دل نگرانی‌هایتان فقط به دلتان آسیب نمی‌زند

عده‌ای با تمام مشکلاتی که در زندگی دارند روزشان را با روی خوش آغاز می‌کنند. از دیدن برگ‌های درختان به شعف می‌آیند و همه چیز را خوب دیده و خوب می‌شنوند. باید گفت تعداد این افراد در جهان کنونی روز به روز رو به کاهش است و در مقابل افراد بیشتری به هزاران دلیل متفاوت با دل نگرانی که به آن استرس گفته شده سردرگریبانند.

از نظر علمی، استرس عبارت است از عدم تناسب بین نیازهایمان و منابعی كه برای برطرف کردن آن نیازها داریم. در حقیقت استرس یک واقعه نیست، بلكه واكنش فرد نسبت به یک واقعه است.

  • شما از کدام گروه هستید؟
  • آیا جزو آن دسته‌ هستید که اغلب ساعات روز را با نگرانی و عصبانیت نسبت به وقایع اطرافتان سپری می‌کنید؟
  • آیا احساس شادی می‌کنید؟
  • زندگی را زیبا می‌بینید؟
  • از سخنان اطرافیانتان برداشت مثبت دارید یا منفی؟

گاهی احساس قربانی بودن می‌کنیم و آن شرایطی است که با استرس در برابر رویدادی، به ضعف روحی می‌رسیم و هنگامی که نتوانیم آن را کنترل کنیم، جسم‌مان نیز بی‌آنکه بدانیم به سوی انواع بیماری‌ها هدایت می‌شود.

شاید بگویید جهانی که در آن زندگی می‌کنیم پر از تنش و نگرانی است و فشارهای روحی و عصبی، همراه با اندوه، دلهره و تشویش، میلیون‌ها نفر را گریبان‌گیر کرده است، اما واقعیت این است که این گفتار به تنهایی نمی‌تواند جواب اثرات مخرب استرس را بر بدن توجیح کند. استرس یا فشار روانی فراگیرترین عارضه در مردم جهان و ریشه‌ اكثر بیماری‌های جسمی و روانی است.

بیماری‌های قلبی، زخم‌های گوارشی، احساس فرسودگی و خستگی مداوم، از دست دادن حافظه، گرفتگی عضلات گردن، افسردگی و سردرد، تعدادی از نشانه‌های عمومی استرس می‌باشند. استرس مزمن در بسیاری از افراد سبب چاقی می‌شود كه همین امر به نوبه خود می‌تواند اثرات زیانباری بر سلامت جسمی افراد بگذارد. حتی بیماری‌های خطرناكی مانند سرطان‌ها با استرس در ارتباط هستند.

تحقیقات نشان داده است كه بدن زنان و مردان به گونه متفاوتی به تنش‌های روانی پاسخ می‌دهد. مغز مردان و زنان به گونه‌های متفاوتی با استرس برخورد می‌کند و این امر باعث ایجاد تفاوت در نحوه واکنش بدن آنان در مقابل بیماری‌های مزمن مانند افسردگی، بیماری‌های قلبی و اختلالات سیستم ایمنی خودکار بدن می‌گردد. عکس العمل مغز مردان در برابر استرس بسیار شدیدتر از واکنش مغز زنان به آن می‌باشد.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که زنان دارای ظرفیت هورمونی خاصی برای تنظیم واکنش به استرس در مغز می‌باشند که این نوع واکنش در مردان متفاوت است، از این رو فشارخون زنان كمتر از مردان افزایش می‌یابد.

به‌راستی چه مواردی سبب استرس در شما می‌شوند؟

اولین مواردی كه معمولاً به نظرما می‌رسند وقایعی هستند كه ما را عصبانی یا دگرگون می‌سازند.

اما راجع به مسائلی كه شما را متأثر می‌كنند، می‌ترسانند، هیجان زده یا خوشحال می‌كنند، چه می‌گویید؟

شما حتی ممكن است با افكار، احساسات و انتظاراتتان موجب پیدایش استرس در خود شوید. هر رویداد یا فكری كه سبب ایجاد احساسات منفی یا مثبت گردد، می‌تواند باعث پیدایش استرس شود كه حتی گاهی ناشی از جمع شدن وقایع كوچك است.

سوالی که ما در پس این مبحث داریم این است که در چنین شرایطی چگونه می‌توان زندگی را طبق روال عادی آن حفظ نمود؟

از آنجا که هر یک از ما در معرض فشارهای روحی، استرس و به دنبال آن عدم توانایی انجام وظایفمان می‌باشیم، منطقی است که به‌دنبال راهی برای کسب درآمد در زمان‌های عدم توانایی انجام کار باشیم. قطعا مشکلات مالی می‌تواند در عدم سلامت ما نقش مهمی ایفاء کنند. به یاد داشته باشیم بدن ما در سنین گوناگون واکنش‌های پیش بینی نشده‌ای را نشان می‌دهد.

هرگز نمی‌دانیم در لحظه بعد واکنش ما در برابر حوادث چگونه خواهد بود اما می‌دانیم که در هر شرایط، تعهدات ما پا بر جا هستند.

برای بررسی راه‌های دریافت کمک‌های مالی در شرایط بحرانی و یا رویارویی با بیماری‌های سخت، همچون سکته‌های ناشی از استرس با ما تماس بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم در جهت حفظ زندگی بهتر، از بیمه‌هایی نظیر بیمه‌های تکمیلی، بیماری‌های سخت، ناتوانی جسمی و از کارافتادگی و مراقبت ویژه در زمان مناسب با توجه به سطح نیازتان اختیار کنید.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ