بهار و حساسیت فصلی

با آمدن بهار و گرم شدن هوا، گل‌ها و درختان رویشی نو را آغاز می‌کنند. اکثر ما از عطر گل‌ها و گیاهان لذت می‌بریم و از هر فرصتی برای نظاره این زیبایی استفاده می‌کنیم، اما برای عده‌ای، فصل بهار آغاز حساسیت فصلی یا شروع آلرژی می‌باشد.

افرادی که دچار” آلرژی” بهاره هستند از علایمی آزار دهنده مانند عطسه‌‌های مکرر، آبریزش بینی و گرفتگی مداوم بینی شکایت می‌کنند. گاهی این واکنش‌ها به قدری شدید می‌شوند که کارایی فرد را بشدت کاهش داده و سبب خانه نشینی او می‌شوند.

ایجاد آلرژی دارای دو مرحله است:

مرحله اول: حساس شدن یا تماس اولیه با آلرژن، که سلول‌های سیستم ایمنی به حالت آماده باش و تدافعی درآمده و آلرژن را به‌خاطر می‌سپرند.

مرحله‌ی دوم: با ورود مجدد آلرژن، بلافاصله این سلول‌ها فعال شده و واسطه‌های شیمیایی گوناگونی از این سلول‌ها رها شده که مسبب آثار بالینی نظیر واکنش‌های سریع عروقی و انقباض عضلات صاف می‌گردد. در نتیجه علایمی مانند ترشح شدید خلط و آبریزش بینی در برخی از انواع آلرژی‌ها ایجاد می‌شود. به همین دلیل ممکن است غذایی که برای بار اول مصرف کرده‌اید هیچ واکنشی در بدن ایجاد نکند، اما در دفعات بعدی دچار علایم آلرژی مانند تهوع و دردهای شکمی شوید.

علایم آلرژی، متنوع بوده و از واکنش‌های پوستی مانند کهیر و واکنش‌های مخاطی تا آسم و شوک آنافیلاکسی را شامل می‌شود. در شدیدترین حالت یا آنافیلاکسی، راه‌های هوایی تنگ شده و موجب خفگی می‌شود، یا کلاپس قلبی و عروقی صورت می‌گیرد.

آلرژی‌ها بر اساس علایم بالینی به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند، مانند:

آلرژی پوستی یا تماسی با علایم کهیر، قرمز شدن پوست پس از استفاده از لوازم آرایشی و گزش حشرات.

آلرژی غذایی با علایم تهوع، استفراغ، اسهال، دردهای شکمی و کهیر در پوست پس از خوردن خوراکی‌های آلرژی‌زا مانند آلرژی به بادام زمینی، تخم مرغ، گردو و خربزه.

آلرژی تنفسی با علایم عطسه، سرفه و آبریزش بینی پس از استنشاق مواد آلرژی‌زا مانند عطرها، گرده‌ی گیاهان و مایت‌ها.

آلرژی‌های وابسته به شغل‌های خاص که به آن ها آلرژی شغلی نیز گفته می‌شود مانند آلرژی به لاتکس دستکش‌های جراحی در جراحان.

برای تشخیص قطعی آلرژی و تعیین ماده‌ای که به آن حساسیت دارید، تست‌های ساده‌ای وجود دارند که با مراجعه به کلینیک‌های تخصصی آلرژی قابل انجام هستند. این تست‌ها شامل تست‌های پوستی و آزمون‌های سرولوژی هستند.

در آزمون‌های پوستی مقدار بسیار کمی از مواد آلرژی‌زا به داخل پوست ساعد و یا بازو تزریق می‌کنند که در صورت حساسیت، اطراف محل تزریق در مدت ۱۵-۱۰ دقیقه قرمز و متورم می‌شود. در آزمون‌های سرولوژی با دریافت نمونه‌ی خون حساسیت فرد به مواد مختلف مورد آزمون قرار می‌گیرد.

مهم‌ترین و بهترین راه درمان آلرژی، شناسایی آلرژن و سپس دوری از آن است.

راه‌های متداول درمان آلرژی شامل موارد زیر است:

۱: درمان علامتی و کنترل شدت آلرژی شامل استفاده از مواد آنتی هیستامین و کورتون‌ها. رایج ترین این داروها آنتى هیستامین‌ها هستند كه به اشكال و نام‌هاى مختلف در بازار دارویى موجودند. مشكلى كه داروهاى آنتى هیستامین قدیمى‌‌تر ایجاد مى‌كردند، عوارض جانبى ناراحت كننده آن‌ها و مهم‌تر از همه خواب آلودگى و اختلال در تمركز بود كه افراد را در انجام كارهاى روزانه دچار مشكل مى‌كرد.  خوشبختانه با به بازار آمدن نسل جدید داروهاى آنتى هیستامین این مورد تا حد زیادى برطرف شده است.

۲: ایمونوتراپی یا آلرژی زدایی: ابتدا نوع ماده‌ی آلرژن تشخیص داده می‌شود و سپس مقادیر کمی از آن در فواصل زمانی مشخصی، زیرپوست تزریق می‌شود. به این روش، واکسیناسیون آلرژی نیز اطلاق می‌شود.

درمان کامل آلرژی به صبر و حوصله نیاز است و متخصصین مربوطه بر اساس خصوصیات آلرژی فرد، برنامه درمانی مناسبی برای هر بیمار ترتیب می‌دهند تا هدف نهایی که ایجاد یک زندگی طبیعی و عاری از هر گونه مشکلات و شکایات آلرژی است، تامین شود.

بیماران مبتلا به آلرژی تنفسی معمولاً به وجود علایم مزمنی نظیر عطسه و احتقان بینی عادت دارند. وجود این علائم غیر عادی تلقی نمی‌شود. در صورت کنترل نشدن علایم، آلرژی به آسم تبدیل می‌شود.

آسم و دیگر بیماری‌های آلرژیک می‌توانند تحت تاثیر فاکتورهایی نظیر سن، جنس، نژاد و وضعیت اقتصادی و اجتماعی قرار گیرند. ‌بیماری‌های آلرژیک در کودکان، حتی در سال اول زندگی نیز شایع است. در مواردی، پس از چندین سال فروکش بیماری، مجددا علایم بروز پیدا می‌کنند.

اگر چه فاکتورهای ژنتیکی در این رابطه ناشناخته می‌باشند ولی در بعضی بیماری‌ها نظیر آسم، تب یونجه و اگزما گرایش ارثی وجود دارد. موارد غیر آلرژیک نظیر هورمون‌ها، اضطراب و هیجان، استنشاق دود سیگار، عطر و سایر محرک‌های محیطی نیز در این میان نقش دارند.

پیشنهاد می‌کنیم درباره این موضوع، با ما در زمینه‌‌ بیمه‌های تکمیلی، بیماری‌های سخت، ناتوانی جسمی و از کار افتادگی و مراقبت ویژه در زمان مناسب مشورت کنید.

با همکاری مشاور علمی، پزشکی شرکت بیمه Insufin خانم دکتر واحدی (ایمونولوژیست)

مطالب این مقالات صرفا در جهت اطلاع رسانی می‌باشد و به هیچ عنوان جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی‌شود.

mohammad rahimian
محمد رحیمیان
صداقت من مهم تر از درآمد من است.
حتما با من برای مشورت تماس بگیرید.
تلفن مستقیم دفتر تورنتو
905-370-0011 📞
شرکت بیمه رحیمیان از سال ۲۰۰۲ در کانادا فعالیت دارد. ما عضو رسمی مشاوران بیمه و امور مالی در کانادا هستیم و با پشتوانه بیش از ۳۰ سال تجربه در ایران و کانادا، ارائه کننده خدمات بیمه فردی، گروهی و سرمایه گذاری می باشیم. من محمد رحیمیان و همکارانم، با تخصص و تجربه خود در زمینه بیمه، برای مشاوره رایگان در خدمتتان هستیم.
شرکت بیمه رحیمیان در تورنتو کانادا
whatsapp
مشاوره از طریق واتسپ