت‌ مالی همسر جدید و فرزندان احتمالی‌شان در آینده باشند.

علاوه بر این‌ها زنان، اغلب بیش از مردان از حمایت گروهی دوستانشان در این شرایط برخوردار هستند و در نتیجه راحت‌تر می‌توانند گذشته خود را پشت سر بگذارند در حالی كه اكثر مردان در این مطالعه اظهار داشتند كه فراموش كردن گذشته برای آن‌ها كار بسیار دشواری است. این كارشناس انگلیسی در مركز «بروس بنت» لندن معتقد است كه زنان از نظر احساسی بهتر با بحران طلاق كنار می‌آیند.

آن‌ها راحت‌تر از مرد‌ها با دوستان‌ خود درد و دل کرده و هر چند ممكن است گرفتار‌ی مالی پیدا كنند اما می‌توانند از طلاق به‌عنوان نقطه آغازی برای پیدا كردن شغل جدید استفاده كنند، در حالی كه مرد‌ها خیلی سخت‌تر درباره احساسات خود حرف می‌زنند و از چنین رویدادی در زندگی خود بیشتر احساس تلخی می‌كنند.

شاید تصور کنید:

شاید شما خواننده گرامی تصور کنید به موازات حضور زنان در عرصه‌های شغلی، مشکلات مالی از دوش خانواده‌ای متلاشی شده برداشته شده است. این در حالی است که آمارها می گوید زنان و مردان زیادی در گوشه گوشه دنیای به ظاهر آراسته امروزی با درجاتی از مشکلات مالی و محرومیت، بار زندگی را بر دوش دارند.

اگر بخواهیم از نقطه نظر شغلی به آن نگاه کنیم باید بگوییم که بیمه کمک بزرگی در مسیر خانواده هاست. حال اگر پیوند این خانواده که می تواند ترکیبی حتی دو نفره داشته باشد، شکسته شود هر یک از طرفین می‌توانند در معرض خطر مشکلات مالی حاصل از بیماری و تنهایی‌شان قرار گیرند.

مانند همیشه، بیمه را نیازی برای همه افراد می‌دانیم، به‌خصوص برای اشخاصی که قرار است به تنهایی عهده‌دار بخش مالی خود و احتمالا فرزندانشان باشند.

پیشنهاد می‌کنیم در جهت حفظ زندگی بهتر، از بیمه‌هایی نظیر بیمه‌های تکمیلی، بیماری‌های سخت، ناتوانی جسمی و از کارافتادگی و مراقبت ویژه در زمان مناسب با توجه به سطح نیازتان اختیار کنید.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ